Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni otrzymają 500 złotych wsparcia. To pomoc w obliczu epidemii koronawirusa

SR
Pieniądze mają pomóc w zapewnieniu osobom potrzebującym specjalistycznej opieki w domu.
Pieniądze mają pomóc w zapewnieniu osobom potrzebującym specjalistycznej opieki w domu.
Osoby niepełnosprawne, które w związku z epidemią koronawirusa nie mogą korzystać z opieki świadczonej w placówkach rehabilitacyjnych otrzymają 500 złotych wsparcia. Pieniądze mają pomóc w zapewnieniu osobom potrzebującym specjalistycznej opieki w domu.

Koronawirus w Polsce: Osoby niepełnosprawne otrzymają 500 złotych

Wsparcie w wysokości 500 złotych trafi do osób niepełnosprawnych, które w czasie od 9 marca do 4 września 2020 roku utraciły możliwość korzystania z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej, przez co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych. Co ważne, pomoc w wysokości 500 zł miesięcznie na jedną osobę niepełnosprawną przydzielana jest na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

– To dofinansowanie kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych w wysokości 500 zł miesięcznie. Pomoc udzielana będzie w ramach programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Przyjmowanie wniosków rozpoczyna się od piątku, 10 kwietnia 2020 i można składać do 4 września 2020.

Wsparcie dla niepełnosprawnych w dobie koronawirusa. Kto może otrzymać 500 złotych wsparcia?

Jak tłumaczy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wsparcie skierowane jest do osób niepełnosprawnych, które są:

  • uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej,
  • uczestnikami środowiskowych domów samopomocy,
  • podopiecznymi dziennych domów pomocy społecznej,
  • podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON,
  • uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne,
  • pełnoletnimi (od 18 do 25 roku życia) uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych (organizowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej) dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim,
  • pełnoletnimi (od 18 do 24 roku życia) wychowankami specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, funkcjonujących na podstawie ustawy Prawo oświatowe.

Wnioski o wsparcie należy składać poprzez System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (system SOW). Sporym ułatwieniem jest fakt, że korzystanie z systemu SOW nie wymaga posiadania profilu zaufanego czy podpisu elektronicznego. Jedynym warunkiem jest jedynie założenia konta we wspomnianym systemie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki