Nielegalne leki w Polsce. Środki na potencję zawierają......

  Nielegalne leki w Polsce. Środki na potencję zawierają... cement

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Leki z internetu często zawierają niebezpieczne substancje

  Leki z internetu często zawierają niebezpieczne substancje ©Dariusz Gdesz/Polskapresse

  Leki na odchudzanie zawierają zakazaną w Unii Europejskiej sibutraminę. Z kolei leki na potencję - cukier puder i cement. Służba Celna sprawdziła, co zawierają pseudofarmaceutyki sprowadzane do Polski głównie z Chin i Indii. Wszystko przez to, że w tym roku liczba przemycanych do Polski środków leczniczych wzrosła kilkakrotnie.
  Leki z internetu często zawierają niebezpieczne substancje

  Leki z internetu często zawierają niebezpieczne substancje ©Dariusz Gdesz/Polskapresse

  Wniosek? Takie leki mogą nam zaszkodzić albo w najlepszym razie nie zadziałać. - Służba celna zleciła zbadanie różnego rodzaju tabletek, które przechwytujemy w paczkach przysyłanych do Polski. Są to paczki z Chin i Indii. Najwięcej jest w nich leków na potencję.

  Na drugim miejscu są tabletki na odchudzanie. Nowością w tym roku są leki na menopauzę. Przysyłane są do Polski w ogromnych ilościach.
  Trafiają w listach poleconych, po kilkaset tabletek w jednym, albo ukryte w meblach. Ostatnio znaleźliśmy tysiące takich środków w pufach ozdobnych, które przysłano z Indii - mówi Monika Lewandowska-Woźniak, rzecznik Izby Celnej w Szczecinie.

  Leki, które przypływają w statkach do Polski, trafiają potem do sprzedaży internetowej lub na targowiska - m.in. do Łodzi. - Dozwolone jest sprowadzenie do Polski tylko pięciu jednostek farmaceutyków. Większe dawki zgodnie z prawem farmaceutycznym są traktowane jako przemyt, który mocno się nasilił w tym roku - mówi Monika Lewandowska.

  Służba Celna w Szczecinie w tym roku przechwyciła 20 tysięcy paczek z nielegalnymi farmaceutykami. - W poprzednich latach przechwytywaliśmy około dwóch tysięcy takich paczek rocznie. W tym roku mamy dziesięciokrotny wzrost - mówi Lewandowska.

  Inspektorzy służby celnej wyrywkowo sprawdzają paczki, które przypływają i przylatują do Polski. Kolejną tak dużą kontrolę prowadzi Izba Celna w Warszawie. Te placówki stale kontrolują przesyłki. Łódzka Izba Celna prowadzi kontrole wyrywkowe.

  - Nie mamy swojej poczty, ale wyrywkowo sprawdzamy paczki, które trafiają do Łodzi. Kontrolujemy zarówno Pocztę Polską, jak i firmy kurierskie - mówi Beata Bińczyk z Izby Celnej w Łodzi. - W tym roku przechwyciliśmy m.in. leki na odchudzanie, potencję i leki pobudzające.

  Tego typu specyfiki doskonale znają toksykolodzy z Łodzi, do których regularnie trafiają pacjenci po przedawkowaniu farmaceutyków.

  - W preparatach na odchudzanie, pojawiających się w Łódzkiem, najczęściej mamy do czynienia z suplementami teoretycznie roślinnymi z Afryki i Azji. Nie znamy stężenia, w jakich są podane, ani działania substancji. Jedna z ofiar roślinnych tabletek na odchudzanie z woj. łódzkiego, zamiast stracić kilogramy, zaczęła tracić zmysły. Rośliny przyspieszające przemianę materii działały jak środki psychotropowe - mówi dr Jacek Rzepecki, toksykolog z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ważne, że działa.

  ddd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 27

  Aby nam się dobrze działo, W nocy stało, w dzień wisiało, A, że działo to armata, Aby nam się armaciło!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  też mi nowość...

  dzień świra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 19

  no i co,że cement.Ważne że stoi.Już nasi dziadkowie mówili że trzeba pić mleko z wapnem,żeby lepiej stało :)

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »