Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebieskie Źródła i Muzeum Włókiennictwa będą nowymi cudami Polski?

Beata Dobrzyńska
Niebieskie Źródła to nic innego jak wywierzyska krasowePrzez spękane wapienie jurajskie wytryska woda, przybierająca niebiesko-błękitnozieloną barwę. Barwa wody jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego i zmienia się w zależności od pogody. Rezerwat jest ostoją 75 gatunków ptaków, m.in. kaczek.
Niebieskie Źródła to nic innego jak wywierzyska krasowePrzez spękane wapienie jurajskie wytryska woda, przybierająca niebiesko-błękitnozieloną barwę. Barwa wody jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego i zmienia się w zależności od pogody. Rezerwat jest ostoją 75 gatunków ptaków, m.in. kaczek. Beata Dobrzyńska
Rezerwat Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim oraz Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pretendują do tytułów nowych cudów Polski. Miesięcznik "National Geographic Traveler" po raz trzeci ogłosił plebiscyt na siedem nowych cudów Polski. Na łamach lipcowego numeru ogłoszone zostały 32 najciekawsze, a wciąż niezbyt znane miejsca w Polsce.

- Przez cały rok zwiedzamy Polskę, odkrywamy nowe atrakcje, szukamy miejsc magicznych i jeszcze nieodkrytych. Wszystko po to, by już po raz trzeci wytypować nominacje do plebiscytu "Siedem nowych cudów Polski", z których Wy wybierzecie finałowe cuda - zachęca do głosowania Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna miesięcznika "National Geographic Traveler".

Z województwa łódzkiego o ten tytuł ubiegają się dwie atrakcje turystyczne. Niebieskie Źródła to wyjątkowy rezerwat przyrody, położony po prawej stronie Pilicy w południowo-wschodniej części Tomaszowa. Jego główną atrakcją są krasowe wywierzyska, czyli gejzery z piasku, podrzucanego przez źródlaną wodę. Rezerwat jest częścią Tomaszowskiej Okrąglicy - nowego produktu turystycznego, który obejmuje oprócz źródeł Skansen Rzeki Pilicy oraz Groty Nagórzyckie. Centralne Muzeum Włókiennictwa to tętniąca życiem, kulturą i historią placówka, unikalna na skalę Europy.

Obok łódzkich kandydatur, głosować można m.in. na rynek w Sandomierzu, gotycki most w Kłodzku, dolinki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wzgórze katedralne we Fromborku czy Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy.

Głosować na łódzkie i nie tylko kandydatury można za pomocą SMS, a na głosujących czekają nagrody. SMS będą przyjmowane do końca września. Siedem nowych cudów Polski poznamy w listopadzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki