Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nick Cave, Ellis Warren - "Lawless (OST)" [RECENZJA]

DP
Film "Gangster", do którego Nick Cave napisał scenariusz, jest już na ekranach naszych kin i okazał się bardzo przyzwoicie "skręconą" siecią znanych i uznanych wątków i schematów kina gangsterskiego. "Gangster" (oryg. "Lawless") opowiada historię braci Bondurant w czasach amerykańskiej prohibicji i powstał na podstawie książki Matta Bonduranta "The Wettest County In The World". Wszechstronny artysta nie zaskoczył może najbardziej sposobem wykonania, ale samym tematem, którego się podjął. Nie zapomniał jednak o muzyce. A tę, w huku strzałów, szkoda by było przeoczyć...

Lawless

NICK CAVE, ELLIS WARREN

Sony Music

Reżyser John Hillcoat po raz pierwszy zaprosił Nicka Cave'a do współpracy nad scenariuszem przy filmie "Propozycja" ("The Proposition") w 2005 roku. Cave wówczas skomponował i nagrał muzykę do tego projektu razem z Warrenem Ellisem. W roku 2009 roku panowie Cave i Ellis ponownie połączyli swoje siły przy kolejnym filmie Hillcoata - "Droga" ("The Road").

Nic dziwnego, że i teraz Cave i Ellis stworzyli ścieżkę dźwiękową - bardzo dobrą - sięgającą do historycznych nagrań i wielkich amerykańskich utworów. Wynikiem tej współpracy jest pełen wyczucia epoki i kraju bluegrass, mocno zakotwiczony w historycznym tle: Virginia 1931 roku. Uzupełnienie stanowią nadzwyczajne kawałki w wykonaniu The Bootleggers - zespołu założonego przez Cave'a i Ellisa do sesji nagraniowej.

Soundtrack zawiera dwie wersje "White Light/White Heat" grupy Velvet Underground - jeden w wykonaniu Marka Lanegana, drugi z kolei legendy bluegrass Ralpha Stanleya. Pojawienie się Stanleya warto podkreślić - artysta niezmiernie rzadko wykonuje "popularną" muzykę. To mistrz w odkrywaniu w piosenkach ich pierwotnych, godnych upamiętnienia korzeni. Emmylou Harris, jeden z wielkich w muzyce country, dołączył do The Bootleggers w nagraniu "So You'll Aim Toward The Sky", oryginalnie wykonywanym przez Grandaddy, jak również w "The Snake Song" Townesa Van Zandta.

Nick Cave zapewnił wspaniałą oprawę "Burnin' Hell" Johna Lee Hookersa, natomiast Mark Lanegan zaaranżował "Fire And Brimstone" Link Wray i "Sure 'Nuff Yes I Do" Captaina Beefhearta. Dopełnieniem tych klasyków są dwa nowe utwory napisane przez Cave'a i Ellisa: "Cosmonaut" oraz "Fire In The Blood", który jest dostępny w trzech kontrastujących wersjach: w pięknym wykonaniu Emmylou Harrisa, Ralpha Stanleya z intensywnym, porywającym a zarazem delikatnym głosem oraz ponownie Harrisa, tym razem w wyjątkowo poruszającej interpretacji.

Album zamyka instrumentalny utwór Cave'a i Ellisa "Crawl End". A bonus, "Midnight Run" - pieśń o transporcie whisky z porywającym beatem i przejmującą harmonijką - wykonuje sam wielki Willie Nelson (urodzony w roku, w którym prohibicja zniesiono).

Przy okazji filmu dostaliśmy więc prawdziwie amerykańską muzykę wykonaną w prawdziwie amerykańskim stylu. To zapis nie tylko historii, ale również emocji, które targają tym krajem do dziś, prawd, w które Amerykanie zdają się ciągle wierzyć. Słucha się tego wyśmienicie także bez znajomości filmu.

Bo Nick Cave po prostu po raz kolejny najlepiej sprawdził się jako muzyk. I niech nam Ameryka da tego jak najwięcej...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki