Nie będzie sprzedaży DPS. Wojewoda powstrzymała starostę...

  Nie będzie sprzedaży DPS. Wojewoda powstrzymała starostę zgierskiego

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Budynek DPS nie zostanie sprzedany przez powiat zgierski
  1/2
  przejdź do galerii

  Budynek DPS nie zostanie sprzedany przez powiat zgierski ©archiwum

  Wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska unieważniła uchwały Rady Powiatu Zgierskiego, które zezwalały na sprzedaż Domów Pomocy Społecznej w: Rąbieniu, Zgierzu, Ozorkowie i Głownie.
  Zdaniem wojewody sprzedaż DPS jest niezgodna z prawem, bo narusza ustawy o samorządzie powiatowym i o pomocy społecznej. Oznacza to, że powiat nie może sprzedać budynków, w których prowadzone są DPS. Odetchnęli podopieczni placówek, ich rodziny oraz pracownicy, którym groziła utrata pracy.

  CZYTAJ TEŻ: W Łódzkiem sprzedają Domy Pomocy Społecznej z podopiecznymi

  Podstawą do unieważnienia uchwał jest zapis, który mówi, że zadaniem powiatu jest prowadzenie i rozwój infrastruktury DPS. Powiat nie ma prawa zaprzestać wykonywania takiego zadania. Sprzedaż nieruchomości, w których mieszczą się te placówki, oznacza, że powiat zakończyłby obowiązki, jakie nałożył na niego ustawodawca. Powiat nie może prowadzić DPS, jeśli nie ma tytułu prawnego do nieruchomości tych placówek.

  "Rada Powiatu Zgierskiego podjęła uchwały sprzedaży wszystkich nieruchomości zabudowanych, w których prowadzone są Domy Pomocy Społecznej, co oznacza, iż dąży do zaprzestania wykonywania nałożonego obowiązku" - czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewody łódzkiego.

  Rozstrzygnięcie wojewody może być zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

  Nie wiadomo, czy Starostwo Powiatowe w Zgierzu zdecyduje się na taki krok. Starosta Krzysztof Kozanecki miał wczoraj wyłączony telefon.

  - Zarząd powiatu nie zamierza komentować decyzji wojewody - powiedziała enigmatycznie Małgorzata Tomczuk z biura promocji Starostwa Powiatowego w Zgierzu.

  Powiat zgierski chciał sprzedać DPS, bo nie stać go na konieczne remonty placówek. Budżet jest pusty, dlatego starostwo miało nadzieję, że nowi właściciele zapłacą za modernizację.

  Decyzja wojewody ucieszyła mieszkańców i pracowników DPS. Jednym groziło wyrzucenie na bruk, drugim utrata pracy. W czterech placówkach przebywa obecnie 350 osób starszych, upośledzonych umysłowo lub niepełnosprawnych. Placówki zatrudniają 300 osób.

  Rodziny pensjonariuszy, pracownicy, a nawet posłowie różnych opcji politycznych protestowali przeciwko sprzedaży DPS. Pisali skargi, grozili demonstracjami. W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej interweniowała posłanka Agnieszka Hanajczyk, która - podobnie jest starosta Kozanecki - należy do PO. W dodatku oboje są związani z Aleksandrowem Łódzkim, czyli gminą, na terenie której znajduje się DPS w Rąbieniu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dps

  ggg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

  BRAWO PANI POSEŁ HANAJCZYK!!!! DZiĘKUJEMY ZA INTERWENCJĘ W TAK WAŻNEJ SPRAWIE!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zagłosuję

  lili (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 12

  zagłosuję na Pania Hanajczyk!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wffffsddd

  Sumienie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 12

  Tylko nie rozumiem jak można zabrać coś ludziom, którzy nic nie mają. Ja wiem, że to w celu szukania oszczędności jednak wydaje mi się, że sumienie tych urzędników co byli za usinięciem DPS jest...rozwiń całość

  Tylko nie rozumiem jak można zabrać coś ludziom, którzy nic nie mają. Ja wiem, że to w celu szukania oszczędności jednak wydaje mi się, że sumienie tych urzędników co byli za usinięciem DPS jest lekko nadszarpnięte.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Referendum w sprawie odwołania Rady Powiatu Zgierskiego !!!

  czas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 3

  Może warto , wzorem Powiatu Brzeźińskiego ,przeprowadzić referendum ws odwołania Rady Powiatu Zgierskiego za podjęcie tak skandalicznej uchwały !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prywatyzacja

  Chochoł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

  DPS to łakomy kąsek. Sprywatyzowane miały by nowe warunki. Wyższe opłaty, wybiórcze przyjęcia, itp. Już takie są. Cena ok. 5.000 m-c dla pensjonariuszy z duża kasą.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo