Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie kupuj taniego alkomatu! Urządzenia oszukują

Tomasz Imiński
Najtańsze urządzenia kosztują 5 złotych. Te najdroższe nawet kilka tysięcy
Najtańsze urządzenia kosztują 5 złotych. Te najdroższe nawet kilka tysięcy DziennikŁódzki/archiwum
Nasz Czytelnik dostał od żony na gwiazdę alkomat. Urządzenie kosztowało 99 zł. Sprzedawca zachwalał je jako świetny sprzęt. Już po kilku dniach okazało się jednak, że alkomat oszukuje. Policja, a nawet sami sprzedawcy ostrzegają kierowców przed kupnem tanich urządzeń.

- O tym, że sprzęt nie działa jak powinien dowiedziałem się po zabawie sylwestrowej. Wróciliśmy z balu około 3 w nocy. Rano zbadałem się nowym urządzeniem. Wynik 0,00 mocno mnie zastanowił - mówi pan Adam, łodzianin. - W południe poszedłem na komendę. W wydychanym powietrzu miałem prawie pół promila alkoholu.

Nasz Czytelnik twierdzi, że zawsze po dużej imprezie stara się odczekać co najmniej dwanaście godzin. - Ten alkomat miał mi dać gwarancję, że mogę już spokojnie jechać. Tymczasem mogłem stracić prawo jazdy, a nawet dostać zarzuty gdybym został skontrolowany przez policję.

Pan Adam miał sporo szczęścia. Inni już nie. - Podczas jednej z akcji "trzeźwy poranek" zatrzymaliśmy nietrzeźwego mężczyznę. Kierowca nie mógł w to uwierzyć. Twierdził, że przed wyjazdem badał się na prywatnym urządzeniu i wszystko było OK - mówi młodszy aspirant Robert Zwoliński, zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego KMP w Skierniewicach. - Ten pan bardziej wierzył własnemu urządzeniu, niż naszym profesjonalnym testerom.

Ceny alkotesterów oferowanych w internecie zaczynają się od kilku złotych. - Im sprzęt jest droższy, tym lepszy - wyjaśnia Maciej Misiowiec z firmy Alkomaty.org. - Klientom polecam urządzenia z czujnikami elektrochemicznymi. Ich ceny zaczynają się od około 400 złotych. Można je stosować w domu i w firmie do badania pracowników. Te nieco tańsze też zdają egzamin. Pamiętajmy jednak, żeby używać je zgodnie z instrukcją.

Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi zapewnia, że kierowcy zawsze mogą nieodpłatnie zbadać się w każdej komendzie. W ubiegłym roku policjanci zatrzymali w województwie łódzkim 1551 nietrzeźwych. Rok wcześniej było ich "jedynie" 1138.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki