Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciel pracuje 46 godzin w tygodniu. Ale sami liczyli czas

Maciej Kałach
Dla związków zawodowych wyniki badań to dowód, że nauczyciele są przepracowani
Dla związków zawodowych wyniki badań to dowód, że nauczyciele są przepracowani 123RF
Instytut Badań Edukacyjnych ogłosił wyniki "Badań czasu i warunków pracy nauczycieli". Dokument instytutu, który podlega ministerstwu edukacji, miał pomóc rozstrzygnąć czy polski belfer się leni, czy wręcz przeciwnie - jest przepracowany.

Zgodnie z prawem w 40 godzinach pracy nauczyciela tygodniowo 18 to pensum, czyli prowadzenie lekcji, a 2 to tzw. godziny karciane, spędzane np. na zajęciach wyrównawczych. Przez resztę czasu pracownik szkoły ma m.in. oceniać sprawdziany, zmagać się z biurokracją, przygotowywać do nadchodzących zajęć.

Ogłoszeniu wyników przez IBE towarzyszyła duża nerwowość. Związek Nauczycielstwa Polskiego zarzucał MEN, że wstrzymał publikację raportu aż do czerwca - badania zakończyły się w 2012 r. - aby przedstawić wyniki w niekorzystnym dla nauczycieli świetle. IBE zaprzeczał, a na piątek zwołał konferencję w Warszawie.

Na biurokrację 3 godziny, dla rodziców - tylko pół

"Pięć czynności nauczyciel wykonuje codziennie i te zajmują mu w typowym tygodniu 34 godz. 35 min" - takie zdanie otwiera informację IBE. Jednak zaraz potem pojawia się wzmianka, że czas 34 godz. i 35 min nie dotyczy "okresów nietypowych w ciągu roku szkolnego". Wzięcie pod uwagę okresów "typowych" i "nietypowych" dało średni czas pracy nauczyciela: 46 godz. i 40 min w tygodniu.

Pięć podstawowych czynności to:

  • prowadzenie lekcji - 15 godz. 30 min, czyli 20,5 lekcji po 45 min w tygodniu
  • prowadzenie innych zajęć z uczniami - 2 godz. 10 min
  • przygotowanie lekcji - 7 godz. 5 min
  • przygotowanie innych zajęć - 3 godz.
  • przygotowanie i sprawdzanie prac - 7 godz. 20 min

Wśród czynności "niecodziennych" najwięcej czasu zajmują:

  • tworzenie dokumentacji przebiegu nauczania i pracy szkoły - 2 godz. 55 min
  • samokształcenie i doskonalenie zawodowe - 1 godz. 50 min

Pozostałe zajęcia przeciętnemu "ciału pedagogicznemu" nie zajmują średnio więcej niż godzinę w tygodniu. Np. gdyby podsumować czas spędzany na szkolnych wycieczkach i wyjściach dydaktycznych byłoby to 20 minut.

Najbardziej niepokoi, że nauczyciel poświęca na kontakty z rodzicami uczniów tylko 35 minut w tygodniu.

Tysiące nauczycieli wypełniało "dzienniczki"

Badania IBE były przeprowadzone dwoma sposobami - od września 2011 r. do grudnia 2012 ok. 8 tys. nauczycieli albo odpowiadało na pytania z ankiet, albo stosowało tzw. metodę dzienniczkową - czyli z pomocą komputera po każdym dniu pracy spisywało czas swoich zajęć.

Marek Ćwiek, prezes ZNP w okręgu łódzkim, traktuje wynik badań jako dowód, że nauczyciele są przepracowani.

- Upadł mit 3-godzinnego dnia pracy - mówi Ćwiek. - Zwracają uwagę godziny spędzane na biurokracji, choć stale pojawiają się naciski, aby nauczyciele obowiązkowo ewidencjonowali swój czas zajęć, co przyniesie jeszcze więcej "roboty papierkowej".
Wspomniane przez Ćwieka 3 godziny pracy dziennie polskim nauczycielom wytyka się od 2011 r., gdy Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała swój międzynarodowy raport porównujący czas spędzany pod tablicą. Wtedy nasi pracownicy szkół znaleźli się w ogonie rankingu, wyprzedzając tylko Greków.

Jacek Lipiński, burmistrz Aleksandrowa, zasiadający we władzach Związku Miast Polskich, które dążą do rozluźnienia zapisów Karty nauczyciela, jest przekonany, że wyniki badań IBE nie zamykają dyskusji o czasie pracy.

- Skoro to nauczyciele deklarowali, ile godzin zajmują im poszczególne zajęcia, nie można wykluczyć, że pewna grupa przeszacowała swoje zaangażowanie - mówi Lipiński.

Ale podkreśla, że zna nauczycieli, którzy na pewno spędzają w pracy wspomniane przez IBE 46 godzin. I takich właśnie docenia dodatkami motywacyjnymi sięgającymi 400-500 zł.

- Ale są też tacy nauczyciele, których po godz. 14 w szkole nigdy nie można zastać - mówi burmistrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki