ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Pielęgniarki z Uniwersytetu Medycznego odebrały dyplomy

  Rozwiń
  Nie rób dymu - nie truj siebie i innych. Palenisko to nie...

  Nie rób dymu - nie truj siebie i innych. Palenisko to nie śmietnik!

  Materiał partnera

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kominek to nie śmietnik i trzeba wiedzieć, czym i jak w nim palić, aby robić to ekologicznie i ekonomicznie

  Kominek to nie śmietnik i trzeba wiedzieć, czym i jak w nim palić, aby robić to ekologicznie i ekonomicznie

  Aż 40 procent respondentów przeprowadzonego badania przyznaje, że nie wie, na czym polega zjawisko niskiej emisji, zaś 20 proc. z nich pozytywnie odnosi się do palenia śmieci, uznając je za wyraz przedsiębiorczości, oszczędności i zachowania proekologicznego. 6 października br. organizatorzy ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Nie Rób Dymu przedstawili podsumowanie wyników badań na temat społecznej percepcji drewna w kontekście środowiskowym.
  Kominek to nie śmietnik i trzeba wiedzieć, czym i jak w nim palić, aby robić to ekologicznie i ekonomicznie

  Kominek to nie śmietnik i trzeba wiedzieć, czym i jak w nim palić, aby robić to ekologicznie i ekonomicznie

  Przygotowany dokument powstał w oparciu o badania opinii społecznej oraz analizę emisyjności czterech wybieranych przez Polaków gatunków drzewa opałowego.

  Marcin Brysiak, organizator kampanii Nie Rób Dymu: - W obliczu rozpoczętego niedawno sezonu grzewczego chcemy zwrócić uwagę użytkowników domowych palenisk, że kominek to nie śmietnik i trzeba wiedzieć, czym i jak w nim palić, aby robić to ekologicznie, efektywnie i ekonomicznie. Nie zapominajmy, że równie istotna jak rodzaj drewna jest jakość i technologia samego paleniska oraz jego prawidłowe utrzymanie - kończy Marcin Brysiak.

  Jak najtańszym kosztem?


  Jakość powietrza w Polsce pogarsza się z roku na rok. Liczba miejscowości, w których stężenie toksycznych substancji osiąga stan alarmujący wciąż rośnie. Emisja pyłów i szkodliwych gazów przybiera na sile wraz z początkiem sezonu grzewczego, kiedy użytkownicy domowych palenisk, w tym pieców i kominków, chcąc uzyskać z nich jak najwięcej ciepła jak najtańszym kosztem, zaczynają spalać śmieci, domowe odpady, a także najniższej jakości paliwa stałe.

  W ramach kampanii Nie Rób Dymu, uruchomionej w sierpniu b.r., instytut badawczy ARC Rynek i Opinia przeprowadził wśród Polaków mieszkających w domach jednorodzinnych, bliźniakach lub szeregowcach posiadających własne źródło ogrzewania (niepodłączonych do sieci ciepłowniczej) badania, dotyczące sposobu ogrzewania domu. Celem badań było poznanie zwyczajów związanych z użytkowaniem drewna i wyborem poszczególnych jego gatunków, a także stanu wiedzy i postaw związanych z dbaniem o czystość powietrza. Badanie przeprowadzono na próbie 1003 osób.

  - Kampania Nie Rób Dymu narodziła się w odpowiedzi na opłakany stan powietrza w Polsce, którego jakość z roku na rok się pogarsza, a także w odpowiedzi na mity narastające wokół szkodliwego wpływu palenia drewnem - mówi dr inż. Szymon Szufa, ekspert kampanii.

  - Wyniki badań jasno wskazują na potrzebę edukacji w zakresie ochrony środowiska i zmiany nawyków ogrzewania domów. 40 proc. ankietowanych nigdy nie spotkało się z pojęciem „niska emisja”, a przecież to ona odpowiada za pogarszający się stan powietrza w Polsce, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Zaskakujący jest również fakt, że aż 20 proc. respondentów uważa, że paląc śmieciami łączy przyjemne z pożytecznym: ogrzewanie i utylizację domowych odpadów w jednym - dodaje Szymon Szufa.

  W zakresie świadomości ekologicznej uzyskane wyniki wskazują, że połowa respondentów ocenia jakość powietrza w Polsce jako średnią, 30 proc. z nich uważa ją za dobrą lub bardzo dobrą, natomiast około 20 proc. za złą lub bardzo złą. 86 proc. respondentów deklaruje znajomość pojęcia „smog”, a 40 proc. przyznaje, że nie wie, na czym polega zjawisko „niskiej emisji” lub twierdzi, że nigdy się z nim nie spotkało.

  Zdecydowana większość badanych, bo aż 65 proc. stara się unikać palenia śmieci, choć 20 proc. z nich uważa to za wyraz przedsiębiorczości, oszczędności, a nawet zachowania proekologicznego. Co piąta osoba opalająca dom drewnem nie jest przywiązana do konkretnego gatunku drewna, a dla 50 proc. jakość i dostępność stanowią główny czynnik decyzyjny. Z kolei 72 proc. ankietowanych uważa, że gatunek drewna w dużym lub średnim stopniu wpływa na ilość emitowanego dymu.

  Niezdrowe nawyki

  Integralną częścią dokumentu, oprócz badań opinii społecznej, jest naukowa analiza emisyjności drewna czterech najczęściej używanych przez Polaków gatunków drzewa, przeprowadzona w warunkach laboratoryjnych.

  - Przeprowadzona w ramach kampanii analiza emisji pochodzącej z drewna potwierdza, że może być ono paliwem niskoemisyjnym, pod warunkiem, że będzie odpowiednio przygotowane, czyli sezonowane (suche) oraz rozpalane od góry, ponieważ żar przenosi się z góry na dół. Polacy nie są świadomi tego, że każdego dnia, szczególnie w sezonie grzewczym, spalając wilgotne drewno drzew iglastych trują powietrze i siebie nawzajem.

  Konsekwencją ich niezdrowych nawyków jest nasilający się smog oraz wzrost odsetka zachorowań na choroby układu oddechowego, nowotwory czy choroby serca. Nie musi tak być i kampania Nie Rób Dymu chce to pokazać. Drewno jest ekologiczne, efektywne i ekonomiczne, a kominek niskoemisyjny - pod warunkiem, że wiemy, jak mądrze z nich korzystać - powiedział profesor Mariusz Filipowicz z Akademii Górniczo-Hutniczej.

  Unikać drewna drzew iglastych

  Analizie emisyjności poddano sosnę, dąb, brzozę oraz wierzbę energetyczną. Wyniki analizy potwierdzają, że niskoemisyjne spalanie drewna jest możliwe i jest ściśle związane zarówno z jakością drewna, jak i jakością paleniska.

  Najlepszym gatunkiem drzewa do palenia w piecu i kominku jest dąb, ponieważ pali się wolno i długo, a także posiada wysoką wartość kaloryczną. Zdecydowanie należy unikać drzew iglastych, w których duża zawartość żywicy tworzy chmury dymu, a także zanieczyszcza wnętrze i przewody kominowe, a przez to obniża wydajność i sprawność paleniska.

  Więcej informacji na temat kampanii Nie Rób Dymu można uzyskać odwiedzając stronę www.nierobdymu.com a także na facebook’u: www.facebook.com/NieRobDymu


  Projekt pn. "Oddychajmy czystym powietrzem! Kampania edukacyjna dotycząca zanieczyszczenia powietrza" został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo