Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko salony piękności, ale i prywatne gabinety medyczne tracą klientów. Powrót pacjentów, którzy odłożyli zabiegi szybko nie nastąpi?

AIP
Ograniczenia wprowadzone przez rząd, najmocniej odbiją się na kondycji prywatnych gabinetów stomatologicznych oraz klinik specjalizujących się w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej
Ograniczenia wprowadzone przez rząd, najmocniej odbiją się na kondycji prywatnych gabinetów stomatologicznych oraz klinik specjalizujących się w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej Karolina Misztal / Polska Press
Medical Finance Group szacuje, iż prywatne gabinety oraz kliniki, w zależności od kategorii usług mogą czasowo stracić od 30 do nawet 100 proc. klientów. Lekarze rozpaczliwie wyczekują powrotu do normalności po zakończeniu pandemii. Zdaniem ekspertów psychologiczny efekt kwarantanny może spowodować bardzo powolny powrót to stanu z przed wprowadzenia restrykcji.

Medical Finance Group szacuje, iż popyt na zabiegi chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej powróci do poziomu z przed wybuchu epidemii, dopiero w okresie od 3 do 6 miesięcy.

W kwietniu zapanowała dekoniunktura na rynku prywatnych usług medycznych. Większość gabinetów oraz klinik zawiesiła czasowo działalność w normalnym trybie, co spowodowało drastyczny spadek liczby zapytań o finansowanie zabiegów medycznych i leczenia o blisko 70 proc. – wynika z analizy danych firmy Medcial Finance Group. Najbardziej ucierpiały takie specjalizacje jak: medycyna estetyczna, stomatologia estetyczna czy zabiegi kosmetyczne.

Bankructwa nie ominą branży

- Bankructw na masową skalę nie przewidujemy, ale na pewno z rynku zniknie dużo podmiotów, które miały wysokie koszty stałe. Rządowy program pomocowy w postaci tarczy antykryzysowej pomaga w kwestii składek ZUS, dopłat oraz pożyczek. Jednak z sygnałów, które otrzymujemy od naszych klientów wynika, iż do największych obciążeń należą czynsze – szczególnie bolesne dla klinik i gabinetów w miastach powyżej 250 tys. mieszkańców. Koszty generują także raty wynikające z finansowania sprzętu medycznego. – mówi Jakub Czarzasty, Prezes Medical Finance Group. - 65 proc. wszystkich usług, które dotychczas finansowaliśmy to stomatologia, 15 proc. stanowiła chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna. Przewidujemy, że ograniczenia wprowadzone przez rząd, najmocniej odbiją się właśnie na kondycji gabinetów i klinik o tych specjalizacjach.

Pytanie o dentystę

W marcu w stosunku do lutego i stycznia 2020 roku liczba zapytań dotyczących finansowania zabiegów przez Medical Finance Group, które pochodziły bezpośrednio z klinik oraz gabinetów spadła o 70 proc. Co ciekawe po spadkach pod koniec pierwszego kwartału 2020 r., w kwietniu z tygodnia na tydzień odnotowano wzrost (30 proc.) zapytań kierowanych bezpośrednio przez osoby prywatne drogą internetową, co świadczy o tym, że pacjenci zaczynają coraz odważniej planować.

Z analizy zgłoszeń online wynika, iż największe zainteresowanie dotyczy finansowania: usług dentystycznych (wstawianie implantów czy licówek), leczenia ortodontycznego, ale także liposukcji. Medical Finance Group współpracuje z ok. 8 tys. gabinetów i klinik specjalizujących się w usługach medycznych, stomatologicznych, kosmetycznych, rehabilitacyjnych a nawet weterynaryjnych.

Mniej leczenia na kredyt?

Dotychczas większość klientów klinik korzystała z zewnętrznego finansowania.
- Szacujemy, że było to nawet 60 proc. wszystkich płatności. Głównym źródłem były kredyty, , kredyty z kart kredytowych, pożyczki gotówkowe czy kredyty ratalne. Obecnie dostęp do tego typu produktów bankowych stanie się coraz trudniejszy. Nowe przepisy obniżyły 5-krotnie limit kosztów pozaodsetkowych. Z naszych obserwacji wynika, iż klienci, którym trudniej będzie uzyskać pożyczkę – zdecydują się na przełożenie zabiegu, bądź leczenia na drugą połowę roku. Z drugiej strony spodziewamy się odejścia od finansowania za pomocą produktów stricte bankowych i zwrócenie się w kierunku rozwiązań z naszego portfolio. – dodaje Jakub Czarzasty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki