Niemiecki Żyd i antysemici z AK

  Niemiecki Żyd i antysemici z AK

  Sławomir Sowa

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Nie myślałem, że polska telewizja publiczna odważy się na pokazanie niemieckiego filmu wojennego, w którym polscy partyzanci zostali pokazani jako antysemici. Ale dobrze, że to zrobiła. Tym bardziej, że emisji ostatniego odcinka ma towarzyszyć dyskusja ekspertów i historyków.
  Sławomir Sowa

  Sławomir Sowa ©Dziennik Łódzki/archiwum/Grzegorz Gałasiński

  Film "Nasze matki, nasi ojcowie" wzburzył wielu Polaków zanim zdążyli go obejrzeć. Dlaczego? W trzeciej części, którą TVP1 pokaże w środę wieczorem, jeden z Niemców ucieka z transportu do Auschwitz i przyłącza się do oddziału AK. Mimo że dzielnie walczy przeciw swoim, zostaje usunięty z oddziału, gdy wychodzi na jaw, że jest Żydem. Wcześniej partyzanci z AK zatrzymują po walce niemiecki pociąg, lecz gdy okazuje się, że przewożeni są nim Żydzi z obozu koncentracyjnego, zostawiają wagony zamknięte, wydając więźniów na pastwę Niemców.

  To wszystko wiemy z recenzji PAP i na tym wszyscy się w Polsce skupili. Prezes TVP wysłał nawet do niemieckiej telewizji ZDF list, w którym stwierdził, że film fałszuje obraz żołnierzy Armii Krajowej. I pewnie na tym proteście się nie skończy, zwłaszcza po emisji ostatniego odcinka.

  Nie zabraknie zapewne oskarżeń o mieszanie Polakom w głowach, brak patriotyzmu, może nawet ktoś powie, że taki film w polskiej telewizji publicznej to żadne zaskoczenie, skoro Tusk i Merkel są ze sobą tak blisko.

  Czy jest w takim razie sens pokazywać taki film, skoro reakcje można przewidzieć? Dość często dyskutuje się u nas o czymś, co znamy z drugiej, albo trzeciej ręki. Druga rzecz: dobrze wiedzieć, z czego Niemcy uczą się historii II wojny światowej. Choćby dlatego, że - podobnie jak u nas - niewielu z nich zna wojnę z własnego doświadczenia. Coraz częściej słyszymy też o niemieckich próbach składania współodpowiedzialności za wojnę na cudze barki i eksponowania niemieckich cierpień wojennych.
  Dobrze się przekonać na własne oczy, czy czas bić na alarm.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie przypadkowo polski Żyd Polański nakręcił film pt "Lista Schindlera", który dostał Oskara w USA.

  pol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Nie przypadkowo polski Żyd Polański nakręcił film pt "Lista Schindlera", który dostał Oskara w USA. Hołubi się w nim Niemca za ratowanie Żydów a Polaków pokazuje jako antysemitów. O bohaterskim...rozwiń całość

  Nie przypadkowo polski Żyd Polański nakręcił film pt "Lista Schindlera", który dostał Oskara w USA. Hołubi się w nim Niemca za ratowanie Żydów a Polaków pokazuje jako antysemitów. O bohaterskim Janie Karskim, kurierze Armii Krajowej, który z narażeniem życia zbierał informacje o holokauście, na polecenie dowództwa AK, powiadamiając rząd Wielkiej Brytanii oraz prezydenta USA nie nakręcono filmu z propozycją do Oscara. Informacje o zbrodniach Niemców na Żydach i Polakach zbierał też z narażeniem życia następny bohater i żołnierz AK Witold Pilecki, który dobrowolnie dał się zamknąć hitlerowcom w obozie w Oświęcimiu, tworząc tajny ruch oporu. W nagrodę komuniści żydowscy i polscy w PRLu zamordowali witolda Pileckiego. A w parlamencie "oświeconej" UE lewica z Niemiec wraz z innymi lewakami zablokowała oddanie choćby hołdu rotmistrzowi Pileckiemu. Niemcy jawnie wspierają pokazywanie Polaków jako antysemitów, bo oddala się w ten sposób odpowiedzialność jaka zasłuzenie ciąży na ich narodzie za holokaust. Sendlerowa ratująca Żydów nie doczekała się również nigdy filmu nominowanego do Oscara ani pokojowej nagrody Nobla. Podobnie było z papiezem Janem Paweł II przyjacielem Żydów, czy setkami tysięcy bezimiennych polskich patriotów i katolików bohatersko ratujacych Żydów przed Niemcami w czasie II wojny światowej. Nam co najwyżej Żydzi w zmowie z Niemcami uparcie wmawiają od lat w UE oraz w USA polskie obozy śmierci i antysemityzm, wykorzystując do tego nawet prezydenta USA Obamę oraz największe swoje wpływowe media na Świecie. Ot taka to żydowska "wdzięczność" za tysiące uratowanych przez Polaków Żydów przed holokaustem. A przecież Polaków, którzy w czasie II wojny światowej byli złapani przez Niemców na ukrywaniu Żydów, naziści mordowni lub wywozili do swoich obozów koncentracyjnych, a ich dobytek rozkradano i palono, podobnie jak zdażyło się to w mojej rodzinie. Dziś z rozmysłem i perfidią robi się ukłon w stronę dobrej opinii dla Niemiec Hitlera. Współczesne państwo niemieckie sowicie zapłaciło Żydom za tą ich wrogą i szkodzącą Polsce propagandę. Ta ich podłość to również "wdzięczność" dla Polski, która przez 1000 lat była dla Żydów azylem i ziemią obiecaną, przed europejskim antysemityzmem. Owszem marginalna część Polaków była wrogo nastawiona do Żydów ale tylko do tych co jako komuniści witali i współpracowali z zaborczą Armię Czerwoną w 1920r i 1939r, oraz do tych komunistów żydowskich co ze Stalinem i Bierutem krwawo instalowali w PRL władzę ludową, mordując polskich patriotów z Armii Krajowej, NSZ, WiN, KWP i katolickich kapłanów.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błąd.

  Grzegorz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

  To nie Polański nakręcił "Listę Schindlera"!!!!!!!


  Zdjęcie autora komentarza
  Oczywisty błąd.

  ksantypa_222

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  Roman Polański nakręcił "Pianistę"

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trzeba być masochistą

  jwz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 5

  żeby cieszyć się, że za publiczne pieniądze z abonamentu TVP emitowała goebelsowski antypolski paszkwil. Masochistą albo....?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trzeba być masochistą

  jwz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  żeby cieszyć się, że za publiczne pieniądze z abonamentu TVP emitowała goebelsowski antypolski paszkwil. Masochistą albo....?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe kiedy powstanie film o kolaborowaniu Żydów z sowietami.

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 11

  :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ha , ha , ha smieszne dyskusje historykow

  Podgardle tluste (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 17

  nie wiedza co sie stalo w Smolensku pare lat temu a dadza odpowiedz o wydarzeniach sprzed 70 lat .Widocznie w kazdym oddziale byl informator ,ktory notowal najmniejszy antysemicki epizod. Film...rozwiń całość

  nie wiedza co sie stalo w Smolensku pare lat temu a dadza odpowiedz o wydarzeniach sprzed 70 lat .Widocznie w kazdym oddziale byl informator ,ktory notowal najmniejszy antysemicki epizod. Film Poklosie nie wzbudzil takich emocji politykow,polska natura ,polskie szambo to sami mozemy sie w nim babrac od stuleci ale wara innym zle mowic i wytykac prawde ...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo