Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieprzyjemny festiwal „zamykania” kultury w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Janusz WóJtowicz / Polska Press Grupa
Groźba epidemii koronawirusa sprawiła, że od czwartku zawieszają działalność instytucje kultury. Miłośnikom kontaktu ze sztuką pozostają książki, płyty i telewizja...

Decyzję o czasowym zamknięciu instytucji kultury od 12 marca podjęły zarówno władze krajowe, jak i samorządowe. Na razie nie jest jasne, jak długo zawieszenie działalności teatrów, kin, filharmonii, muzeów i innych placówek tak naprawdę potrwa.

W Łodzi między innymi został przerwany XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych organizowany przez Teatr Powszechny. Odwołano wszystkie spektakle i wydarzenia w teatrze do 25 marca - w tym spektakle „Panny z Wilka”, „Hamlet” oraz „Cząstki kobiety” w ramach festiwalu. „O spektaklach odbywających się w późniejszym terminie będziemy na bieżąco informować wraz z rozwojem sytuacji. Również o ewentualnej zmianie terminu prezentacji festiwalowych spektakli” - dodaje teatr.

Grania przedstawień zaprzestaje również Teatr im. S. Jaracza. „Wznowienie gry nastąpi po odwołaniu decyzji o zamknięciu instytucji kultury przez rząd RP” - wyjaśnia teatr.

Decyzję o odwołaniu wszystkich wydarzeń artystycznych do końca marca podjęła dyrekcja Teatru Wielkiego. Nie odbędą się zatem m.in. zaplanowany na piątek jubileusz 50-lecia spektaklu baletowego „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” oraz niedzielne przedstawienie opery „Madama Butterfly”, w której po raz pierwszy miała wystąpić sopranistka Joanna Woś.

Do 25 marca nie będzie grał Teatr Muzyczny (dotyczy to także wydarzeń gościnnych na tej scenie), zamykają się na ten czas Teatr Pinokio i Teatr Nowy. Teatr Arlekin odwołał planowaną na sobotę premierę spektaklu „Jak zostałam wiedźmą” (jak i pozostałe wydarzenia), nie odbędzie się premiera przedstawienia „Ada i kosmitek” w Baśniowej Kawiarence.

Premiery filmowe odwołują dystrybutorzy, zamykają się kina. W Łodzi na razie na pewno nie wybierzemy się na seanse do Heliosa i kina Charlie. Aż do Wielkanocy nie będzie czynne kino Przytulne (w obu lokalizacjach - Dom Kultury „502” i Wydział Filologiczny UŁ). W czwartek zapadnie decyzja dotycząca funkcjonowania kina Bodo, nad formą działalności lub zamknięciem zastanawiają się również w Multikinie i Cinema City, gdzie jeszcze w czwartek seanse się odbywają.

Zajęcia dydaktyczne, a także artystyczne (w tym odbywające się w Teatrze Studyjnym, kinie i Galerii Szklarni) zawiesza Szkoła Filmowa. Odwołany został 16. Festiwal Filmów Szkoły Filmowej „Łodzią po Wiśle”, planowany w Warszawie 20 i 21 marca. Zamykają się też Akademia Sztuk Pięknych i Akademia Muzyczna, która odwołała wszystkie koncerty i inne planowane wydarzenia.

W innym terminie ma się odbyć planowany na ten weekend 42. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa. - Decyzję taką podjęliśmy z ciężkim sercem, bo do tej pory Yapa, w swojej prawie 50-letniej historii, nie odbyła się tylko dwa razy. Jednak świadomi wymogów bezpieczeństwa i w trosce o bezpieczeństwo uczestników nie mogliśmy zrobić nic innego. Nowy termin tegorocznej Yapy nie jest jeszcze znany - wyjaśnia Maciej Trojanowski z biura festiwalu.

Zamykają się i marcowe wydarzenia odwołują Muzeum Sztuki, Muzeum Miasta Łodzi, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Kinematografii (i Kino Kinematograf), Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Nieczynne do odwołania będą wszystkie salony wystawiennicze Miejskiej Galerii Sztuki. Do końca marca zostają odwołane wszystkie wydarzenia w Łódzkim Domu Kultury (w tym festiwal muzyczny Prog On Days), do 25 marca będzie nieczynny Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych. Zamykają się również EC1 Łódź - Miasto Kultury, w tym Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Planetarium EC1 oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na nowe terminy przekłada koncerty klub Wytwórnia. Tak się już stało m.in. z występami Julii Marcell, Anny Marii Jopek (na 23 listopada), Dire Straits Experience oraz koncertem Ikony Rocka. Poeci Muzyki. Na razie pozostają jednak w repertuarze wyprzedane marcowe koncerty Dawida Podsiadły i Taco Hemingwaya. Wydarzenia odwoływane są również w cały kraju (np. koncert Carlosa Santany w Krakowie czy Wrocławski Kongres Kultury).

- Chciałbym zwrócić uwagę, że nie ma sprecyzowanej, legalnej i zamkniętej definicji działalności artystyczno-kulturalnej. Dlatego apeluję do wszystkich, którzy w wydarzeniach w galeriach sztuki czy muzeach chcieliby brać udział lub takie działania organizowali, aby nie robili tego na terenie województwa - mówi wojewoda łódzki, Tobiasz Bocheński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki