1/4
Przyszpitalna podstawówka, podlegająca władzom Łodzi i...
fot. Tomasz Czachorowski / archiwum Polska Press

Przyszpitalna podstawówka, podlegająca władzom Łodzi i służąca małym pacjentom, opublikowała apel do "dobrej duszyczki", która mogłaby sfinansować jej nauczycielom testy wykrywające koronawirusa. "Bez nich nie możemy wchodzić na oddziały pediatryczne i bezpośrednio pracować z uczniami" – napisali pracownicy SP nr 146.

>>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>

2/4
Przyszpitalna podstawówka, podlegająca władzom Łodzi i...
fot. screen z FB

Przyszpitalna podstawówka, podlegająca władzom Łodzi i służąca małym pacjentom, opublikowała apel do "dobrej duszyczki", która mogłaby sfinansować jej nauczycielom testy wykrywające koronawirusa. "Bez nich nie możemy wchodzić na oddziały pediatryczne i bezpośrednio pracować z uczniami" – napisali pracownicy Specjalnej Szkoły Podstawowej nr 146. Czy ta odezwa oznacza, że obecnie uczniowie-pacjenci łódzkich szpitali nie korzystają z przysługującej im edukacji?

Apel pojawił się na profilu podstawówki w portalu społecznościowym Facebook we wtorek (15 września).

- Drodzy Przyjaciele Szkoły, może znacie jakąś dobrą duszyczkę, która mogłaby sfinansować nam, nauczycielom, 20 testów w kierunku Covid-19? Bez nich nie możemy wchodzić na oddziały pediatryczne i bezpośrednio pracować z uczniami – brzmi treść odezwy. W środę (16 września) ustalaliśmy, czy oznacza ona, że obecnie pacjenci-uczniowie łódzkich szpitali nie korzystają z przysługującej im edukacji.

SSP nr 146 podlega Urzędowi Miasta Łodzi. Z jej statutu wynika, że ma siedzibę w Uniwersyteckim Centrum Pediatrii im. M. Konopnickiej oraz cztery filie w innych szpitalach leczących dzieci.

Według przepisów, można odstąpić od prowadzenia nauki dla dzieci hospitalizowanych krócej niż przez dziewięć dni, ale jest ona obowiązkowa dla pacjenta-ucznia przebywającego w szpitalu dłużej (o ile na edukację pozwala jego stan zdrowia).

>>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>

3/4
Jak magistrat komentuje apel podległej mu podstawówki?...
fot. Karolina Misztal / archiwum Polska Press

Jak magistrat komentuje apel podległej mu podstawówki?
– Obecnie, z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, w SPS 146 jest problem wejścia 12 nauczycieli na oddziały szpitalne w Centrum Zdrowia Matki Polki, dyrektorzy pozostałych szpitali, w których zajęcia realizują nauczyciele tej szkoły przebadali nauczycieli: 18 osób – poinformowała w środę Monika Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi.

Jednak to nie jest tak, że pacjenci z "Matki Polki" pozostali całkiem bez edukacji.
– W piśmie z dnia 4 września pani dyrektor SP nr 146 poinformowała Kuratorium Oświaty w Łodzi, że czeka na zgodę na finansowanie testów na obecność koronawirusa przez Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki. Z informacji przekazanej przez panią dyrektor wynika także, iż nauczyciele skierowani do tej placówki, przygotowują materiały dla uczniów przebywających w ICZMP i przekazują je za pośrednictwem trójki nauczycieli dopuszczonych do kontaktu z chorymi dziećmi – wyjaśniła w środę Anna Skopińska, rzecznik kuratorium w Łodzi, które sprawuje nadzór pedagogiczny nad przyszpitalną podstawówką.

Z naszych ustaleń wynika, że nauczyciele SSP nr 146 ze wstępem do "Matki Polki" to część grupy przebadanej w innym szpitalu – zaś liczba trzech nauczycieli dotyczy wchodzących do ICZMP dziennie (w rzeczywistości jest ich więcej, ale pojawiają się w "Matce Polce" zmianowo - właśnie trójkami).

Joanna Orłowska, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w ramach którego działa ten inny szpital - "Konopnicka" - wylicza, że w niej małym pacjentom (ogółem jest ich 63) edukację zapewnia 16 nauczycieli, przebadanych decyzją władz "Konopnickiej" na koszt tego szpitala.

>>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>

4/4
A jakie stanowisko zajmuje „Matka Polka”?...
fot. Łukasz Kasprzak / archiwum Polska Press

A jakie stanowisko zajmuje „Matka Polka”?
– Bardzo nam zależy, by nauczyciele mogli powrócić do naszych pacjentów. Niemniej za przeprowadzenie testów wśród nauczycieli odpowiada SP nr 146 – brzmi najważniejsza część odpowiedzi Adama Czerwińskiego, rzecznika ICZMP, przesłanej na nasze pytania. Poniżej pełna treść tej odpowiedzi:

"W pawilonie pediatrycznym Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki jest około 400 łóżek, niemniej z uwagi na specyfikę działalności Klinik tylko część pacjentów (do 90 dziennie) może korzystać z zajęć szkolnych.
Z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom, od nauczycieli pracujących w szpitalach wymaga się wykonania testów pozwalających na wykrycie wirusa SARS-CoV-2. Pragnę zwrócić uwagę, że od dłuższego czasu stale wykrywamy bezobjawowych nosicieli koronawirusa wśród pacjentów i ich opiekunów zgłaszających się na planową hospitalizację.
Na terenie ICZMP odbywają się zajęcia szkolne z wybranych przedmiotów, prowadzone przez nauczycieli, u których wykonano test. Zwracamy państwa uwagę, że dzieci dostają także karty pracy, przygotowane przez pozostałych nauczycieli. Ponadto dysponujemy warunkami pozwalającymi na realizację zdalnego nauczania na terenie Instytutu.
Bardzo nam zależy, by nauczyciele mogli powrócić do naszych pacjentów. Niemniej za przeprowadzenie testów wśród nauczycieli odpowiada SP nr 146. Dyrekcja ICZMP przedstawiła Dyrekcji Szkoły propozycje rozwiązania problemu."

Kontynuuj przeglądanie galerii
Przejdź na i.pl

Polecamy

Profesor Krzysztof Jóźwik wybrany rektorem Politechniki Łódzkiej na drugą kadencję

Profesor Krzysztof Jóźwik wybrany rektorem Politechniki Łódzkiej na drugą kadencję

13 zachwycających atrakcji Mazur na majówkę. Idealne miejsca na zabawę i relaks

13 zachwycających atrakcji Mazur na majówkę. Idealne miejsca na zabawę i relaks

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Zobacz również

Odnowiono zabytkową kamienicę w pobliżu Nowego Centrum Łodzi

Odnowiono zabytkową kamienicę w pobliżu Nowego Centrum Łodzi

DOZ Maraton Łódź. Ford za zwycięstwo i rekord Polski, walka o tytuł mistrza i minimum

DOZ Maraton Łódź. Ford za zwycięstwo i rekord Polski, walka o tytuł mistrza i minimum