Władze ligi NBA nagrodom przyznawanym po zakończeniu sezonu nadały imiona po legendarnych koszykarzach. Patronem tej dla najbardziej wartościowego gracza (MVP) został Michael Jordan. Wstecznie jej pierwszym laureatem został Serb Nikola Jokic - najlepszy w rozgrywkach 2021/22.

Nowe nagrody

Najlepszy obrońca sezonu będzie teraz dostawał nagrodę im. Hakeema Olajuwona, debiutant - Wilta Chamberlaina, rezerwowy - Johna Havlicka, a koszykarz, który poczynił największy postęp - George'a Mikana. Statuetki będą też miały nowy wygląd.

"Nową kolekcją trofeów oddajemy cześć kilku najwspanialszym i mającym największy wpływ na ligę graczom w historii" - powiedział komisarz NBA Adam Silver.

Po zakończeniu obecnego sezonu pojawi się też nowa nagroda - im. Jerry'ego Westa (Clutch Player of the Year). West miał na parkietach ksywkę "Mr. Clutch" w uznaniu dla jego wyjątkowych umiejętności strzeleckich w końcówkach wyrównanych meczów. Nominowanych do niej będą wyznaczać trenerzy, a ostatecznego wyboru dokonają przedstawiciele mediów.

Wielka noc Embiida

Joel Embiid zdobył 53 punkty, a jego zespół Philadelphia 76ers pokonał we własnej hali Charlotte Hornets 131:113 w niedzielnym meczu ligi NBA. Kameruński koszykarz jest pierwszym w obecnym sezonie, który dwukrotnie osiągnął pułap 50 punktów.

Embiid trafił 20 z 32 rzutów z gry, w tym dwa z trzech za trzy punkty, a także wszystkie 11 wolnych. Na koncie zapisał też 12 zbiórek.

"Piłka po prostu mnie szukała. Często ją sobie podawaliśmy, ale na koniec trafiała do mnie. Wygraliśmy i to jest najważniejsze. Cieszę się, że mogłem się do tego przyczynić" - powiedział bohater wieczoru.

13 listopada w spotkaniu z Utah Jazz Embiid zdobył 59 punktów. Został trzecim koszykarzem w historii 76ers, który w jednym sezonie miał więcej niż jeden 50-punktowy mecz. Wcześniej dokonali tego Wilt Chamberlain (1965/66 i 1967/68) oraz Allen Iverson (2000/01 i 2004/05).

Przewaga 76ers zaczęła uwidaczniać się w drugiej kwarcie. Gospodarze na przerwę schodzili przy siedmiopunktowym prowadzeniu. W drugiej połowie w pełni kontrolowali wydarzenia na parkiecie.

76ers z bilansem 14 zwycięstw oraz 12 porażek są na szóstym miejscu w tabeli Konferencji Wschodniej. Hornets (7-20), którzy przegrali piąty mecz z rzędu, są na 14. pozycji. (PAP)