Nieuczciwi sprzedawcy prądu. Uważaj na nich!

tik
Zanim podpiszesz umowę, upewnij się, że dana osoba to rzeczywiście przedstawiciel przedsiębiorstwa energetycznego, za którego się podaje
Zanim podpiszesz umowę, upewnij się, że dana osoba to rzeczywiście przedstawiciel przedsiębiorstwa energetycznego, za którego się podaje sxc
Udostępnij:
Urząd Regulacji Energetyki przestrzega przed nieuczciwymi praktykami niektórych przedstawicieli handlowych.

- Otrzymujemy coraz to nowe sygnały, że niektórzy przedstawicie handlowi sprzedawców energii stosują nieetyczne, czasem wręcz wprowadzające w błąd praktyki, mające skłonić konsumentów do zmiany dotychczasowego sprzedawcy - podaje Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki.

Najczęściej zgłaszane są skargi związane z wprowadzeniem konsumenta w błąd przy podpisywaniu umowy sprzedaży energii z nowym sprzedawcą - przestrzega URE. Dominowały również sytuacje, w których przedstawiciele handlowi przedstawiali się, niezgodnie z prawdą, jako pracownicy sprzedawcy przedsiębiorstwa z którym odbiorca miał podpisaną umowę, w związku z czym odbiorcy zawierali nową umowę z innym sprzedawcą będąc przekonanymi, że jest to umowa z dotychczasowym.

Przedstawiali się też, niezgodnie z prawdą, jako pracownicy Urzędu Regulacji Energetyki, fałszywie informowali odbiorców, że dotychczasowy sprzedawca kończy działalność i w związku z tym odbiorcy muszą podpisać nowe umowy; fałszywie informowali odbiorców, iż w związku ze zmianami przepisów prawa konieczna jest aktualizacja umów, fałszywie obiecywali sprzedaż prądu po niższej cenie 

URE zastrzega, że nie wysyła swoich przedstawicieli, ani pracowników, do domów konsumentów, nie udziela przedsiębiorstwom energetycznym żadnych upoważnień do występowania w swoim imieniu, nie jest stroną umów sprzedaży energii elektrycznej lub paliw gazowych, traktuje wszystkich sprzedawców energii w taki sam sposób. - Nie rekomenduje zatem wyboru oferty konkretnego, wybranego sprzedawcy - zaznacza Agnieszka Głośniewska.

Namawiają Cię na podpisanie nowej umowy?

Pamiętaj zanim ją podpiszesz, aby upewnić się, że dana osoba to rzeczywiście przedstawiciel przedsiębiorstwa energetycznego, za którego się podaje. Poproś o okazanie legitymacji służbowej bądź identyfikatora, upoważnienia. Dokładnie zapoznaj się z treścią umowy (opłaty, okres obowiązywania umowy, warunki rozwiązania). Nie ulegaj presji przedstawiciela handlowego, który ponagla do podpisania umowy bez wcześniejszego jej przeczytania.

Jesteś świadkiem niejasnej sytuacji?

Skontaktuj się z Urzędem Regulacji Energetyki - Punktem Informacyjnym dla Odbiorców Energii i Paliw Gazowych - tel. (22) 244-26-36.

Konsumencie masz swoje prawa

25 grudnia zmieniły się przepisy regulujące kwestie odstąpienia od umowy. - Najważniejszą zmianą z punktu widzenia odbiorców energii i paliw gazowych będzie wydłużenie czasu na odstąpienie od umowy zawartej przez konsumentów poza lokalem bądź na odległość - z 10 do 14 dni - wyjaśnia rzeczniczka URE. - Wyjątkiem będzie sytuacja, w której konsument nie został poinformowany o prawie odstąpienia od umowy. W takim przypadku prawo do odstąpienia od umowy wygasa po upływie roku od dnia upływu 14 dniowego terminu na odstąpienie.

Do Was też dzwonili lub pukali podejrzani przedstawiciele handlowi? Macie swoje sposoby na nieuczciwych sprzedawców?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Nieuczciwi sprzedawcy prądu. Uważaj na nich! - Gazeta Pomorska

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Ś
ŚwiadomyOdbiorca
Odradzam Novum. Jest to jedna z tych firm, która sprzedaje swoje usługi przy pomocy akwizytorów, którzy "upodobali sobie" szczególnie osoby starsze. W odróżnieniu od takich "naganiaczy" jak przedmówca, z opinii moich znajomych, informacji o tej spółce (powiązana z Telekomunikacją Novum) i lektury regulaminów ofert wynika coś zupełnie innego.
Zamiast konkretnej ceny kWh i niewielkiej (lub zerowej) opłaty handlowej w ich ofercie znajdują się "pakiety kilowatogodzin" (np. 120kWh/mies, 160kWh i wyższe) oraz cena za kWh po przekroczeniu pakietu. W przypadku niewykorzystania całego pakietu (np. z powodu wyjazdu na wakacje) i tak zapłacisz pełną opłatę za pakiet.
Znajoma, która nigdy nie zużywała więcej niż 100kWh została przez ich akwizytora "wrobiona" w pakiet 160kWh. Pracownik szybko spisał dane z jej dowodu osobistego i faktury z Tauronu, kazał podpisać i sobie poszedł. Jak później się dowiedziała, każda zmiana pakietu na niższy kosztuje ok. 100zł. A umowa została zawarta na 3 lata z bardzo wysoką opłatą z wcześniejsze wypowiedzenie, a domokrążca nawet nie powinformował jej o prawie do odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni. Tylko zachwalał, że "będzie taniej", a widząc, że w jej przypadku przeciętne zużycie energii jest mniejsze, niż najniższy oferowany pakiet, nie powinien w ogóle zawierać z nią umowy.
Ś
ŚwiadomyOdbiorca
Radzę uważać na firmy takie jak Novum Energia (spółka z grupy Telekomunikacja Novum), Polska Energetyka Pro (należy do holdingu TelePolska), Energetyczne Centrum. Zamiast wierzyć w to, co piszą naganiacze na forach, poczytajcie artykuły o tych firmach (oraz powiązanych spółkach). Większość z nich oferuje bardzo nieatrakcyjne warunki w połączeniu z mało etycznymi metodami sprzedaży, podobne jak w spółkach-matkach (akwizytorzy "polujący" głównie na osoby starsze, długie terminy obowiązywania umów, wysokie stałe opłaty miesięcznie albo dodatkowe obowiązkowe usługi np. ubezpieczenia, wysokie kary za wcześniejsze wypowiedzenie umowy).
E
Eryko
Trzeba być ostrożnym przy podpisywaniu umowy i uważnie czytać i słuchać . Ja obecnie jestem w novum i jestem bardzo zadowolony. Bałem się trozeczkie naciągania ale miałem konkretnie przedstawioną ofertę i z niej skorzystałem.
R
Rolen
Nie za bardzo lubię polecać komuś w takich kwestiach, bo to różnie może byc, ale z własnego doświadczenia mogę powiedziec tak - problemów z firmą nie mam żadnych, rachunki są niższe, nastawienie do klienta bardzo dobre - jeśli to Ci wystarczy to się decyduj
c
ciekawa
słyszał może ktoś o Novum. byli u mojej mamy jakiś czas temu. w sumie ich oferta wydała sie ciekawa i nie znalazłyśmy żadnych haczyków w umowie ale jeszcze szukam opinii
K
Kapczo
Prawda jest taka, że wielu imbecyli poprostu nie czyta i nie chce czytać. Jakby chociaż poddawali taki fakt jakiejś analizie czy coś w ten deseń. Ale nie bo przecież po co, lepiej na gotowe wszystko mieć. Do mnie też przyszli akwizytorzy (również z novum) kilka dni temu. Wysłuchałem, popytałem ich o różne rzeczy. Powiedziałem, ze zorientuję się jeszcze i wziąłem wizytówkę. No i fakt, faktem zadzwonie do nich na dniach.
l
lebey
ostatnio byli u mnie goście z Novum. Kojarzycie coś może? Ogólnie słyszałem dobre opinie, ale wole sie jeszcze na forum upewnić ;)
M
Mariola
Właśnie moja mama dała się na mówić na tego typu tańszy prąd. Przedstawili się i powiedzieli że są z ENEJ z Zielonej Góry i namawiają na podpisanie umowy na tańszy prą. Podpisali z moją mamą umowę. Mama przyznała się dopiero po trzech dniach. Zadzwoniłam do ENEJ i Pani dopiero powiedziała nam że, nikt nie był z ich firmy nigdzie wysyłany. 
 
Z
Zdziw
Nie rozumiem zupelnie tych "rekomendacji" URE. Skoro w artykule sa opisani oszusci co sie przedstawiaja jako inna firma, albo przedstawiaja nieprawdziwe dane o koniecznosci aktualizacji, to tacy oszuci powinni byc aresztowani i osadzeni. Dlaczego klienci cokolwiek maja sprawdzac i weryfikowac?
O
Olga
Niektóre firmy oferują swoje usługi przez telefon lub przez akwizytorów bo nie mają innej opcji dotarcia do klienta ale w rzeczywistości są uczciwe i mają opłacalne oferty. Ja z firmą novum podpisałam własnie przez akwizytora. Nie można tak od razu wszystkich skreślać. Ale oczywiście zgadam się, że trzeba być ostrożnym w tego typu sprawach.
A
AA
Rząd powinien zapobiec takich oszust , jaką oni prowadzą działalnosc gospodarczą złodziejstwo , a rząd na to patrzy a może i popiera wstyd i hamstwo , SORY ALE TAKI MAMY RZĄD
W
WJ
Włąśnie przed samymi świętami 23.12 było takich dwóch ze śmiesznym identyfikatorem jakiejś jeszcze śmieszniejszej firmy. Koniecznie chcieli wejsc do mieszkania i aby podpisać z nimi umowę. Obiecywali negocjacje ceny za prąd i gaz.
Gonić dziadostwo. Już byli tacy od telefonów. 
R
Ryszardo
Miałem taką sytuacjęm, facet próbował namówić mnie na podpisanie umowy. Cos mi zaświtało, że nie trzeba przecież przedłużać umowy ze stałym dostawcą, więc odłożyłem słuchawkę To najlepszy sposób na nich.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie