Nasza Loteria

Niebezpieczna praca w polu, nie tylko przy żniwach. Inspektorzy pracy na kontroli w gospodarstwach rolnych WYNIKI

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Prace w gospodarstwach rolnych w województwie łódzkim mogą skończyć się tragicznie. Wiele osób nie przywiązuje bowiem wagi do bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno ochrony rolników jak i sprawności maszyn, którymi się posługują.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Prace w gospodarstwach rolnych w województwie łódzkim mogą skończyć się tragicznie. Wiele osób nie przywiązuje bowiem wagi do bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno ochrony rolników jak i sprawności maszyn, którymi się posługują.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Pixabay
Prace w gospodarstwach rolnych w województwie łódzkim mogą skończyć się tragicznie. Wiele osób nie przywiązuje bowiem wagi do bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno ochrony rolników jak i sprawności maszyn, którymi się posługują.

Tak wynika z kontroli gospodarstw rolnych, jakie regularnie przeprowadzają inspektorzy pracy z naszego województwa. Sprawdzają zarówno sprzęt, jaki jest używany do prac jak i ubrania rolników. Kontrolowane są także budynki gospodarcze. Tylko w ubiegłym roku odbyło się 58 takich wizyt. Część miała miejsce podczas żniw, inne podczas wiosennych prac polowych, inne podczas jesiennych prac polowych.

- Stwierdziliśmy zły stan technicznych 68 ciągników, w których odkryliśmy w sumie 92 usterki - wylicza Kamil Kałużny, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi. - Brakowało np. kabiny lub ramy ochronnej, sygnalizacji świetlnej i
akustycznej, a ogumienie było zużyte. Część zaczepów nie miała oryginalnych zawleczek, brakowało trójkąta ostrzegawczego.

Niewiele lepiej prezentowały się przyczepy ciągnikowe, używane przez rolników. W części z nich brakowało hamulców lub nie zostały one podłączone. Kontrolujący zwrócili także uwagę na brak oświetlenia i braku zawleczek w zaczepach burt i zużyte ogumienie.

Część rolników nieprawidłowo połączyła ciągniki z przyczepami i z maszynami rolniczymi. Najczęściej brakowało oryginalnych bolców w zaczepach ciągników i zawleczek blokujących. To stwarza ryzyko niespodziewanego odłączenia się przyczepy lub maszyny. Może do tego dojść zarówno podczas prac jak i transportu, np. w czasie przejazdu po drodze publicznej.

Źle wypadły kontrole robione podczas prac na polach, zarówno wiosną jak i jesienią. Inspektorzy stwierdzili przypadki braku osłon np. przy rozrzutnikach obornika, rozsiewaczach nawozów, opryskiwaczach, siewnikach. Skontrolowali również 25 kombajnów, a zastrzeżenia mieli aż do 22 z nich. W tych maszynach stwierdzili aż 44 nieprawidłowości, które głównie polegały na braku osłon bocznych i osłon przekładni napędowych przyrządu żniwnego. Siedem z dziewięciu pras zbierających nie miało osłon na wał
przegubowo-teleskopowy.

Część rolników lekceważy przepisy dotyczące jazdy po drogach publicznych. Pięciu z nich jechało kombajnem, który był w pozycji roboczej, czyli miał zamontowany tzw. heder - element do ścinania zboża.

Okazuje się, że nieprawidłowości występują także u tych rolników, którzy sami zgłaszają się do konkursu "Bezpieczne gospodarstwo rolne", który jest organizowany przez Kasę Rolniczą Ubezpieczenia Społecznego. Kontrolujący odkryli m.in. niezabezpieczone zbiorniki na gnojowicę, szamba, studnie, nierówno posadzki i podłogi w budynkach, niezabezpieczone otwory stropowe i ścienne. Część drabin była uszkodzona i niestabilna, w maszynach brakowało osłon, a ciągnikom hamulców.

Część rolników z konkursowych gospodarstw nie miała odzieży roboczej oraz butów, brakowało sprzętu przeciwpożarowego, a niektóre magazyny ze środkami ochrony roślin nie były zabezpieczone lub zrobiono to niewłaściwie.

Co roku dochodzi do tragedii w czasie żniw. Inspektorzy pracy apelują o zachowanie bezpieczeństwa w czasie pracy.

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki