Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niekompetencja pożegnała 6,6 mln zł z funduszy unijnych

Rafał Klepczarek
Radny Mariusz Siewiera jest zaskoczony tak znaczną liczbą uchybień formalnych stwierdzonych w unijnym wniosku
Radny Mariusz Siewiera jest zaskoczony tak znaczną liczbą uchybień formalnych stwierdzonych w unijnym wniosku Rafał Klepczarek
Urząd Marszałkowski w Łodzi odrzucił najeżony błędami wniosek o unijne dofinansowanie złożony przez burmistrza Krzysztofa Kalińskiego wspólnie z władzami kościelnymi diecezji łowickiej oraz prywatną spółką Eco Resort.

Inwestycja szacowana na ponad 10,5 mln złotych w przypadku miasta miała objąć budowę ścieżki rowerowej o długości prawie 1 km w Lasku Miejskim, wykonanie plaży nad Bzurą, rozbudowę kompleksu basenów o akwen na błoniach oraz powstanie Łowickiego Systemu Informacji Miejskiej. Pod tym ostatnim kryły m. in. nowe drogowskazy oraz tabliczki z opisami zabytków.

Jeżeli chodzi o stronę kościelną, to w ramach projektu „Rozwój turystyki na terenie miasta Łowicza” chciała ona zdobyć unijne fundusze na udostępnienie turystom krypt, które znajdują się pod posadzką bazyliki katedralnej na Starym Rynku. Z kolei Eco Resort liczył na pieniądze na rozbudowę o nowe miejsca noclegowe i salę konferencyjną hotelu przy ul. Podrzecznej.

Unijny wniosek w magistracie był pilotowany przez cieszący się nie najlepszą sławą wydział strategii, powstały w wyniku nieudanej reorganizacji ratusza. Prośba o unijne wsparcie w łącznej kwocie ponad 6,6 mln zł do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi trafiła na początku maja ubiegłego roku.

- W pierwszej dekadzie września odesłano ją z kilkunastoma stronami uchybień formalnych do poprawy, która została tak przeprowadzona, że wniosek uzyskał negatywną ocenę - mówi radny Mariusz Siewiera, który temat odrzuconego wniosku poruszył na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Łowiczu.

Robert Oberman, naczelnik wydziału ds. pozyskiwania środków zewnętrznych, który przejął wniosek w ostatniej fazie procedowania przypomniał radnym, że był to projekt partnerski. Przygotowała go firma konsultingowa z Poznania, którą wybrała strona kościelna. Naczelnik na sesji przyznał, że uwag było faktycznie dużo.

- Winę ponoszą wszyscy partnerzy projektu, ale największą firma konsultingowa, której nie powinno się więcej zlecać tego typu projektów - powiedział na sesji Robert Oberman.

Miasto wyciągnęło wnioski z tej sytuacji i firma, która przygotowuje unijny wniosek w sprawie solarów po jego stworzeniu otrzyma 30 proc. wynagrodzenia, a pozostałe 70 proc. zostanie jej wypłacone, gdy przejdzie on pozytywnie ocenę formalną.

Burmistrz Krzysztof Kaliński zapewnia, że miasto będzie chciało ponownie ubiegać się o unijne pieniądze na dofinansowanie zadań z zakresu rozwoju turystyki w pelikanim grodzie.

Rafał Klepczarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki