Niech żyje młodość

  Niech żyje młodość

  Sowa z dziupli

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  To nie jest kraj dla starych ludzi. Jak poinformowała PAP, w Świętokrzyskiem likwidują ostatni oddział geriatryczny, bo brakuje specjalistów w tej dziedzinie. Dyrektor szpitala w Busku, gdzie jeszcze istnieje ten oddział, złożył do NFZ wniosek o jego likwidację, bo został mu już tylko jeden geriatra.
  Sławomir Sowa

  Sławomir Sowa ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Decyzja jest prawidłowa i spotkała się ze zrozumieniem ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Rzeczniczka Funduszu zapewniła, że NFZ nie wyciągnie żadnych konsekwencji wobec szpitala i zgrabnie to uzasadniła: "Trudno karać za to, że nie udało się znaleźć odpowiedniej liczby specjalistów".

  W województwie łódzkim sytuacja jest o niebo lepsza. Mamy aż siedmiu lekarzy geriatrów na całe województwo, dwa oddziały i dwie poradnie. Znacznie lepiej jednak zabrzmi, jeśli przytoczymy, że w Polsce jest 35 takich oddziałów z 270 geriatrami.

  Fakt, że trochę się starzejemy i nie wiadomo, czy tych geriatrów nie jest jednak trochę z mało. W 1990 roku w wieku emerytalnym było 4,9 mln Polaków (13 proc.), w 2000 - 5,7 mln (15 proc.), a w 2010 - 6,3 mln (16,5 proc.). Z drugiej jednak strony, poprawę sytuacji z pewnością przyniesie podniesienie wieku emerytalnego. Wiadomo - im człowiek dłużej pracuje, tym dłużej zachowuje zdrowie.

  A jak już nie ma zdrowia? Tu właśnie przydałby się lekarz geriatra, ale starzy ludzie to tylko balast dla państwa. Jeśli państwo ma wybierać, czy uczynić życie znośniejszym dla starych i spracowanych, czy zmotywować młodych, aby chcieli mieć dzieci, wiadomo co wybierze. A starzy i tak się już nażyli.

  Sławomir Sowa

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo