Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Stanisław Śliskowski, operator i pedagog. Miał 85 lat

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Szkoła Filmowa w Łodzi
W Łodzi zmarł znakomity operator filmowy i pedagog, wieloletni wykładowca łódzkiej Szkoły Filmowej, Stanisław Śliskowski. Miał 85 lat.

Stanisław Śliskowski urodził się w Łodzi, w 1960 roku ukończył Wydział Operatorski łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej.

Jeszcze na uczelni realizował zdjęcia i animację do pierwszego polskiego filmu wycinankowego - „Konfliktów” Daniela Szczechury. Po studiach związał się z Wytwórnią Filmów Fabularnych w Łodzi. Początkowo był fotosistą, następnie operatorem kamery obrazów realizowanych w Zespole Filmowym Kadr. Wreszcie zadebiutował jako samodzielny autor zdjęć do krótkiej fabuły Edwarda Etlera „Kraksa” (rok 1963), powstałej w Wytwórni Filmów Oświatowych, do której wkrótce się przeniósł i gdzie przepracował wiele lat.

Stanisław Śliskowski był autorem zdjęć do 140 filmów krótkometrażowych, w większości dokumentalnych, kilku animowanych - uznawanym za mistrza tzw. zdjęć specjalnych.

Realizował je w latach 80. m.in. do „Akademii Pana Kleksa” Krzysztofa Gradowskiego, „Misji specjalnej” Janusza Rzeszewskiego oraz „Kolorów kochania” Wandy Jakubowskiej, ale także impresji filmowej „Bykowi chwała” Andrzeja Papuzińskiego (1971), której bohaterem był Franciszek Starowieyski oraz wstrząsającego dokumentu Macieja Drygasa „Usłyszcie mój krzyk” (1991), przywołującego samospalenie Ryszarda Siwca w proteście przeciw interwencji w Czechosłowacji w 1968 roku.

W dorobku twórcy są także takie dokumenty, jak „Chłopski los” - tryptyk filmowy Zygmunta Skoniecznego (1981), filmy baletowe Jadwigi Żukowskiej: „Duet miłosny z baletu „Tytania i osioł”” (1971), „Tańczy Elżbieta Jaroń” (1974), „Nie wyobrażam sobie życia bez tańczącego świata” (2008) oraz „Kontrapunkt” Andrzeja Papuzińskiego (2014) o plakaciście Michale Batorym. Był autorem filmów animowanych, m.in. „Walc”, „Litera”, „Plama”, „Fakir”, „Eden”.

Stanisław Śliskowski spełniał się również jako pedagog. Był wieloletnim wykładowcą Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi.

Należał do Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC). Został wyróżniony m.in. nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz licznymi nagrodami indywidualnymi za swoje produkcje.

Stanisław Śliskowski był człowiekiem filmu w pełni tego określenia znaczeniu, znakomicie przy tym o filmie opowiadał. Otwarty na najrozmaitsze wyzwania, zagłębiał się we wszelkie aspekty produkcji filmowej. Potrafił dostrzec filmowe dzieło w najprostszym temacie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki