Niepełnosprawne dzieci nie mogą dojechać na zajęcia. Kto...

  Niepełnosprawne dzieci nie mogą dojechać na zajęcia. Kto powinien zapewnić transport?

  Aleksandra Tyczyńska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Luiza Morawska w „Szansie”

  Luiza Morawska w „Szansie” ©Dariusz Śmigielski

  Urzędnicy nie chcą dowozić niepełnosprawnych dzieci do Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego „Szansa”. Zdenerwowani rodzice protestują.
  Luiza Morawska w „Szansie”

  Luiza Morawska w „Szansie” ©Dariusz Śmigielski

  Kilkanaścioro niepełnosprawnych dzieci, które realizują orzeczenie specjalnego kształcenia w Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnym „Szansa” w Piotrkowie od początku tego roku szkolnego nie ma czym dojechać na zajęcia. Rodzice wezwali prezydenta miasta do „usunięcia naruszenia prawa” i zapowiadają, że kolejnym krokiem będzie wystąpienie na drogę sądową.

  Do tej pory dowóz z opieką zapewniała swoim wychowankom „Szansa”. Jak jednak podkreśla Hanna Gural, dyrektor placówki, dowóz nie powinien być finansowany z dotacji, bo ten obowiązek w myśl ustawy o systemie oświaty ciąży na gminie.

  - Gminy, które poinformowaliśmy o tym fakcie, same zapewniają dowóz dzieciom, a tylko miasto Piotrków odmówiło - mówi Hanna Gural.

  W związku z tym, że „Szansa” przestała dzieciom zapewniać dowóz, kilkunastu rodziców zwróciło się do referatu edukacji w piotrkowskim magistracie o zapewnienie dowozu, ale im odmówiono. Kierownik referatu uzasadnił to tym, że miasto prowadzi własny specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, który może realizować orzeczone kształcenie specjalne i tam zapewnia dzieciom dowóz.

  - Czyli albo przeniesiemy dzieci, albo nie będą miały jak dojechać - mówi Luiza Morawska z Piotrkowa, mama 18-letniej Estery, która w „Szansie” jest od blisko 16 lat.

  - A w czym moje dziecko zawiniło, żeby przenosić je i burzyć cały jej znany świat, w którym czuje się bezpieczna - pyta pani Luiza, która od początku września jeździ komunikacją miejską, a następnie pcha wózek z córką kilka przecznic pod górę. Dodaje, że w miejskim SOSW zaproponowano jej córce grupowe zajęcia, a ona ma orzeczone indywidualne.

  Urzędnicy obstają przy swoim stanowisku i zamierzają zapewnić dowóz tylko dwójce dzieci - do przedszkola specjalnego „Szansy”, bo takiego przedszkola nie ma w strukturach miejskich. Podkreślają, że zapewniają dowóz zgodnie z ustawą do najbliższego ośrodka, czyli SOSW w Piotrkowie. - Dyrekcja „Szansy” może zapewnić dowóz z dotacji, jakie otrzymuje od miasta (70 tys. zł w skali roku - red.), co przecież do tej pory robiła i rozliczała - mówi wiceprezydent Andrzej Kacperek.

  Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 5 - 11 września 2016 roku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wypada tylko zyczyć

  kacperek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  urzędnikom by ich rodziny doświadczyło szczęście posiadania dzieci niepełnosprawnych.Zapewniam ,wtedy zmienią zdanie.

  Warto zobaczyć

  Diety