18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ w Łodzi ma pomysł na zmniejszenie kolejek do lekarzy

Joanna Barczykowska
Dyrektor łódzkiego oddziału NFZ Jolanta Kręcka zapewnia, że kolejki do specjalistów będą krótsze
Dyrektor łódzkiego oddziału NFZ Jolanta Kręcka zapewnia, że kolejki do specjalistów będą krótsze Jakub Pokora/archiwum
178 dni do endokrynologa, 130 dni do kardiologa, 149 do okulisty i 105 do protetyka. To średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty w miejskich przychodniach i przyszpitalnych poradniach w Łodzi. Kolejki wydłużają się, ponieważ potrzebujących przybywa, a pieniędzy nie. To ma się jednak zmienić.

Łódzki NFZ zdecydował właśnie o przekazaniu dodatkowych pieniędzy na leczenie specjalistyczne. Chodzi o 7,5 mln zł, które NFZ zapłaci za nadwykonania w poradniach specjalistycznych w regionie. Pieniądze dostaną m.in. onkolodzy, hematolodzy, kardiolodzy, ortopedzi, ginekolodzy i endokrynolodzy.

Do tej pory Fundusz płacił za nadwykonania tylko szpitalom za leczenie ratujące życie. W listopadzie 2013 r. z rezerwy szpitale w województwie łódzkiem dostały dodatkowe 26 milionów złotych. W tym roku dofinansowani mają być za to lekarze specjaliści i pracownie wykonujące badania diagnostyczne.

- Podliczyliśmy wydatki w ostatnim roku. Rezerwę w zeszłym roku przeznaczyliśmy na nadwykonania za leczenie ratujące życie w szpitalach i na leczenie onkologiczne. Pieniądze z niewykonań, które zostały w tym roku, chcemy z kolei przeznaczyć na poradnie specjalistyczne i badania: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, kolonoskopię i gastroskopię. To część naszej polityki prozdrowotnej, którą chcemy kontynuować w przyszłości. W kolejnym konkursie większe środki chcemy przeznaczyć właśnie na wczesną diagnostykę - zapowiada Jolanta Kręcka, dyrektor łódzkiego oddziału NFZ.

Dodatkowe pieniądze to także część planu likwidacji kolejek, który łódzki NFZ na wniosek Centrali Funduszu i Ministerstwa Zdrowia opracowuje od początku roku. Oprócz tego w Łodzi działa powołany przez dyrekcję "zespół kolejkowy", który ma analizować, kontrolować i usprawniać pracę poradni.

Skróceniu kolejek ma sprzyjać lepszy dostęp do informacji o czasie oczekiwania na wizytę lub badanie. Dział informatyczny łódzkiego NFZ tworzy właśnie specjalny program, który pozwoli na sprawdzenie, w której poradni aktualnie jest najkrótsza kolejka do danego specjalisty.

- Wiemy, że pacjenci mają swoje ulubione poradnie, które najczęściej znajdują się przy szpitalach. Tam niestety ustawiają się najdłuższe kolejki, a pacjenci często nie wiedzą, że gdzie indziej mogliby się dostać szybciej. Przygotowujemy program, łatwy w obsłudze, w którym poradnie z najkrótszym terminem oczekiwania oznaczane byłyby specjalny kolorami - mówi dyrektor Kręcka.

Ponadto w NFZ wkrótce rozpoczną się szkolenia dla rejestratorek, pracujących w poradniach. Z kontroli wynika, że nie wszystkie rejestracje działają prawidłowo. Rejestratorki będą zobligowane to oznaczania w systemie każdorazowo rejestrowanego pacjenta, a także podania mu informacji o kolejkach w innych placówkach. Szkolenia mają przejść także pracownicy socjalni pracujący w szpitalach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki