Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 40 tys. zł dotacji otrzymamy na budowę domu energooszczędnego

Dorota Domienik
123rf
Do 2020 roku wszystkie budynki w Polsce mają być przystosowane do bardzo niskiego zużycia energii. W przyszłym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomi program dopłat na budowę energooszczędnego domu lub na zakup mieszkania zużywającego mniej energii.

Według wytycznych Unii Europejskiej do 2020 roku we wszystkich budynkach w Polsce muszą zostać zastosowane rozwiązania dążące do ograniczenia strat ciepła i oszczędzania energii.

- Budowa domów energooszczędnych jest średnio o 20 procent droższa niż tradycyjnych. Jednak koszty zainwestowane w specjalne materiały i technologie przeznaczone do budowy domu energooszczędnego w ciągu kilku lat mogą się zwrócić - mówi Bartosz Turek, Home Broker i Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF). - Przykładowo w domach pasywnych, w których nie stosuje się tradycyjnego systemu grzewczego, zapotrzebowanie na energię jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm.

Atrakcyjny kredyt hipoteczny

- W przypadku kredytowania nieruchomości, w których zastosowano technologie umożliwiające efektywne wykorzystanie energii zużywanej na ogrzewanie, kredytobiorcy mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytu hipotecznego oferowanego przez Bank Ochrony Środowiska. W odniesieniu do nieruchomości posiadających odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, instalację odzysku ciepła z wykorzystaniem rekuperatorów) lub posiadających status budynku niskoenergochłonnego lub pasywnego bank daje możliwość uzyskania niższej w stosunku do oferty standardowej marży kredytu. Obniżki wynoszą od 0,1-0,5 punktu procentowego, w zależności od kwoty kredytu, wartości wskaźnika LTV oraz rodzaju zastosowanej technologii - mówi Łukasz Kosiński, ekspert Credit House Polska i ZFDF.

Dotacje na ekologiczne nieruchomości od Państwa

W przyszłym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomi program dopłat na budowę energooszczędnego domu lub na zakup mieszkania zużywającego mniej energii. Fundusz zakłada, że do 2018 r. w Polsce powstanie około 16 tys. domów i mieszkań energooszczędnych.

O dofinansowanie, które będzie realizowane w formie dopłat do kredytu hipotecznego, będzie można starać się już od stycznia przyszłego roku. Wysokość dotacji ma zależeć od wskaźnika zapotrzebowania budynku na energię do ogrzewania.

W przypadku domu może wynieść 20 lub 40 tys. zł brutto, a w przypadku mieszkania - 10 lub 15 tys. brutto.

Dopłaty od instytucji państwowych i samorządowych

Dopłat do ekologicznych inwestycji udzielają także instytucje państwowe i samorządowe. W ramach realizowanych przez powiaty i gminy Programów Ochrony Środowiska lub Programu Ograniczenia Niskiej Emisji można ubiegać się o dofinansowanie do nowoczesnych technologii takich jak np. kolektory słoneczne, pompy ciepła. Warunki dofinansowania określone zostają przez poszczególne fundusze.

Dom proekologiczny to nieruchomość przyjazna środowisku, której utrzymanie powinno minimalizować koszty oraz przede wszystkim niekorzystny wpływ na otoczenie. Do jego najważniejszych cech należy energooszczędność - zużycie energii jest w nich bardzo niskie, mają wysoką izolacyjnością cieplną i wentylację mechaniczną - zapewnia odzyskiwanie ciepła "uciekającego" z domu.

Ekologiczne budowle pozwalają na odzyskiwanie energii z otoczenia - m.in. słonecznej dzięki wykorzystaniu kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki