Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie powstanie kontrowersyjna oczyszczalnia przy ul. Twardej w Zgierzu. Inwestor się wycofał

Wiktor Przygocki
Wiktor Przygocki
Nie powstanie instalacja do przetwarzania odpadów płynnych przy ul. Twardej w Zgierzu. Firma Eko Land - starająca się od ponad dwóch lat o pozytywną decyzję środowiskową na budowę oczyszczalni - wycofała wczoraj (27 września) swój wniosek. Powodem decyzji był brak możliwości spełnienia warunków, jakie narzucił zgierski magistrat.

To dobra wiadomość dla mieszkańców okolic ul. Twardej, którzy sprzeciwiali się realizacji inwestycji. W oczyszczalni przetwarzane miały być odpady niebezpieczne, np. zużyte oleje silnikowe. W czasie konsultacji społecznych, które odbyły się w sierpniu, do zgierskiego magistratu wpłynęło prawie 4 tys. uwag i wniosków od mieszkańców sprzeciwiających się budowie. Zorganizowano również dwa duże protesty - przy działce na ul. Twardej, gdzie miała powstać oczyszczalnia, a także przed urzędem miasta. Łącznie pojawiło się na nich setki zgierzan.

- To nie jest miejsce dla takiej inwestycji, tutaj mieszkają ludzie - mówili wówczas zgodnie protestujący. - Lokalizacja oczyszczalni w otoczeniu osiedli oraz lasu byłaby wielkim błędem. Nie chcemy powtórki "Boruty" - dodali.

Argumenty "za" były takie, że inwestycja miała być nie składowiskiem odpadów, ale instalacją, mającą na celu wydzielanie substancji oleistych z produktów używanych na co dzień. Sam proces miał zachodzić w obiekcie zamkniętym - nie na otwartym powietrzu. Przed tym jak wniosek trafił do urzędu miasta, uzyskał pozytywne opinie warunkujące Sanepidu, Wód Polskich, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Nie spełnił jednak wymagań stawianych przez zgierski magistrat.

- Postawiliśmy inwestorowi warunki fakultatywne, które niekoniecznie dla danej inwestycji mogłyby być wymagane. Inwestor wycofał swój wniosek, nie mogąc spełnić warunków, dotyczących m.in. ochrony gleby, wody i powietrza - mówi Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza. - Wycofanie wniosku zamyka sprawę - inwestycja nie powstanie - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie powstanie kontrowersyjna oczyszczalnia przy ul. Twardej w Zgierzu. Inwestor się wycofał - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki