1/11
Nie chcesz dać plamy? Podziwiaj najsłynniejsze obrazy świata z domu. Oto wielkie dzieła sztuki online
fot. materiały prasowe
2/11
Musée d’Orsay, Paryż...
fot. Aranżacja szarości i czerni nr 1: matka artysty, James McNeill Whistler, 1871

Musée d’Orsay, Paryż

Na początku naszej wycieczki przenosimy się do Paryża, do nietypowego muzeum mieszczącego się w dawnej siedzibie dworca. W przestrzeni galerii wciąż można podziwiać stary dworcowy zegar będący wizytówką Orsay.

We wnętrzach muzeum kryją się perełki sztuki francuskiej z lat 1848–1918. Wśród nazwisk takich jak Paul Cézanne, Edgar Degas, Paul Gauguin, Claude Monet czy Auguste Renoir, znajdziemy także przedstawiciela malarstwa amerykańskiego - Jamesa Whistlera. Portret jego matki, przewrotnie nazwany "Aranżacją szarości i czerni nr 1", jest jednym z najsłynniejszych amerykańskich obrazów znajdujących się poza granicami Stanów Zjednoczonych. Niemałą sławę przyniósł mu film Jaś Fasola: Nadciąga totalny kataklizm.

Aby zobaczyć obraz w przestrzeni muzeum, wystarczy zajrzeć do Google Arts&Culture. Niewątpliwa przewaga zwiedzania wirtualnego nad tradycyjnym jest taka, że nie da się na płótno nakichać - tak więc nie obawiajcie się, że podzielicie los filmowego bohatera.

Kliknij, by zwiedzić Musée d’Orsay

3/11
Kaplica Sykstyńska, Watykan...
fot. fragment fresku "Stworzenie Adama", Michał Anioł, 1511

Kaplica Sykstyńska, Watykan

Kaplica Sykstyńska w Pałacu Watykańskim kryje w sobie niezwykły skarb, jakim jest zespół fresków autorstwa Michała Anioła.

Zwiedzający mogą podziwiać majestatyczny Sąd Ostateczny na ścianie na wprost wejścia oraz 12 scen ze Starego i Nowego Testamentu. Na sklepieniu znajduje się jeden z najsłynniejszych motywów malarskich świata - Stworzenie Adama. Jest to zaledwie jedna z 9 kwater zdobiących sklepienie, pomiędzy którymi Michał Anioł umieścił 12 postaci proroków i sybill.

Aby w spokoju przyjrzeć się jednym z najsłynniejszych fresków świata, wystarczy wejść na stronę Muzeów Watykańskich.

Kliknij, by zwiedzić kaplicę Sykstyńską

4/11
National Gallery, Londyn...
fot. Fragment obrazu "Ambasadorowie", Hans Holbein młodszy, 1533

National Gallery, Londyn

Wielka Brytania może poszczycić się znakomitą kolekcją malarstwa europejskiego, która eksponowana jest w Galerii Narodowej w Londynie. Tam też znajdziemy jeden z dziwniejszych obrazów, jakie powstały nie tylko w XVI wieku, ale i w ogóle.

Zdeformowana czaszka znajdująca się na dole portretu Ambasadorów to nie efekt postprodukcji - jest ona zamierzonym zabiegiem niemieckiego malarza. Anamorfoza - czyli celowe użycie deformacji - była nie tylko popisem kunsztu malarskiego, ale służyła także ukryciu pewnych obiektów w przestrzeni płótna. Kształt czaszki, choć czytelny, staje się możliwy do realistycznego oglądu dopiero pod pewnym kątem widzenia. Zastosowanie ukrytej symboliki, w połączeniu z zasłoniętym krucyfiksem (za kotarą w lewym górnym rogu) ma przywoływać Mękę Pańską.

Choć zobaczenie czaszki w normalnym widoku możliwe jest tylko na żywo (dzięki spojrzeniu na obraz pod odpowiednim kątem) w wirtualnym zwiedzaniu wystarczy do monitora przyłożyć... łyżkę.

Sprawdź, czy eksperyment z łyżką zadziała podczas wirtualnej wycieczki. Uwaga! Doświadczenie możliwe tylko przed ekranem komputera.

Kliknij, by zwiedzić National Gallery

Holbein spoon trick.jpg
CC BY-SA 2.5, Link


Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Polak wyceniony na ponad 100 mln. A Lewandowski? Gorzej od rezerwowego bramkarza!

Polak wyceniony na ponad 100 mln. A Lewandowski? Gorzej od rezerwowego bramkarza!

Najlepiej wyceniani piłkarze Ekstraklasy. Numerem jeden przyszła gwiazda Tottenhamu

Najlepiej wyceniani piłkarze Ekstraklasy. Numerem jeden przyszła gwiazda Tottenhamu

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Zobacz również

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Łódzcy policjanci zatrzymali w Gdańsku oszusta internetowego!

Łódzcy policjanci zatrzymali w Gdańsku oszusta internetowego!