Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowite odkrycie w łódzkiej kamienicy [ZDJĘCIA]

Matylda Witkowska
Przyklejone na ścianie gazety sprzed prawie stu lat odkryto podczas wymiany okien w kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 128. Dawni robotnicy użyli gazet jako podkładów pod tapety. Gazety zobaczyć można we wnęce okiennej na parterze, gdzie obecnie mieści się biuro podroży.

Dobrze widoczne z chodnika są strony niemieckojęzycznej "Lodzer Freie Presse" z 17 września 1922 r. oraz polskiego "Rozwoju" z 1919 r. Reklamują się w nich m.in. świeżo otwarta restauracja Esplanada przy ul. "Marschalkowskiej" 113 oraz produkty "Zyrardower Waren". Są nekrologi i anons o spotkaniu wspólnoty ewangelickiej.

- Nie wiemy jeszcze, co z nimi zrobić - mówi Tomasz Ostaszewski, konserwator zabytków, który prowadzi remont. - Koszt zdjęcia ich to 15 - 20 tys. zł. Wspólnoty mieszkaniowej na to nie stać...

Sama kamienica pochodzi z 1905 r. Zaprojektowana została przez Gustawa Landau-Gutentegera i należała do rodziny Schichtów. Gazety we wnęce pomogły w odtworzeniu historii kamienicy.

- Przy rekonstrukcji witryn korzystaliśmy ze zdjęć z 1906 r. - mówi Tomasz Ostaszewski. - Okna wyglądały wtedy zupełnie inaczej. Teraz wiemy, że w latach 20. przeprowadzono tam generalny remont, który zmienił wygląd okien.

Kamienica wpisana jest do rejestru zabytków. Jednak Wojciech Szygendowski, Wojewódzki Konserwator Zabytków wyjaśnia, że gazety sprzed prawie stu lat nie są objęte ochroną.

- Do rejestru wpisana jest kamienica z wystrojem wnętrz, a nie przyklejonymi gazetami - mówi Wojciech Szygendowski. - Chronilibyśmy je, gdyby były wyjątkowo stare, np. z XVI w. A te numery można bez problemu znaleźć w łódzkich bibliotekach.

Szygendowski podkreśla, że na stare gazety można natknąć się w ścianach wielu łódzkich domów. Mogą posłużyć w rekonstrukcji losów budynku. Kiedyś był to powszechny sposób wyrównywania ścian przed położeniem tapet, teraz częściowo zastąpiony przez gipsowe gładzie.

Stare gazety można czytać w witrynie przy Piotrkowskiej 128 jeszcze co najmniej przez dwa tygodnie. Potem wstawione zostaną nowe okna.

CZYTAJ TEŻ:
* Sensacyjne odkrycie łódzkiego lekarza
* Sensacyjne odkrycie w pobliżu budowy A1 [ZDJĘCIA]
* Pod Łodzią odkryto nowe gatunki ślimaków

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki