Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niejednoznaczny portret Łodzi międzywojennej

Łukasz Kaczyński
Do 20 stycznia 2013 roku w Muzeum Miasta Łodzi można oglądać nową ekspozycję czasową "Lata dwudzieste, lata trzydzieste. Łódź - miasto i ludzie w okresie II Rzeczypospolitej". Zbiory własne placówki, w tym dokumenty, fotografie i przedmioty codziennego użytku, ukazują stan miasta po ponad stu latach niewoli, także dorobek pokolenia lat 20. i 30. XX wieku. Kreślą tym samym niejednoznaczny portret miasta i jego mieszkańców.

Z jednej strony wystawa ukazuje zaszłości lat minionych (zrujnowany przemysł, kryzysy ekonomiczne, strajki i bezrobocie), z drugiej strony - budowę wodociągów i kanalizowanie miasta, elektryfikację, radiofonizację i komunikację Łodzi.

To okres, w którym powstało szereg obiektów użytku publicznego, zwłaszcza szkół, szpitali, osiedli mieszkaniowych; w którym do użytku łodzianom oddano także nowe tereny zielone.

Wciąż niedoceniany jest dzisiaj postęp, jaki osiągnięto w zakresie oświaty (obowiązkowe szkolnictwo) i kultury (teatry, kina, galerie, muzea, filharmonia, prasa). Skrócony ustawowo dzień pracy do ośmiu godzin pozwolił społeczeństwu na pełniejsze korzystanie z wolnego czasu, na kulturę, zabawę, sport i rekreację. W okresie lata popularne stały się wyjazdy na kolonie i urlopy.

Wystawa ma układ problemowy. Jej cezurę stanowią dwa ważne wydarzenia - 11 listopada 1918 roku, czyli odzyskanie niepodległości, a także 1 września 1939 roku, czyli wybuch II wojny światowej.

W sytuacji, gdy odchodzą od nas ostatni świadkowie tamtej epoki, coraz częściej musimy sięgać do starych dokumentów, dawnej prasy, pożółkłych fotografii i przedmiotów, którymi otaczali się ówcześni łodzianie.

Autorzy wystawy zapewniają, że pozwoli ona spojrzeć na dorobek tego pokolenia na nowo. Nie bezkrytycznie, ale i bez właściwego okresowi PRL dezawuowania wszystkich dokonań "Sanacji".

Wystawie towarzyszy cykl interesujących wydarzeń. Najbliższe to m.in. projekcja filmowego dokumentu "Przebój. Aleksy Rżewski" (dla seniorów w ramach programu 60+ 14 listopada, spotkanie z jego twórcami 17 listopada), prelekcja "Łódź u progu niepodległości" (18 listopada) oraz koncert "Wodafon" Suavasa Lewy'ego w Muzeum Kanału Dętka (24 listopada, bilety 15 zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki