Nie ma pediatrii w Piotrkowie. W szpitalu brakuje lekarzy....

  Nie ma pediatrii w Piotrkowie. W szpitalu brakuje lekarzy. Nie tylko tam

  Karolina Wojna

  , los

  Dziennik Łódzki

  Nie ma pediatrii w Piotrkowie

  Nie ma pediatrii w Piotrkowie ©Tomasz Holod

  Mali pacjenci z Piotrkowa pomocy lekarskiej muszą szukać w ościennych miastach. Od 1 listopada zamknięto oddział dziecięcy.
  Nie ma pediatrii w Piotrkowie

  Nie ma pediatrii w Piotrkowie ©Tomasz Holod

  Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie 1 listopada zamknął - czasowo - oddział dziecięcy. Powodem zaskakującej i radykalnej decyzji jest brak pediatrów: z końcem października z pracy odeszła ordynator oddziału pediatrycznego, a mimo poszukiwań, szpital dotąd nie znalazł nowego specjalisty, który poprowadzi oddział.

  Jak wyjaśnia Aneta Baranowska, zastępca dyrektora ds.
  lecznictwa, do prawidłowego funkcjonowania oddziału dziecięcego potrzebnych jest czterech lekarzy, w tym dwoje specjalistów chorób dziecięcych. Problem z kadrą oddziału nie jest nowy, bo - jak przyznaje dyrektor Baranowska - szpital pediatrów szuka od około dwóch lat. Jednak na publikowane ogłoszenia nikt się nie zgłosił.

  Fundacja Gajusz w Łodzi szuka piediatry, ale od roku nie ma chętnych. Kto będzie leczył chorych?

  O zamknięciu oddziału zostały powiadomione szpitale w Radomsku, Tomaszowie, Opocznie i Bełchatowie. To one mają zabezpieczyć opiekę dla chorych dzieci z Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego.

  „Czasowe” zawieszenie działalności oddziału nastąpiło w momencie, w którym pediatria miała przejść formalnie w struktury drugiego piotrkowskiego szpitala - Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Do czasu przygotowania pomieszczeń pod nowym adresem, pediatria miała przez trzy kolejne miesiące działać nadal w budynku SSW. Na razie jednak żadnego przejęcia nie będzie - dotychczasowa kadra oddziału pracująca w SSW nie wyraziła zgody na zmianę pracodawcy, a problem ze znalezieniem nowych lekarzy - specjalistów II stopnia z pediatrii, chcących pracować na stałe w szpitalu - ma także PZOZ, którego organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Piotrkowie.

  Robimy wszystko, aby znaleźć chętnych pediatrów jak najszybciej - mówi P. Wojtysiak

  - Jesteśmy w stałym kontakcie i z pomocą wojewódzkiego konsultanta ds. pediatrii szukamy lekarzy - podkreśla wicestarosta Piotr Wojtysiak i dodaje, że do tego czasu zapewnienie ciągłości pracy oddziału pediatrycznego w Piotrkowie leży po stronie SSW. - Z tego co wiem, braki kadrowe w szpitalu przy Rakowskiej wynikają z innych planów zawodowych ordynatora - mówi. Jak wynika ze słów wicestarosty, PZOZ jest teoretycznie gotowy na przejęcie kontraktu NFZ i prowadzenie oddziału, bo są na to zabezpieczone pieniądze.

  Niestety, Piotrków nie jest jedynym miejscem w województwie łódzkim, gdzie brakuje lekarzy dla najmłodszych. Rok temu oddział pediatrii miał być zamknięty w Radomsku. Sytuacji nie poprawia fakt, że Ministerstwo Zdrowia jesienią przygotowało w Łódzkiem z dziedziny pediatrii tylko 26 miejsc rezydenckich dla młodych lekarzy, którzy za rządowe pieniądze robią specjalizację.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lekarz

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  mcskjfdska
  http://www.detoks-elba.pl

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale PiS i kościół kochają dzieci...

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  szkoda, że tylko nienarodzone...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a to

  aaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  a to ze na SOR nie ma lekarza tylko ściągani są lekarze z oddziałów gdzie pełnią dyżury - przez co oddziały są bez opieki i naraża to pacjentów, już nie napiszecie?

  Warto zobaczyć

  Diety