Nieformalna grupa Wolontariuszy Wystarczy Chcieć podczas...

  Nieformalna grupa Wolontariuszy Wystarczy Chcieć podczas prac przy ossuarium w Joachimowie Mogiłach [ZDJĘCIA]

  Roman Bednarek

  Aktualizacja:

  Tygodnik ITS

  W Joachimowie Mogiłach odkryty został zapomniany cmentarz żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. W najbliższą sobotę o godz. 11 odbędzie się
  1/46
  przejdź do galerii

  W Joachimowie Mogiłach odkryty został zapomniany cmentarz żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. W najbliższą sobotę o godz. 11 odbędzie się tam uroczysty pochówek znalezionych szczątków żołnierzy i ustanowienie ossuarium, czyli miejsca pochówku kości. ©Maciej Górski

  W Joachimowie Mogiłach odkryty został zapomniany cmentarz żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. W najbliższą sobotę o godz. 11 odbędzie się tam uroczysty pochówek znalezionych szczątków żołnierzy i ustanowienie ossuarium, czyli miejsca pochówku kości.
  Na ślady zapomnianego cmentarza wojskowego z czasów I wojny światowej natrafili pracownicy naukowi Instytutu Archeologii Polskiej Akademii Nauk, którzy realizowali program badawczy, który polegał między innymi na poszukiwaniu takich właśnie miejsc. Jest on położony w pobliżu kamiennego mauzoleum, poświęconego żołnierzom niemieckim, poległym podczas obu wojen światowych.
  – Mauzoleum żołnierzy niemieckich jest w zasadzie położone na terenie tego cmentarza, stanowi jego część – tłumaczy Łukasz Konopacki, jeden z najbardziej aktywnych członków Nieformalnej Grupy Wolontariuszy Wystarczy Chcieć, która zajmuje się nie tylko pielęgnacją i konserwacją miejsc pamięci narodowej, ale i wyszukiwaniem i porządkowaniem starych cmentarzy wojskowych.
  Zespół naukowców z PAN po odnalezieniu cmentarza miał pomysł, co z tym fantem zrobić, ale nie miał żadnych możliwości jego realizacji.
  – Już współpracowaliśmy z tym zespołem i pomagaliśmy w pracach, jakie przeprowadzał na terenie Puszczy Bolimowskiej, więc naukowcy i tym razem zwrócili się do nas o wsparcie pod koniec sierpnia – relacjonuje Łukasz Konopacki.
  – Ponieważ możemy pomagać w takich przypadkach w czasie wolnym od pracy, a więc głównie w soboty, zatem roboty przy przygotowaniu odpowiedniego miejsca pochówku rozpoczęły się dopiero we wrześniu.


  Więcej na ten temat w najbliższym numerze ITS (30 listopada)  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo