Specustawa węglowa to poselski projekt zmiany ustawy prawo geologiczne i górnicze. Zakłada on między innymi, że rada ministrów ma w drodze rozporządzenia stworzyć listę złóż o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Inwestor, który chce uzyskać koncesję na wydobycie będzie musiał otrzymać decyzję o utworzeniu „obszaru specjalnego przeznaczenia w zakresie wydobywania węgla kamiennego lub węgla brunatnego”.
Decyzję tą miałby wydawać minister środowiska na wniosek inwestora. Co ciekawe, zgodnie z projektem stroną postępowania miałby być tylko inwestor. Jak podkreślają ekolodzy, wprowadzenie takich przepisów spowodowałoby, że ani mieszkańcy, ani samorządowcy nie mieliby prawa głosu w sprawie powstania odkrywki.
Ekolodzy twierdzą, że ustawę skonstruowano „pod odkrywkę Złoczew” tak, by umożliwić PGE obejście procedur
Koncesja dla odkrywki "Złoczew" do końca 2019 roku? Będzie k...
Projekt zakłada też, żeby decyzja o utworzeniu specjalnego obszaru była wydawana jeszcze przed oceną oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Ani mieszkańcom, ani samorządowcom nie przysługiwałoby odwołanie do sądu od decyzji. Zdaniem ekologów z naszego regionu, projekt ustawy skonstruowano pod mającą powstać w Złoczewie kopalnię odkrywkową tak, by inwestor, którym jest PGE GiEK mógł uzyskać koncesję na wydobycie.
- Koncern od lat nie może spełnić warunków prawnych i środowiskowych niezbędnych do uzyskania koncesji, więc teraz chce przy pomocy przychylnych polityków i ministerstwa energii wyłączyć obywateli, samorządy, a nawet sądy z udziału w postępowaniach, a tym samym podważyć nasze konstytucyjne prawo własności – mówi Stanisław Skibiński, prezes stowarzyszenia „Nie dla odkrywki Złoczew”.
CZYTAJ INNE ARTYKUŁY
- Jaka będzie zima? Jesień ma być krótka...
- Zalew Sulejowski wysycha. Skutki suszy w regionie [ZDJĘCIA]
- Zobacz, jak mieszka znany detektyw Rutkowski [ZDJĘCIA]
- Ślub Krzysztofa Rutkowskiego z Mają Plich
- Piękno w stylu topless. Przyjemność bez ograniczeń? ZDJĘCIA
- Ślub Malwiny Smarzek. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości!
Protest mieszkańców Złoczewa przeciwko specustawie węglowej przed Sejmem
Ekolodzy, wśród których znaleźli się przedstawiciele stowarzyszenia, w poniedziałek 14 października protestowali przed Sejmem przeciwko specustawie węglowej.
Tego samego dnia na komisji ochrony środowiska miało odbyć się pierwsze czytanie specustawy, została ona jednak zdjęta z porządku. Dzień po proteście ekologów Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła, że ustawa nie będzie procedowana w tej kadencji Sejmu. Nie oznacza to jednak, że temat nie wróci w nowej kadencji.
Obecnie przyszłość koncesji dla odkrywki "Złoczew" jest niejasna. Aby ją uzyskać PGE GiEK potrzebuje miedzy innymi stosownych zapisów w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, na terenie których ma działać kopalnia. Studium gminy Złoczew zostało uchylone przez Wojewódzki Sad Administracyjny, a burmistrz Dominik Drzazga odwołał się do NSA. Ekolodzy zaskarżyli także studium gminy Ostrówek, na terenie której ma powstać zwałowisko zewnętrzne kopalni.
CZYTAJ INNE ARTYKUŁY
- Ile czeka się na wyjazd do sanatorium?
- Ile kosztuje wyjazd do sanatorium zimą?
- Jak wyjechać na bezpłatny turnus rehabilitacyjny?
- Jak dostać skierowanie do sanatorium? Najczęstsze pytania
- Najlepsze porodówki w Łódzkiem. Oceniały pacjentki [RANKING]
- Piękno w stylu topless. Przyjemność bez ograniczeń? ZDJĘCIA
Protesty przed Sejmem przeciwko spec ustawie węglowej 19.11.2019