5/11
Zamek w Kórniku leży niedaleko Poznania, niegdyś był...
fot. Stanley Krawczyk, CC BY-SA 4.0

Zamek w Kórniku

Zamek w Kórniku leży niedaleko Poznania, niegdyś był rezydencja dwóch rodów – Górków, a później Działyńskich. Średniowieczna budowla została przebudowana na styl neogotycki i wyróżnia się spośród innych nawiedzonych zamków Polsce.

Po Kórniku co noc przechadza się duch Teofilii z Działyńskich, która to właśnie poświęciła się przebudowie zamku i rozwoju okolicy. W sali jadalnej wisi jej portret – kobieta ubrana w piękną białą suknię podobno ożywa każdej nocy. Została przeklęta przez to, że naruszyła zostawiony w zamku skarb poprzedniego rodu panującego, czyli Górków. Skarb był chroniony mrocznymi siłami, a Teofilia ponoć odbudowała zamek właśnie dzięki niemu.



Fot. Stanley Krawczyk, CC BY-SA 4.0

6/11
Pierwsze wzmianki o tym miejscu pojawiały się już w XII w.,...
fot. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

Zamek Grodziec

Pierwsze wzmianki o tym miejscu pojawiały się już w XII w., w XV w. przebudował go książę legnicki Fryderyk I. Twierdza należała kiedyś do rycerskiej rodziny Bożywojów. Do dziś budowla robi wrażenie – leży w Krainie Wygasłych Wulkanów, na wzgórzu. Z tarasu widokowego rozciąga się widok na Góry Kaczawskie.

Ten nawiedzony polski zamek gości wyjątkowego ducha. Po zamku chodzi ponoć Czerwony Upiór, czyli kościotrup w czerwonej opończy. Nie wiemy, kim jest, ale legendy mówią, że kiedyś pojawił się, aby przestraszyć kasztelana Jana, który źle traktował chłopów. Po nawiedzeniu przez Czerwonego Upiora, kasztelan zmienił postępowanie.

7/11
Zamek Czocha nazywany jest przez niektórych najbardziej...
fot. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

Zamek Czocha

Zamek Czocha nazywany jest przez niektórych najbardziej nawiedzonym zamkiem w Polsce. To przez jego tajemnicze podziemne korytarzem, o których do dzisiaj nie wiemy za dużo. W tym zamku odbywają się też magiczne warsztaty ze świata Harry’ego Pottera. Miejsce to kojarzy się więc z czarami nie od dziś, chociaż niektóre związane z nim legendy mogą przerażać.

Zamek Czocha nie sprzyjał szczególnie kobietom. Według legend w znajdującej się na dziedzińcu Studni Niewiernych Żon, topiono niegdyś kobiety oskarżone o zdradę. Podobno studnia do dziś owiana jest straszną aurą i słychać z niej złowieszcze jęki zmarłych. Według innych podań, z wody wynurzają się nocą ich ręce.


8/11
Swoje duchy ma również Podkarpacie. Ok. 10 km od Przemyśla...
fot. Pleple2000, CC BY-SA 3.0

Zamek w Krasiczynie

Swoje duchy ma również Podkarpacie. Ok. 10 km od Przemyśla znajduje się piękny renesansowy zamek, należący niegdyś do rodu Krasickich. Budowla wygląda niemal bajkowo i aż trudno uwierzyć, że i on nawiedzany jest nocami przez ducha.

W XIX w. Krasiczyn przeszedł w ręce Sapiehów – i to właśnie Zosia Sapieżanka jest dzisiejszą białą damą na zamku. Dziewczyna nie dostała pozwolenia na małżeństwo ze swoim ukochanym, bo Leon Sapieha, ojciec, znalazł jej bardziej odpowiedniego kandydata. Według legendy Zosia w dzień ślubu zobaczyła swojego wybranka i zrozpaczona rzuciła się w przepaść. Do dzisiaj krąży po zamku w Krasiczynie w swojej białej ślubnej sukni.



Fot. Pleple2000CC BY-SA 3.0

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Nie żyje kobieta podpalona przez męża w Gałkowie Dużym!

Nie żyje kobieta podpalona przez męża w Gałkowie Dużym!

Tak się urządził Mateusz Damięcki. Zobacz, gdzie mieszka aktor z drugą żoną i synami

Tak się urządził Mateusz Damięcki. Zobacz, gdzie mieszka aktor z drugą żoną i synami

Trening boksu dla dzieci w salonie piękności w Łodzi. Zdjęcia

Trening boksu dla dzieci w salonie piękności w Łodzi. Zdjęcia

Zobacz również

Sawo Gruz  – Mecenas Sportu w Łodzi, firma jest sponsorem AKS SMS Łódź

Sawo Gruz – Mecenas Sportu w Łodzi, firma jest sponsorem AKS SMS Łódź

Wiemy, co było na egzaminie ósmoklasisty z matematyki

Wiemy, co było na egzaminie ósmoklasisty z matematyki