Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nie siedź w domu: Wieś Głucha Dolna wystawia „Hamleta” na scenie Teatru Nowego

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi zaprosi na premierę spektaklu „Hamlet we wsi Głucha Dolna” Ivo Brešana. Pierwszy pokaz już w piątek 6 stycznia od godz. 19.

Spektakl „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” widzowie mogą pamiętać z Teatru Telewizji - przedstawienie z udziałem m.in. Janusza Gajosa, Stanisławy Celińskiej, Jerzego Turka i Adama Ferencego wyreżyserowała w 1985 roku Olga Lipińska. Widowisko zostało zaliczone do „Złotej Setki Teatru Telewizji”.

Akcja sztuki chorwackiego dramaturga Ivona Brešana oryginalnie rozgrywa się w latach 60-tych w jugosłowiańskiej wsi, gdzie aktyw spółdzielni produkcyjnej postanawia wystawić szekspirowskiego „Hamleta” w wersji przygotowanej przez wiejskiego nauczyciela.

W łódzkim Teatrze Nowym przedstawienie reżyseruje Robert Talarczyk, a dramaturg spektaklu, Miłosz Markiewicz, zaadaptował tekst, przenosząc akcję do czasów współczesnych. Do - jak podkreślają realizatorzy - miejsca nieokreślonego, które wydaje się jednak dziwnie znajome - choć, jak zastrzega reżyser - nie ma tu prostych przełożeń.

- To sztuka bardzo aktualna, dzisiaj i zawsze - mówi Robert Talarczyk, który spodziewa się jej renesansu na polskich scenach. - Szekspir wchodzi w życie prowincji z butami i udowadnia, że relacje między ludźmi są tu znacznie bardziej subtelne i poetyckie, niż nam się wydaje, a każda władza deprawuje niezależnie od czasu, miejsca i społecznego pochodzenia.

Według twórcy, temat sztuki rezonuje zarówno z obecną sytuacją polityczną i społeczną, jak i z miejscem.

- Moją ambicją jest nawiązać do ważnych spektakli Teatru Nowego sprzed lat i wejść w dialog z łódzkim widzem - mówi Robert Talarczyk. - Po Nowym chodzę śladami Dejmka. Z założenia był to teatr robotniczy, bliski teatrowi społecznemu, który uprawiam, i który odpowiada na żywotne potrzeby społeczności.

Za taki teatr właśnie uważa „Hamleta we wsi Głucha Dolna”. - Mieliśmy nawet pomysł, żeby przenieść akcję na łódzkie Bałuty, ale ostatecznie doszliśmy do wniosku, że historia jest uniwersalna dla wszystkich miejsc, pozostających poza jądrem władzy - opowiada reżyser.

Za scenografię, kostiumy i reżyserię światła odpowiada Justyna Łagowska. Muzykę do spektaklu skomponował raper i producent muzyczny Miuosh. Na scenie zobaczymy Bartosza Turzyńskiego w roli posła Jedynej Słusznej Partii Mariana Bukary; Dariusza Kowalskiego jako Andrzeja Kuncę, nauczyciela w lokalnej szkole; Przemysława Dąbrowskiego jako sołtysa Głuchej Dolnej Mirka Pulicza i Paulinę Walendziak jako jego córkę Andżelikę; Michała Kruka w roli Maćka, przewodniczącego gminnej spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, Andżelikę Korzeniowską jako właścicielkę sklepu spożywczo-alkoholowego Marię Miś oraz debiutującego Macieja Kobielę w roli wiejskiego chłopaka Jaśka Skocznego. Obok nich wystąpią: Barbara Dembińska jako gospodyni na plebanii, Weronika; Tomasz Kubiatowicz jako miejscowy bimbrownik, Szymon Murzyn; Adam Mortas jako budowlaniec Zbyszek Ochman oraz Konrad Michalak w roli jego pomocnika Pawła Mazura.

Robert Talarczyk to reżyser, aktor teatralny i filmowy, scenarzysta, dramaturg, autor i tłumacz piosenek. W latach 2005-2013 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Od września 2013 roku pełni funkcję dyrektora Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Twórca kilkudziesięciu spektakli, laureat wielu nagród, przewodniczący kapituły Nagrody im. Kazimierza Kutza.

od 12 lat
Wideo

Zabrze Wystawa Beksinski rzezba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki