MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niemal pełna zgoda: pracodawca, który troszczy się o swoich pracowników powinien im zagwarantować bezpłatną opiekę medyczną: 12.11.2021

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Prawie połowa pracowników chciałaby, żeby firma, dla której pracują, miała własnego lekarza na terenie zakładu. Największy odsetek zwolenników tego rozwiązania można znaleźć w średniej wielkości (od 50 do 249 osób) oraz w dużych firmach.
Prawie połowa pracowników chciałaby, żeby firma, dla której pracują, miała własnego lekarza na terenie zakładu. Największy odsetek zwolenników tego rozwiązania można znaleźć w średniej wielkości (od 50 do 249 osób) oraz w dużych firmach. Janusz Wójtowicz / Polska Press
94 proc. pracowników jest zdania, że pracodawca powinien dbać o ich zdrowie. Jedynie 3 proc. uważa inaczej. Spośród sposobów na dbanie o zdrowie zatrudnionych, najwięcej pracowników wybrałoby prywatną opiekę medyczną (67 proc.) Doceniliby ją wszyscy pracownicy bez względu na formę umowy czy wielkość firmy, w jakiej pracują. Najmocniej jednak wybija się grupa osób w wieku 45-54 lata, spośród których 72 proc. uznało tę opcję za najlepszy przejaw troski pracodawcy.

Po doświadczeniach związanych z pandemią pracownicy mocniej skupiają się na trosce o swoje zdrowie i tego też wymagają od swoich pracodawców. Aż 94 proc. zatrudnionych jest zdania, że szef powinien dbać o ich formę. Dwóch na trzech za najlepszy przejaw troski uważa prywatną opiekę medyczną, co piąty chciałby dostępu do pomocy psychologicznej i zdrowych przekąsek w pracy – wynika z badania zleconego przez Personnel Service.

Zdrowie pracowników obowiązkiem pracodawcy – twierdzi tak 94 proc. zatrudnionych

Ponadto prawie połowa pracowników chciałaby, żeby firma, dla której pracują, miała własnego lekarza zakładowego. Eksperci Personnel Service wskazują, że troska o zdrowie pracowników leży w interesie pracodawcy, bo od ich dyspozycyjności zależy sprawne działanie i brak zastojów w firmach.
W czwartym kwartale 2020 roku, według danych GUS, spośród 16,5 mln pracujących 2,3 proc. nie wykonywało swoich obowiązków z powodu choroby. Dla porównania, z powodu urlopu nie pracowało wówczas 2 proc. zatrudnionych. Natomiast z danych ZUS wynika, że w pierwszym kwartale br. lekarze wystawili 5,2 mln zwolnień, a Polacy spędzili na nich w sumie blisko 62 mln dni. Każdy dzień nieobecności pracownika w firmie jest kosztem dla pracodawcy, który musi znaleźć dla niego zastępstwo, aby zapewnić ciągłość prac. Stąd z punktu widzenia firm korzystne jest dążenie do jak najniższej absencji.

Opieka medyczna największym wsparciem dla pracownika

Co piąty pracownik za najlepsze rozwiązanie uznał dostęp do pomocy psychologicznej. Na ten wybór częściej decydowały się kobiety (24 proc. względem 18 proc. mężczyzn) oraz najmłodsza grupa pracowników w wieku 18-24 lata, wśród której odpowiedział tak co piąty zatrudniony.
- W wyniku COVID-19 troska o zdrowie znalazła się na szczycie naszych priorytetów. Dbamy o siebie z większym zaangażowaniem i tego samego wymagamy od swoich pracodawców. Nie dziwi największa liczba głosów za prywatną opieką medyczną, która powoli staje się standardem w przedsiębiorstwach. Warto natomiast zwrócić uwagę na wysoką pozycję wsparcia psychologicznego. Tę opcję najczęściej wybierały osoby młode, które jak wiemy, najmocniej dotknęły skutki pandemii. To wskazówka dla pracodawców, by oprócz skupienia się na zdrowiu fizycznym zatrudnionych, zatroszczyli się również o nadszarpnięte w ostatnich miesiącach zdrowie psychiczne, które mocno wpływa na efektywność i zadowolenie z pracy – wskazuje Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service S.A.

Zdrowe przekąski, szczepienia i siłownia

Badanie wskazuje, że 21 proc. za przejaw troski o zdrowie uznałoby darmowy dostęp do owoców i warzyw oraz zdrowych przekąsek w pracy. Taki benefit szczególnie doceniłby co trzeci zatrudniony z najmłodszej grupy wiekowej. Potrzeba ta rośnie również wraz z wielkością firmy – wśród pracowników najmniejszych firm odpowiedziało tak 17 proc. osób, w średnich odsetek wzrósł powyżej 20 proc., natomiast u największych przedsiębiorstw powyżej 250 osób za tą opcją opowiedział się co czwarty zatrudniony.
Dla 19 proc. pracowników dobrym sposobem na dbanie o zdrowie jest dostęp do darmowych szczepień, co szósta osoba wybrałaby natomiast kartę na siłownię. To rozwiązanie spotkało się z największym entuzjazmem u 24 proc. młodych osób w wieku 18-24 lata i u co piątego pracownika największych firm. Małe zainteresowanie wywołała natomiast opcja darmowych masaży w miejscu pracy – ten sposób dbania o zdrowie przekonuje zaledwie 8 proc. pracowników.
- Na podstawie przekroju demograficznego badanych można zauważyć, że różne grupy pracowników mają odmienne potrzeby względem troski o swoje zdrowie. Dla młodych ludzi, oprócz wsparcia psychologicznego szczególnie ważny jest ruch fizyczny na siłowni oraz zdrowe przekąski, dla starszych pracowników lepszym rozwiązaniem jest pakiet medyczny czy zorganizowanie darmowych szczepień. Warto słuchać zatrudnionych i dopasować benefity do ich potrzeb - dodaje Krzysztof Inglot.

Lekarz zakładowy dobrą opcją

Prawie połowa pracowników chciałaby, żeby firma, dla której pracują, miała własnego lekarza na terenie zakładu. Największy odsetek zwolenników tego rozwiązania można znaleźć w średniej wielkości (od 50 do 249 osób) oraz w dużych firmach (powyżej 250 osób), wśród których na „tak” odpowiedziało kolejno 51% i 58% zatrudnionych. Przeciwnikiem tego rozwiązania w miejscu pracy jest co czwarty badany, taki sam odsetek nie ma zdania na ten temat.

Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 1-4 października 2021 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niemal pełna zgoda: pracodawca, który troszczy się o swoich pracowników powinien im zagwarantować bezpłatną opiekę medyczną: 12.11.2021 - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki