Rozpoczynamy cykl porad finansowych. Banki, tak jak firmy z wielu innych branż, dostrzegają potencjał, jaki drzemie w grupie wiekowej 50+. Na rynku pojawiają się więc oferty finansowe dedykowane seniorom. Postaramy się podpowiedzieć, jak wybierać najkorzystniejszą ofertę i jak dobierać produkty finansowe do naszych potrzeb. Zachęcamy też do sięgnięcia po poniedziałkowe wydania naszej gazety, gdzie piszemy o bezpieczeństwie usług finansowych. Zaczynamy jednak od podstaw: co kryje się pod pojęciami najczęściej pojawiającymi się w ofertach banków?
Konto
Najpopularniejszym rodzajem konta jest tzw. ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. I od razu pierwsza ważna uwaga: takie konto nadaje się do wszystkiego poza oszczędzaniem. ROR--y są bowiem nieoprocentowane lub oprocentowane na minimalnym poziomie, np. 0,1 proc. w skali roku. Jeśli inflacja w tym roku wyniesie np. 3,5 proc., to przez rok, trzymając pieniądze na ROR, realna wartość naszych oszczędności zmniejszy się o 3,4 proc!
ROR-y są natomiast wygodnym rodzajem konta do codziennego użytku: otrzymywania na nie wypłat i regulowania bieżących należności. Wpłaty i wypłaty na takim koncie nie są zwykle obciążone prowizją.
Jeżeli możemy część dochodów odłożyć na pewien czas, to warto te pieniądze przenieść na inny rodzaj konta - rachunek oszczędnościowy. Takie konto jest już wyżej oprocentowane, ale zazwyczaj jego obsługa bywa nieco bardziej skomplikowana niż obsługa ROR-u. Kontom oszczędnościowym dokładniej przyjrzymy się za tydzień.
Lokata
Lokata to rodzaj umowy z bankiem: my oddajemy na ściśle określony czas jakąś kwotę, a bank po tym czasie odda nam nasze pieniądze powiększone o określoną z góry sumę odsetek. Więc jeśli masz oszczędności, nie chowaj ich w komodzie. To nie zapewni ci bezpieczeństwa ani nie przyniesie zysków. Jeżeli chcesz mieć pewność, że twoje pieniądze są bezpieczne, skorzystaj z ofert jednego z banków. Wyborowi najlepszej lokaty poświęcimy również osobny odcinek.
Bezpieczna lokata
Polskie banki są bezpieczne, bo pieniądze ulokowane w nich są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. BFG gwarantuje nam zwrot w całości zdeponowanych przez nas w banku pieniędzy do równowartości 100 tys. euro. Bezpieczeństwo jednak ma swoją cenę i w prawdziwym banku nie możemy się spodziewać niebotycznych zysków. Jeżeli ktoś kusi cię lokatą oprocentowaną na poziomie 20 i więcej procent, możesz albo z góry z niej zrezygnować, albo pamiętać, co mówili w telewizji ludzie stojący do zamkniętych kas Amber Gold.
Kredyt
Również kredyty to temat na osobny odcinek, do lektury którego zapraszamy. Tu umowa klienta z bankiem jest odwrotna: my dostajemy pieniądze, ale oddajemy więcej, niż pożyczyliśmy. Najczęściej korzystamy z tzw. kredytów gotówkowych, które zaciągamy na okres od kilku miesięcy do maksymalnie 10 lat. Kredyty takie spłacamy w comiesięcznych ratach, na które w sumie złoży się kwota, którą otrzymaliśmy od banku, powiększona o odsetki, które są przychodem banku.
Karta
Podobnie jak w przypadku kont istnieje kilka rodzajów kart. W zasadzie na wymarciu jest karta bankomatowa, czyli kawałek plastiku, który służy wyłącznie do wypłacania gotówki z bankomatu. Najbardziej popularnym rodzajem karty jest karta debetowa, czyli karta przypisana do twojego konta. Jeszcze do niedawna kartą płatniczą mogłeś płacić w sklepie i wyciągać gotówkę z bankomatów tylko do wysokości kwoty, która faktycznie była na twoim koncie. Dziś jest już inaczej - wiele banków oferuje tzw. linię kredytową w koncie, zwaną także kredytem odnawialnym. Dzięki temu możemy korzystać z karty do wysokości przyznanego limitu. Tym samym nasza karta staje się coraz bardziej podobna do karty kredytowej. Zwykle ten ostatni kawałek plastiku jest najdroższy, bo kredyt na karcie kredytowej, jeśli nie spłacamy co miesiąc całości zadłużenia, jest bardzo wysoko oprocentowany.
Kliknij, aby czytać materiały z cyklu Twoje finanse. W komentarzach dziel się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i poradami!
Kliknij, aby przejść do pozostałych odcinków serii Twoje finanse 50+
_Cykl publikacji "Twoje Finanse" powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Więcej o ekonomii na stronie **
NBP.pl**_
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polacy posiadają coraz droższe smartfony