Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie nowych WORD-ów w Łódzkiem

Agnieszka Jasińska
W województwie nie będzie nowych ośrodków ruchu drogowego - zadecydowali urzędnicy
W województwie nie będzie nowych ośrodków ruchu drogowego - zadecydowali urzędnicy Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego
Do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi wpłynęły trzy wnioski o utworzenie nowych ośrodków ruchu drogowego. O punkty egzaminacyjne ubiegały się Pabianice, Bełchatów i Radomsko. Jednak nowe ośrodki nie powstaną. Nie ma na nie pieniędzy. Miasta jednak nie rezygnują.

Jacek Grabarski z wydziału informacji i komunikacji społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi tłumaczy, że według urzędu dostępność mieszkańców każdego rejonu województwa do istniejących ośrodków w Łódzkiem jest zapewniona.

- Rozpatrując kwestię utworzenia nowego punktu egzaminacyjnego, należy też wziąć pod uwagę niż demograficzny. Dane GUS jednoznacznie wskazują, że w najbliższych latach liczba potencjalnych klientów, zarówno WORD, jak i ośrodków szkolenia kierowców, ulegnie zdecydowanemu zmniejszeniu: w 2007 roku liczba osiemnastolatków wynosiła ok. 552 tys., w bieżącym roku wynosi prawie 435 tys., w 2021 będzie ich nieco ponad 347 tys. - wylicza Grabarski.

CZYTAJ TEŻ: Miasta z regionu chcą mieć WORD

Jego zdaniem, osiemnastolatki to główni klienci wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Ponieważ tych klientów będzie mniej, wpłynie to na kondycję finansową ośrodków.

Ze wstępnych szacunków urzędu wynika, że koszty urządzenia miejsca do egzaminowania wynoszą ok. 3,5 mln złotych.

- Oprócz tego należy uwzględnić koszty bieżącego utrzymania takiego miejsca. Takie koszty przekraczają możliwości finansowe nawet dużych WORD-ów - uważa Grabarski. - W budżecie województwa łódzkiego brak wolnych środków na ten cel. W trudnej sytuacji rynkowej zgłoszone wnioski nie będą rozpatrzone pozytywnie z uwagi na konieczność racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi i zapewnienia stabilnego funkcjonowania wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego w Łódzkiem.

Miasta jednak nie poddają się.

- Będziemy próbować utworzyć ośrodek własnymi środkami - mówi Joanna Stelmach, rzeczniczka Urzędu Miasta w Pabianicach. - Trwają dyskusje. Taki ośrodek jest potrzebny mieszkańcom Pabianic.

Krzysztof Gajda, członek zarządu starostwa w Bełchatowie, zapowiada, że za jakiś czas Bełchatów ponowi prośbę o utworzenie ośrodka.

Podobnego zdania jest Andrzej Plutecki, wicestarosta radomszczański.

- Jeśli będzie zapotrzebowanie na ośrodek w Radomsku, nie wolno porzucić tematu - mówi Plutecki. - Źle się stało, że wnioski zostały odrzucone. To była dobra inicjatywa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki