Niepełnosprawni otrzymają 500 złotych wsparcia. To pomoc w obliczu epidemii koronawirusa

SR
Pieniądze mają pomóc w zapewnieniu osobom potrzebującym specjalistycznej opieki w domu.
Pieniądze mają pomóc w zapewnieniu osobom potrzebującym specjalistycznej opieki w domu.
Osoby niepełnosprawne, które w związku z epidemią koronawirusa nie mogą korzystać z opieki świadczonej w placówkach rehabilitacyjnych otrzymają 500 złotych wsparcia. Pieniądze mają pomóc w zapewnieniu osobom potrzebującym specjalistycznej opieki w domu.

Koronawirus w Polsce: Osoby niepełnosprawne otrzymają 500 złotych

Wsparcie w wysokości 500 złotych trafi do osób niepełnosprawnych, które w czasie od 9 marca do 4 września 2020 roku utraciły możliwość korzystania z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej, przez co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych. Co ważne, pomoc w wysokości 500 zł miesięcznie na jedną osobę niepełnosprawną przydzielana jest na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

– To dofinansowanie kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych w wysokości 500 zł miesięcznie. Pomoc udzielana będzie w ramach programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Przyjmowanie wniosków rozpoczyna się od piątku, 10 kwietnia 2020 i można składać do 4 września 2020.

Wsparcie dla niepełnosprawnych w dobie koronawirusa. Kto może otrzymać 500 złotych wsparcia?

Jak tłumaczy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wsparcie skierowane jest do osób niepełnosprawnych, które są:

  • uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej,
  • uczestnikami środowiskowych domów samopomocy,
  • podopiecznymi dziennych domów pomocy społecznej,
  • podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON,
  • uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne,
  • pełnoletnimi (od 18 do 25 roku życia) uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych (organizowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej) dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim,
  • pełnoletnimi (od 18 do 24 roku życia) wychowankami specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, funkcjonujących na podstawie ustawy Prawo oświatowe.

Wnioski o wsparcie należy składać poprzez System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (system SOW). Sporym ułatwieniem jest fakt, że korzystanie z systemu SOW nie wymaga posiadania profilu zaufanego czy podpisu elektronicznego. Jedynym warunkiem jest jedynie założenia konta we wspomnianym systemie.

Zwierzęta też potrafią się śmiać

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie