Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niech się święci łódzkie święto

Magda Szrejner
To niepowtarzalna okazja by spotkać na Piotrkowskiej rzymski legion
To niepowtarzalna okazja by spotkać na Piotrkowskiej rzymski legion fot. Grzegorz Gałasiński
Dlaczego Dni Łodzi obchodzimy w maju? Jakie atrakcje czekają w tym roku na świętujących na Piotrkowskiej łodzian i co się będzie działo w najdłuższą łódzką noc - Noc Muzeów?

Jest obchodzone dopiero od 18 lat, ale już na dobre wpisało się do kalendarza najważniejszych miejskich imprez. 15 maja jest uznany za Święto Łodzi od 1992 roku. Co roku na Piotrkowskiej odbywają się z tej okazji koncerty i imprezy. A na nadzwyczjanej sesji Rady Miejskiej lokalni politycy przyznają odznaczenia dla osób najbardziej zasłużonych dla miasta. Dokładnie tego samego dnia, a w zasadzie w nocy, cała Europa obchodzi Noc Muzeów, otwierając dla zwiedzających drzwi do większości ekspozycji. W tym roku 15 maja wypada najlepiej jak to możliwe - w sobotę, ale Łódź zamierza bawić się na całego przez cały weekend.

W piątek zagra Chopin

Już dziś Piotrkowska klimatem zacznie przypominać Żelazową Wolę sprzed niemal 200 lat. W kilkudziesięciu miejscach będzie można usłyszeć polonezy i mazurki rozbrzmiewające z płyt i na żywo na koncertach fortepianowych. Instrumenty staną w pasażu Schillera, gdzie dziś o 16.30 rozpocznie się koncert muzyki klasycznej inspirowany twórczością Chopina. Pół godziny później w Filharmonii Łódzkiej rozpocznie się koncert Tansman dla Chopina, a od 19 w pasażu usłyszymy koncert na 4 fortepiany. O 20.30 uliczna sala koncertowa w pasażu zamieni się w salę kinową a publiczność letniego kina obejrzy etiudy filmowe o Chopinie.

O godzinie 21 w Muzeum Kinematografii będzie można obejrzeć spektakl sztuki nowoczesnej "Wilkanoc".

Ale to nie koniec chopinowskich inspiracji na Piotrkowskiej. W 40 restauracjach, kawiarniach i pubach oznaczonych plakatami z wizerunkiem kompozytora będzie można spróbować smakołyków, do których miał słabość wątły Fryderyk. Kompozytor uwielbiał pulradę, czyli kurczaka faszerowanego bakaliami i polanego aromatycznym sosem.

- To właśnie danie ukochane przez Chopina będziemy mieć przez weekend w karcie, już pracuje nad nim szef kuchni - zapowiada obsługa restauracji braci Zielińskich przy Piotrkowskiej 97. Okazuje się, że wielki twórca muzycznych mazurków miał też słabość do słodyczy. Przepadał za karmelem i bitą śmietaną i właśnie takie łakocie znajdą się w specjalnej Chopinowskiej karcie łakoci, którą na tę okazję przygotował Hort Cafe przy Piotrkowskiej. We wszystkich lokalach będzie brzmiała muzyka wielkiego mistrza a na stołach zakwitną fiołki - ulubione kwiaty artysty.

Sobota z Blue Cafe

Scena w pasażu Schillera odżyje już koło południa w sobotę. Podobnie zresztą jak cała Piotrkowska, na której zaprezentują się łódzkie instytucje kultury, uczelnie, festiwale. O godzinie 16. 30 w pasażu Schillera zagra Blue Cafe. Gorące rytmy będą grzać łodzian do godziny 18. Po koncercie z pasażu Schillera wystartuje kolorowa parada, która przejdzie do Manufaktury, żeby świętować urodziny kompleksu handlowego, który skończył właśnie 4 lata. Ci, którzy zostaną na Piotrkowskie,j o 20.30 będą mogli obejrzeć w pasażu Rubinsteina etiudy studentów i absolwentów łódzkiej filmówki. W Manufakturze w tym czasie odbędzie się spektakl francuskiej grupy Transe Express.
Noc w muzeum

Już od godziny 18 do 1 w nocy z soboty na niedzielę będzie można za darmo zwiedzić wszystkie łódzkie muzea.

Drzwi otworzy między innymi Centralne Muzeum Włókiennictwa. W Białej Fabryce i w skansenie oprócz stałych ekspozycji będzie można między innymi obejrzeć pokaz mody młodych projektantów oraz posłuchać muzyki. Goście spróbuja ciasteczek "Gajerek" i napić się zbożowej kawy. Z kolei Łódź Art Center przy Tymienieckiego 3 zaprasza na "Noc dionizyjską" - czyli korowody, tańce oraz koncert LXMP/Kazuhisa Uchihashi with Macio Moretti & Piotr Zabrocki.

Dla miłośnikówbajek Muzeum Bajki Se-ma-for przy ul. Targowej 1/3 organizuje warsztaty "Jak wykreować lalkę". Co godzinę będzie też można obejrzeć filmy Se-ma-fora.

Kilkanaście seansów filmowych przygotowało także Muzeum Kinematografii przy placu Zwycięstwa. Będzie można między innymi obejrzeć etiudy Polańskiego, Piwowskiego czy Kieślowskiego.

Do 2 w nocy będzie też można spacerować po Pałacu Poznańskich przy ul. Ogrodowej, a także wejść pod ziemię do kanałów "Dętka" na placu Wolności.

Miłośnicy militariów powinni zajrzeć do Muzeum Tradycji Niepodległościowych na Gdańskiej i do oddziału muzeum na Radogoszczu. Te miejsca opanują grupy rekonstrukcji historycznych, które przywiozą ze sobą sporo militariów z okresu II wojny światowej. W tym samym czasie będzie Muzeum Uniwersytetu Medycznego w kamienicy przy ul. Żeligowskiego zamieni się w koszary wojskowe rodem z II Rzeczypospolitej. Na dziedzińcu staną namioty wojskowe, będzie grochówka i pielęgniarki ze szpitala im. WAM badające poziom cukru we krwi.

Przenosiny w czasie proponuje też muzeum w Pałacu Herbsta przy ul. Przędzalnianej. Muzeum odgodz. 18 będzie wydawać bezpłatne wejściówki, które będą uprawniać do wizyty w atelier fotografa z XIX w. Goście mogą przebrać się w kostiumy z epoki i zrobić sobie zdjęcia.

Zwiedzać będzie też można pozostałe łódzkie muzea i galerie, między innymi muzeum UŁ, Muzeum Farmacji, Muzeum MPK, Muzeum Archeologiczne, Ośrodek Propagandy Sztuki w parku Sienkiewicza, czy galerię Willa.

Niedziela z Uszatkiem

W niedzielne wczesne popołudnie ruszy w pasażu Rubinsteina Republika Dzieci, czyli warsztaty dla najmłodszych organizowane prze grupę NEO. Punktualnie o godz.12 nastąpi ponowne odsłonięcie pomnika Misia Uszatka, który przez ostatnie kilka miesiecy przebywał na rekonwalescencji z powodu utrąconej łapki. Po południu w pasażu Schillera na scenie usłyszymy dużą porcję dobrego jazzu, a o 17 dla łodzian zagra Michał Urbaniak a po nim na scenie wystąpi między innymi Smochin Band. W tym czasie w Manufakturze zagra Bajm. Osiemnaste Święto Łodzi zakończy w pasażu Rubinsteina pokaz fimów dokumentalnych i łódzkich animacji. Start o godz. 20.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki