Nie żyje Sławomir Mrożek. Miał 83 Lata

  Nie żyje Sławomir Mrożek. Miał 83 Lata

  WR

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Sławomir Mrożek
  1/6
  przejdź do galerii

  Sławomir Mrożek ©FOT. ANNA KACZMARZ/POLSKAPRESSE/DZIENNIK POLSKI

  Sławomir Mrożek nie żyje - informacje medialne potwierdziły w internecie Wydawnictwo Literackie i Oficyna Noir Sur Blanc. Pisarz zmarł w Nicei w czwartek nad ranem w wieku 83 lat.
  "Sławomir Mrożek był wielkim twórcą, ale też niezwykle ciepłym człowiekiem. Dla całego Wydawnictwa Literackiego było to ogromne szczęście, że mogliśmy obcować z tak wielką osobowością i publikować jego znakomite utwory. Był naszym przyjacielem" – powiedziała prezes Wydawnictwa Literackiego Anna Zaremba-Michalska.

  Sławomir Mrożek zmarł w szpitalu w Nicei na dzień przed wypisaniem. "Miał drobną operację chirurgiczną, zupełnie rutynową, która się powiodła i po której bardzo dobrze się czuł. Rozmawialiśmy jeszcze wczoraj przez telefon, w piątek miał wyjść ze szpitala. Nie było żadnych powikłań, odszedł w wielkim spokoju, śmierć wybrała taki termin" – powiedziała Anna Zaremba-Michalska.


  Wydawnictwo Literackie na swojej stronie internetowej przypomina spuściznę Mrożka, jego działalność w Polsce i na emigracji.

  W 2010 roku w Krakowie z inicjatywy Wydawnictwa Literackiego odbył się festiwal „Mrożek na XXI wiek” zorganizowany z okazji jego 80. urodzin. Wtedy też ukazał się I tom jego Dziennika. Publikację dzienników Mrożka zakończył tom 3, który ukazał się w marcu 2013 roku. W zgodnej opinii czytelników i krytyków Dziennik Mrożka to jedno z najważniejszych osiągnięć polskiej diarystyki. Być może w przyszłości ukaże się jeszcze tom 4, obejmujący lata 90. - informuje wydawnictwo.

  Ostatni raz Sławomir Mrożek odwiedził Polskę w czerwcu 2013 roku: wziął udział w premierze swej najnowszej sztuki "Karnawał, czyli pierwsza żona Adama" w Teatrze Polskim w Warszawie, miał też być największą gwiazdą Big Book Festivalu i spotkać się z czytelnikami, ale nie pozwoliły na to względy zdrowotne.

  W przygotowaniu w Wydawnictwie Literackim znajduje się korespondencja Sławomira Mrożka i szwedzkiego intelektualisty Gunnara Brandella. Jesienią w Oficynie Noir Sur Blanc ukaże się także tom z rysunkami Mrożka. W październiku w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie odbędzie się krakowska premiera "Karnawału".  Sławomir Mrożek to prawdopodobnie najczęściej grywany w kraju i za granicą polski dramaturg współczesny, a w Polsce przez lata jeden z najpoczytniejszych, obok Stanisława Lema, prozaików. Jego twórczość przekładana była na kilkanaście języków.

  SYLWETKA SŁAWOMIRA MROŻKA

  Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 roku w małym galicyjskim miasteczku - Borzęcinie - gdzie jego ojciec pracował jako urzędnik pocztowy. Omyłkowo w borzęcińskiej kancelarii wpisano mu inną datę urodzenia - 26 czerwca. Przyszły pisarz ukończył krakowskie gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z "Dziennikiem Polskim", Krakowskim Teatrem Satyryków, studenckim teatrem satyrycznym "Bim - Bom" z Gdańska, kabaretem "Szpak" i "Piwnicą pod Baranami".
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (35)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak naprawdę Ty jESTeŚ PoLSKY c0SKOwY

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 86 / 96

  AnTY POLAK NISZCZYSZ KRAJ KRYTYKUJONC I NISZCZONC KOGOŚ TzN MISTRZA KTO UWIDACZNIAŁ GŁUPOTE I NADGŁUPOTE TEGO KRAJU I TAKICH OGRANICZNIKUFF JAK Ty NC NIEBOlI NADPOl0KA JAK PRAWDA oSWEJ MAŁOŚĆI...rozwiń całość

  AnTY POLAK NISZCZYSZ KRAJ KRYTYKUJONC I NISZCZONC KOGOŚ TzN MISTRZA KTO UWIDACZNIAŁ GŁUPOTE I NADGŁUPOTE TEGO KRAJU I TAKICH OGRANICZNIKUFF JAK Ty NC NIEBOlI NADPOl0KA JAK PRAWDA oSWEJ MAŁOŚĆI KTURA NIEPRZEMIJA I JESS WIECZNA.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jako prawicowy znawca kultury

  Tak naprawdę 2 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 87 / 87

  wiem że mam nienawidzieć Mrożka,ale tak spytam z ciekawości-w którym zespole on grał i darł Biblię na scenie?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie ma się ki m zachwycać

  tak naprawdę (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 90 / 102

  W lutym 1953 roku gdy księża oczekiwali w celach śmierci na wykonanie wyroku, grupa literatów krakowskich, wśród których była Szymborska i Mrożek, podpisała i przekazała władzom PRL oraz ogłosiła...rozwiń całość

  W lutym 1953 roku gdy księża oczekiwali w celach śmierci na wykonanie wyroku, grupa literatów krakowskich, wśród których była Szymborska i Mrożek, podpisała i przekazała władzom PRL oraz ogłosiła “Rezolucję Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego”. Czego domagali się literaci? Czas był taki, jak pokazała historia, broniąc księży mogli uratować im życie. Władze komunistyczne wyraźnie się wahały. Potrzebowały “poparcia społecznego”. Chciały podzielić się odpowiedzialnością.

  W dniu 8 lutego 1953 roku 53 członków Związku Literatów polskich napisało rezolucję do komunistycznych władz PRL, że w pełni popierają wyroki sądowe, wyroki kary śmierci.

  Oto Rezolucja Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego z 8 lutego 1953, i jej sygnatariusze:

  W ostatnich dniach toczył się w Krakowie proces grupy szpiegów amerykańskich powiązanych z krakowską Kurią Metropolitarną. My zebrani w dniu 8 lutego 1953 r. członkowie krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich wyrażamy bezwzględne potępienie dla zdrajców Ojczyzny, którzy wykorzystując swe duchowe stanowiska i wpływ na część młodzieży skupionej w KSM działali wrogo wobec narodu i państwa ludowego, uprawiali – za amerykańskie pieniądze – szpiegostwo i dywersję.

  Potępiamy tych dostojników z wyższej hierarchii kościelnej, którzy sprzyjali knowaniom antypolskim i okazywali zdrajcom pomoc, oraz niszczyli cenne zabytki kulturalne.

  Wobec tych faktów zobowiązujemy się w twórczości swojej jeszcze bardziej bojowo i wnikliwiej niż dotychczas podejmować aktualne problemy walki o socjalizm i ostrzej.

  Karol Bunsch, Jan Błoński, Władysław Dobrowolski, Kornel Filipowicz (późniejszy mąż Szymborskiej), Andrzej Kijowski (odznaczony w 2008 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego orderem Polonia Restituta), Jalu Kurek, Władysław Machejek, W. Maciąg, Sławomir Mrożek, Tadeusz Nowak, Julian Przyboś, Tadeusz Śliwiak, Maciej Słomczyński (ps. Joe Alex), Wisława Szymborska (Żydówka, po matce z domu Rottermund), Olgierd Terlecki, H. Vogler, Adam Włodek (pierwszy mąż Szymborskiej), K. Barnaś, Wł. Błachut, J. Bober, Wł. Bodnicki, A. Brosz, B. Brzeziński, B. M. Długoszewski, Ludwik Flaszen, J. A. Frasik, Z. Groń, Leszek Herdegen, B. Husarski, J. Janowski, J. Jaźwiec, R. Kłyś, W. Krzemiński, J. Kurczab, T, Kwiatkowski, J. Lowell, J. Łabuz, H. Markiewicz, Bruno Miecugow, jego syn jest idolem programu Szkło Kontaktowe w telewizji TVN, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, Stefan Otwinowski, A. Polewka, M. Promiński, E. Rączkowski, E. Sicińska, St. Skoneczny, A. Świrszczyńska, K. Szpalski, Jan Wiktor, Jerzy Zagórski, Marian Załucki, Witold Zechenter, A. Zuzmierowski, K. Żejmo.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak naprawdę to:" nobody's perfect"

  AJB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 80 / 85

  "De mortuis aut bene, aut nihil"- jak mawiali starożytni.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prawaki lewaki

  normalny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 88 / 89

  w polskiej kulturze o zmarłych źle się nie mówi,ty jesteś z kultury stalinowskiej w której nie tylko pluje się na zmarłych,ale i rozpowszechnia kalumnie bo takarksisyowslo-leninowsko trzeba.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak naprawdę

  J23 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 84 / 85

  to naprawdę rzadko jest okazja spotkać aź tak wielkiego kretyna jak ty.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oj ludziska,

  + (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 94 / 102

  zmarł człowiek, twórca kultury, znany i uznawany na całym świecie, okrzyknięty geniuszem współczesnego dramatu, osobowość naszych czasów,.... a wy nic tylko tryskacie jadem pogardy i nienawiści.......rozwiń całość

  zmarł człowiek, twórca kultury, znany i uznawany na całym świecie, okrzyknięty geniuszem współczesnego dramatu, osobowość naszych czasów,.... a wy nic tylko tryskacie jadem pogardy i nienawiści.... Memento mori.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIc TAK NIY BOLI POLSKIGO cHAMA JA PRAWDA

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 98 / 93

  O sOBkU SAMYM.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O, się zaroiło od naszych ulubionych dreso-nazioli

  Zdzichu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 107 / 92

  Pewnie większość z nich nigdy nie widziała żadnej sztuki ani nie czytała nic Mrożka, a raczej w ogóle mało co czytała a wypowiada się niezwykle chętnie. No cóż, dla niektórych tępych, łysych pał...rozwiń całość

  Pewnie większość z nich nigdy nie widziała żadnej sztuki ani nie czytała nic Mrożka, a raczej w ogóle mało co czytała a wypowiada się niezwykle chętnie. No cóż, dla niektórych tępych, łysych pał nic co wykracza poza stadionowe przyśpiewki jest nie do ogarnięcia. Do tego widać, że chłopacy z ONRu wyprali dresikom mózgi, bo jedyne co widzą to domniemane żydostwo i jakiś gnębionych księży.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZDZICHU - "naziole to w Strefie Gazy zrzucają napalm na palestyńskie dzieci i buldożerami-

  Haman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 91 / 115

  z ziemią równają ich cmentarze. Tu póki co tylko tacy jak ty starają się nam ten nazizm wmówić i coś na tym ugrać. Z tym że już coraz bardziej jesteście demaskowani w swoich zamiarach i piętnowani....rozwiń całość

  z ziemią równają ich cmentarze. Tu póki co tylko tacy jak ty starają się nam ten nazizm wmówić i coś na tym ugrać. Z tym że już coraz bardziej jesteście demaskowani w swoich zamiarach i piętnowani.
  Stąd ta wasza propaganda a nawet chęć promowania tych którzy będą maskować wasze łajdactwa.
  Pamiętaj jednakże - Judasz się powiesił.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdzichu a ciebie co tak zachwyciło w twórczości Mrożka ....czy jak mu tam właściwie było ?

  koneser (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 96 / 107

  bez kom.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ad.~Zdzichu~ NIE JESTEM ŻADNYM dreso-naziolem jedynie co to znam historię i potrafię wyciagać-

  Jan Stąd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 94 / 104

  wnioski w odróżnieniu od ciebie. Zapewniam cię że bez Mrożka,Polańskiego i Hollandowej da się wyżyć
  i bez Tuwima też. Może też tęsknisz za twórczością Julii Prajs a ja nie zapomnę tego co robiła...rozwiń całość

  wnioski w odróżnieniu od ciebie. Zapewniam cię że bez Mrożka,Polańskiego i Hollandowej da się wyżyć
  i bez Tuwima też. Może też tęsknisz za twórczością Julii Prajs a ja nie zapomnę tego co robiła bedąc Luną Brestygier.
  A jeżeli mówisz o "domniemanym żydostwie" to trzeba dzisiaj było być na Starówce u wejścia na Złotą i przeanalizować kogo z polskich podatków najbardziej dofinansowuje Zdrojewski ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pewnie podobnie jak Geremek- Lewartof "nienawidził Polaków" i dlatego wyniósł się do Nicei ?.

  Jan Stąd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 98 / 102

  Niech się żydy cieszą z jego sukcesów i niech płaczą po jego utracie- mnie on i jego teatralne fanaberie są
  obojętne jak ubiegłoroczny śnieg.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kumpel Wisłąwy Szymborskiej ,oboje podpisali paszkwil w procesie biskupów krakowskich.

  Golem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 109 / 93

  Szajka "wielkich" skupionych wokół żydowskiego gniazdka " Przekroju". Wykreowani na WIELKICH
  chociaż bez odpowiedniej propagandy niczym nadzwyczajnym się nie wyróżniali. A że umarł- to co w tym...rozwiń całość

  Szajka "wielkich" skupionych wokół żydowskiego gniazdka " Przekroju". Wykreowani na WIELKICH
  chociaż bez odpowiedniej propagandy niczym nadzwyczajnym się nie wyróżniali. A że umarł- to co w tym nadzwyczajnego kiedy ma się ponad 80 lat. W tym temacie Pan Bóg dla "wybranych" niczego specjalnego nie wymyślił. A i jeszcze jedno- nie piszcie o nim jako o Polaku ...wolał Niceę niż Kraków, dla nich "tam ojczyzna gdzie lepiej".zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za KRYTYKE NAD dEBILIzMu POLSKIEGO POLacTFFU GO SZCZEŻE niEnaWIDZI PO POLsku

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 109 / 105

  WyJEHAŁ BO ZA DOBRZE WASZOM PSIOM NATURE ZNAŁ R.I.P ODPOCZYWAJ W POKOJU MISTRZU,.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto ma "psią naturę" a nawet hienią to najbardziej prekonali się "podopieczni" żyda Różańskiego

  Golem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 110 / 93

  Stefana Michnika,Luny Bresygier,Fajgi Mindlak i wielu innych żydziaków którym Stalin powierzył krwawe robótki w Polszy.
  Weź takiego Geremka którego Polacy uratowali z wojennej pożogi,dali mu...rozwiń całość

  Stefana Michnika,Luny Bresygier,Fajgi Mindlak i wielu innych żydziaków którym Stalin powierzył krwawe robótki w Polszy.
  Weź takiego Geremka którego Polacy uratowali z wojennej pożogi,dali mu wykształcenie a on wyznał ,że Polaków "nie-na-widzi". To jest obraz żyda do którego nic dodać nic ująć.
  Należy ubolwać że sa tacy ignoranci którzy są za likwidacją IPN a nic nie mają przeciwko temu że z kieszeni polskiego podatnika opłacany jest ŻIHzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  operacja się powiodła pacjent zmarł

  samo życie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 106 / 116

  "Sławomir Mrożek zmarł w szpitalu w Nicei na dzień przed wypisaniem. "Miał drobną operację chirurgiczną, zupełnie rutynową, która się powiodła i po której bardzo dobrze się czuł. Rozmawialiśmy...rozwiń całość

  "Sławomir Mrożek zmarł w szpitalu w Nicei na dzień przed wypisaniem. "Miał drobną operację chirurgiczną, zupełnie rutynową, która się powiodła i po której bardzo dobrze się czuł. Rozmawialiśmy jeszcze wczoraj przez telefon, w piątek miał wyjść ze szpitala"......zmienił plany, odpoczywa w pokoju, żegnaj Mistrzu.zwiń

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny