Ministerstwo Zdrowia wspiera finansowo warsztaty edukacyjne dla uczniów "W stronę dojrzałości". Ich celem jest przekazywanie wiedzy dotyczącej świadomego planowania rodziny, antykoncepcji i chorób wenerycznych. Problem w tym, że informacje "W stronę dojrzałości" są nieprawdziwe i wprowadzają w błąd. Dodowem na to jest najnowsza - bulwersująca - prezentacja uczniów jednego z polskich liceów. W broszurze można przeczytać m.in. o tym, że antykoncepcji nie powinno się stosować lub lekiem na niepłodność jest adopcja dziecka.

„Nie stosuj antykoncepcji!” - takie informacje będą przekazywane w liceach?

Na stronie Liceum Ogólnokształcącego w Urlach (woj. mazowieckie) pojawiła się prezentacja „W stronę dojrzałości”. Projekt o tej nazwie jest prowadzony przez firmę Lechaa Consulting. Prezentacja zawierająca kłamstwa dotyczące prokreacji i planowania życia została przygotowana przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Urlach i wysłana na konkurs zorganizowany przez Lechaa Consulting Sp. z o.o. w Lublinie.

Praca została przygotowana w ramach realizacji programu „W stronę dojrzałości” . Program warsztatów jest realizowany w szkole w Urlach od dwóch lat (wprowadzono go w roku szkolnym 2017/2018. Program jest kontynuowany w roku szkolnym 2018/2019).

W komunikacie zawartym na głównej stronie Liceum czytamy, że zajęcia szkolne „W stronę dojrzałości” mają na celu edukowanie uczniów w kwestii życia seksualnego:

… prowadzone są zajęcia dla młodzieży z zakresu edukacji zdrowotnej dotyczącej czynników endogennych i egzogennych mających wpływ na zdrowie prokreacyjne kobiet i mężczyzn, przeciwdziałania skutkom seksualizacji dzieci i młodzieży, zachowań ryzykownych, uzależnień behawioralnych, uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz kształtowania postaw sprzyjających zachowaniom prozdrowotnym.

Zobacz SZOKUJĄCĄ prezentację uczniowską zrealizowaną w ramach programu „W stronę dojrzałości”. Uczniowie dowiadują się m.in. o tym, że antykoncepcji nie należy stosować!
Zobacz galerię

[b]"W stronę dojrzałości" - bulwersujący program ministerialny

O programie "W stronę dojrzałości" regularnie informuje portal oko.press. To właśnie dziennikarze portalu dotarli do informacji o nowej prezentacji uczniów liceum w Urlach. Prezentacja jest kolejnym dowodem na przekazywanie bulwersujących treści w ramach warsztatów "W stronę dojrzałości".

O warsztatach zrobiło się głośno w lipcu. Organizatorzy wypuścili filmiki szkoleniowe, mające streszczać, o czym uczniowie dowiedzą się na lekcjach. Po głośnej krytyce medialnej zostały zdjęte ze strony.

Jak podał „Newsweek” filmiki zawierały szokujące treści. Autorzy chcieli przekazywać młodzieży m.in., że:

  • antykoncepcja prowadzi do depresji, chorób wątroby, a nawet zgonów;
  • zapłodniona komórka jajowa może komunikować się z kobietą;
  • prezerwatywy są rakotwórcze. Poza tym zawierają mikropory, które przenikają choroby zakaźne i plemniki.

Gdzie są oficjalne materiały?

Dziennikarze redakcji oko.press próbują uzyskać oficjalne materiały z treściami, które będą przekazywane uczniom podczas warsztatów. MZ nie chce ich jednak udostępnić. W odpowiedzi na pytanie oko.press MZ stwierdziło, że:

Ze względu na metody pracy ważne jest, aby uczniowie nie znali treści kolejnych zajęć przed udziałem w nich. Z tego powodu nie są one ogólnodostępne w Internecie.

Opłaca go Ministerstwo Zdrowia. Przedstawiciele projektu o źródłach finansowania i celach projektu informują na głównej stronie:

Warsztaty dla młodzieży ze zdrowia prokreacyjnego powstały w wyniku realizacji zadania zleconego przez Ministra Zdrowia i będą dotyczyły problemów, z którymi aktualnie uczniowie szkół średnich się zderzają.

Warsztaty „W stronę dojrzałości” organizowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia są bezpłatne.

Co