Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele zaopiekują się uczniami w czasie przerwy świątecznej

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W niektórych szkołach dzieci w Wigilię można zostawić nawet do godz. 14
W niektórych szkołach dzieci w Wigilię można zostawić nawet do godz. 14 Maciej Urbanowski / Polska Press
Sprawdziliśmy, czy szkolne świetlice będą pracować w okresie okołoświątecznym. MEN przypomina, że „szkoła może - na wniosek rodziców - zorganizować zajęcia”.

Drugi rok z rzędu resort edukacji zwraca się do szkół, aby angażowały się w zapewnienie opieki dzieciom w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym - jeśli ich pracujący rodzice zgłoszą taką potrzebę. Chodzi o dni 23, 24, 28, 29, 30 i 31 grudnia, wolne od lekcji, jednak niebędące dniami świątecznymi, weekendowymi oraz nauczycielskimi urlopami.

- Mam nadzieję, że odpowiadając na potrzeby uczniów, zorganizują Państwo zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w okresie zimowej przerwy świątecznej - zwróciła się do dyrektorów szkół Anna Zalewska, szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Natomiast Jolanta Baranowska z biura prasowego łódzkiego magistratu informuje, że od kilku dni pracownicy wydziału edukacji „odbywają spotkania z dyrektorami placówek oświatowych, a kwestia gotowości do zapewnienia uczniom opieki w okresie przerwy świątecznej jest jednym z poruszanych tematów”.

Emocje w szkołach są mniejsze niż przed rokiem, kiedy ówczesne władze MEN udostępniły specjalny numer telefonu, pod którym rodzice mogli zgłaszać uwagi na temat pracy szkół w okresie okołoświątecznym. Związek Nauczycielstwa Polskiego uznał to wtedy za promowanie donosicielstwa.

- Przed rokiem na takich okołoświątecznych dyżurach świetlica miała przeciętnie pięciu uczniów - wspomina Marek Zarzycki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 162 w Łodzi, największej w mieście. - Jednak w Wigilię i w sylwestra z opieki nie skorzystało żadne dziecko.

W tym roku w wolne od nauki dni okołoświąteczne świetlica SP nr 162 pracuje w godz. 7-17, z wyjątkiem Wigilii i sylwestra, kiedy dyżury kończą się o godz. 13.

Podobną ofertę ma także SP nr 202 w Łodzi. Z tą różnicą, że świetlica będzie czynna do godz. 17.30, zaś w Wigilię i sylwestra do godz. 14. Jeśli uczeń zgłodnieje, będzie mógł zjeść obiad. Kuchnia nie przerywa bowiem pracy z uwagi na działające przedszkole, z którym podstawówka tworzy zespół. Obiad kosztuje 3 zł, a rodzice będą mogli rozliczyć się za posiłek dziecka po okresie świątecznym.

A on kończy się rozmaicie. Szef SP nr 202 skorzystał ze swojej puli dni dyrektorskich (takich dni ma do dyspozycji sześć w roku szkolnym) i uznał za wolne od nauki 4 i 5 stycznia. Dzieci wrócą na lekcje dopiero w czwartek - po święcie Trzech Króli. Tak samo postanowiły władze SP nr 2 w Piotrkowie.

Dla odmiany SP nr 162 w Łodzi zaczyna normalne zajęcia już w poniedziałek 4 stycznia, ale dniem z puli dyrektorskiej będzie 22 grudnia - kiedy społeczność podstawówki dzieli się opłatkiem. W przypadku dni dyrektorskich przepisy są bardzo jasne: szkoła musi zapewnić opiekę świetlicową i ministerstwo wcale nie musi się zwracać do nauczycieli z nadzieją, że odpowiedzą oni „na potrzeby uczniów”.

Łódzki magistrat informuje, że MOSiR przygotował specjalną ofertę dla uczniów spędzających ferie w mieście. Np. w halach przy ul. Małachowskiego 5/7 (w godz. 11-15) i przy ul. ks. Skorupki 21 (w godz. 10-15) w dniach 23, 28, 29, 30 i 31 grudnia odbędą się bezpłatne zajęcia: z unihokeja, koszykówki i innych dyscyplin.

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
7-13 grudnia 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki