Nie tylko TVN24. KRRiT cały czas nie przedłużyła koncesji dla TVN Siedem. W tle tak zwana ustawa medialna

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Nie tylko TVN24. KRRiT cały czas nie przedłużyła koncesji dla TVN Siedem. W tle tak zwana ustawa medialna
Nie tylko TVN24. KRRiT cały czas nie przedłużyła koncesji dla TVN Siedem. W tle tak zwana ustawa medialna adam jankowski / polska press
Jak informują wirtualnemedia.pl Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji cały czas nie przedłużyła koncesji na nadawanie dla TVN Siedem. Powody mają być takie same jak w przypadku TVN24.

Koncesja na nadawanie TVN Siedem kończy się już za niecałe pół roku – w lutym 202 roku. Właściciele zwrócili się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o udzielenie pozwolenia w grudniu 2020 roku.

Jak informuje portal wirtualnemedia.pl KRRiT cały czas nie udzieliła stacji koncesji. Powód ma być taki sam jak w przypadku TVN24 – względy zarówno merytoryczne jak i kapitałowe.

"KRRiT głosowała już raz nad przyznaniem koncesji, lecz - podobnie jak to było w przypadku TVN24 - bezskutecznie" - pisze portal. Co więcej, na razie w planach nie ma posiedzeń, które zadecydowałyby o przedłużeniu bądź nie koncesji.

„Póki co nie ma tego głosowania w rozpisce, trudno powiedzieć, kiedy tam trafi – poinformowano nas w środę w biurze KRRiT. Rada czeka na ostateczne wejście w życie przepisów nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji - zw. Lex TVN" - czytamy.

Zapisy ustawy medialnej

Projekt nowelizacji ustawy medialnej został zaproponowany przez posła Prawa i Sprawiedliwości Marka Suskiego.
Za jej przyjęciem głosowało 228 posłów, przeciw było 216, a 10 wstrzymało się od głosu.

Pod koniec lipca, po ponad pięciu godzinach obrad, sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła w całości wraz z przyjętymi poprawami projekt. Pomysłodawcy twierdzą, że ustawa ma chronić rynek medialny przed przejęciami ze strony państw wrogich, opozycja zarzuca, że ustawa uderza w krytyczną wobec polityków rządzącej koalicji stację TVN.

Autorzy nowej ordynacji chcą zmiany art. 35 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji.

Nowelizacja ustawy zmienia art. 35 ust. 2 wskazując, że zawarte w nim ograniczenia mają zastosowanie do spółek zarówno z bezpośrednim, jak i pośrednim kapitałowym udziałem osób zagranicznych, czyli do (polskich) spółek, w których uczestniczy inna spółka polska mająca w charakterze swoich udziałowców lub akcjonariuszy osoby zagraniczne.

Natomiast w art. 35 ust. 3 usuwa się regulację przewidującą, że „spółka zależna od osoby zagranicznej mającej siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego może uzyskać koncesję bez konieczności stosowania ograniczeń z art. 35 ust. 2 ustawy”.

Według nowelizacji koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna „nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Oprócz tego art. 35 ust. 4 mówi o tym, że stosowanie przepisów z art. 35 ust. 1-3 „nie może prowadzić do dyskryminacji podmiotów polskich w stosunku do osób zagranicznych”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Materiał oryginalny: Nie tylko TVN24. KRRiT cały czas nie przedłużyła koncesji dla TVN Siedem. W tle tak zwana ustawa medialna - Portal i.pl

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
TVN TVN24 TVN7 itp.

To wszystko jedno szambo.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie