"Nie bądź jeleń, weź paragon". Urzędnicy wystawili mandaty...

  "Nie bądź jeleń, weź paragon". Urzędnicy wystawili mandaty na 180 tys. zł

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Ponad 5 tysięcy sklepów i punktów usługowych odwiedzili w lipcu i sierpniu urzędnicy kontroli skarbowej z Łodzi i naszego regionu. Sprawdzali, czy ich pracownicy lub właściciele rejestrują transakcje na kasach fiskalnych i wydają klientom paragony.
  "Nie bądź jeleń, weź paragon". Urzędnicy wystawili mandaty na 180 tys. zł

  ©Małgorzata Genca/Polskapresse

  Tych, którzy łamali prawo ukarali mandatami. Nałożyli ich w sumie 740 - na łączna kwotę prawie 180 tys. zł. Kilkadziesiąt spośród 740 mandatów otrzymali cudzoziemcy.

  Urząd Kontroli Skarbowej z Łodzi podsumował właśnie letnią edycję akcji "Nie bądź jeleń, weź paragon". Urzędnicy kontrole przeprowadzali na terenie naszego województwa, a także powiatów: grójeckiego, sochaczewskiego oraz żyradowskiego. Łamanie prawa stwierdzili w co ósmej kontrolowanej firmie. Większość mandatów wahała się od 200 do 300 zł. Inspektorzy wszczęli też 30 dochodzeń karnych, głównie za brak nadzoru nad podległymi pracownikami.

  - Do łamania prawa dochodziło najczęściej na targowiskach, w sklepach, placówkach gastronomicznych oraz na stacjach paliw - mówi Mariola Grabowska, rzecznik Urzędu Kontroli Skarbowej.
  - Około 10 procent nieprawidłowości wykryliśmy w punktach sezonowych. Sprzedawcy najczęściej nie rejestrowali wszystkich transakcji, natomiast ci, którzy handlowali sezonowo często w ogóle nie mieli kas albo trzymali je wyłączone pod ladą. Tłumaczyli, że akurat zepsuły się albo wyładowała się bateria.

  Inspektorzy na kontrole wybierali się także wieczorami, nocą oraz w weekendy. Wtedy też najczęściej dochodzi do łamania prawa, gdyż przedsiębiorcy nie spodziewają się kontroli. Świadczy o tym między innymi nocna kontrola w pubach i klubach w centrum Łodzi, do której doszło podczas ostatniego weekendu.

  - W co drugim lokalu sprzedaż była wybiórczo rejestrowana na kasach albo w ogóle nie ewidencjonowano opłat za wstęp - dodaje Mariola Grabowska. - W jednym z lokali nikt z kilku osób pracujących za barem nie rejestrował sprzedaży na kasie fiskalnej. Ogółem wystawiono 9 mandatów na kwotę 3 tys. zł.

  To nie koniec. Teraz przed fiskusem będą się tłumaczyć właściciele lokali, którzy odpowiedzą za brak nadzoru nad pracownikami.

  Urzędnicy zapowiadają, że koniec wakacji to nie koniec kontroli. Będą nadal sprawdzać, czy przedsiębiorcy wydają klientom paragony. Namawiają też klientów do upominania się o potwierdzenia sprzedaży. Tłumaczą, że może to być pomocne na przykład przy składaniu reklamacji.

  Za ich brak na przedsiębiorcę można nałożyć mandat w wysokości od 160 zł (jedna dziesiąta minimalnej pensji) do 3.200 zł (dwukrotność tego wynagrodzenia).

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  pj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

  żydy ze skarbówki już węszą gdzie by tu kogoś jeszcze złupić

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny