Niedzielski: Powołujemy zespół ds. opiniowania zmian w ochronie zdrowia. Minister przedstawił "recovery plan"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Adam Niedzielski zastąpił na stanowisku szefa resortu zdrowia Łukasza Szumowskiego, który podał się do dymisji w sierpniu.
Adam Niedzielski zastąpił na stanowisku szefa resortu zdrowia Łukasza Szumowskiego, który podał się do dymisji w sierpniu. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Udostępnij:
- Powołujemy zespół ds. opiniowania zmian w ochronie zdrowia. Do zespołu zaprosiliśmy specjalistów, naukowców i praktyków ze wszystkich obszarów ochrony zdrowia, tak aby spojrzenie na system było interdyscyplinarne- powiedział podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia. Jednocześnie minister pochwalił się, że udało się „zwiększyć dostępność szczepień na grypę w Polsce”.

- Powołujemy zespół ds. opiniowania zmian w ochronie zdrowia. Do zespołu zaprosiliśmy specjalistów, naukowców i praktyków ze wszystkich obszarów ochrony zdrowia, tak aby spojrzenie na system było interdyscyplinarne- powiedział podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Jak tłumaczył zespół będzie się składać z 7 osób, bo z założenia ma być takim bardzo "ściśle współpracującym z ministrem zespołem doradczym. Jego głównym zadaniem i takim naczelnym fundamentalnym celem jest przygotowanie strategii rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce".

- Nie będziemy wykonywali pracy od zera w tym zakresie, bo w dużym stopniu będziemy chcieli się oprzeć na wynikach i wnioskach tej debaty, która wzeszłym roku i w poprzednim, bo trwało to ponad półtora roku, była przeprowadzona pod hasłem Wspólnie dla zdrowia- mówił.

Piątkowa dyskusja rozpoczęła się od omawiania pomysłu na tzw. recovery plan, czyli plan odbudowy zdrowia Polaków. Jak tłumaczył Niedzielski, chodzi o przywrócenie pełnej dostępności do usług medycznych z jaką mieliśmy do czynienia przed pandemią.

- Drugą rzeczą jest nadganianie deficytu zdrowia, który właśnie wynika z pandemii- mówił. - Tajemnicą poliszynela jest, że ta dostępność do usług byłą ograniczona, a ludzie bali się korzystać, szczególnie na początku pandemii z usług opieki zdrowotnej- wymieniał.

Jednocześnie Niedzielski dodał, że zaniedbano działania profilaktyczne i w związku z tym pojawia się poważne ryzyko i zagrożenie, że „będziemy musieli nadganiać i te choroby, które do tej pory wyłapywaliśmy na stosunkowo wczesnych etapach rozwoju, teraz siłą rzeczy będą wyłapywane później”.

- Będę chciał zaproponować plan, który ma trzy fundamentalne założenia- zapowiedział Niedzielski. - Myślę, że w ciągu dwóch tygodni dopracujemy postać tego planu- mówił.

Pierwszym punktem planu ma być bon na profilaktykę, czyli pakiet badań dla każdej osoby po 40. roku życia będzie mogła wykonać. Kolejny punkt dotyczy leczenia specjalistycznego. Chodzi o uwolnienie limitów. Z kolei trzeci punkt dotyczy poziomu leczenia szpitalnego.

- Chcemy skoncentrować się na dwóch dziedzinach - onkologii i kardiologii - powiedział szef resortu zdrowia.

W planie ma także znaleźć się dotyczący obszaru psychiatrii i psychologii.

Jednocześnie minister pochwalił się, że udało się „zwiększyć dostępność szczepień na grypę w Polsce”. - Dzisiaj zostało wydane polecenie o zwiększenie rezerw materiałowych, czyli dokładnie rezerw w zakresie szczepionek na grypę- mówił. - Te rezerwy zwiększą się na ponad pół miliona szczepień. W tej chwili już jesteśmy po zakończonym postępowaniu zorganizowanym przez Agencję Rezerw Materiałowych i będziemy korzystali z tych ofert, które zostały złożone- dodał.

MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Materiał oryginalny: Niedzielski: Powołujemy zespół ds. opiniowania zmian w ochronie zdrowia. Minister przedstawił "recovery plan" - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Lekarze i pielęgniarki chodzą do sklepów, kina. Spotykają się ze znajomymi, biora udział w zgromadzeniach, ich dzieci są w szkole i przedszkolu.........tylko chorego - bez żadnych objawów koronawirusa- unikają jak ognia.

Jako jedyna grupa zawodowa w Polsce.

"Święte krowy"?

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie