Niewielkie zainteresowanie budżetem obywatelskim województwa łódzkiego

Marcin Niklewicz
Udostępnij:
Zaledwie dziewięć osób pojawiło się na spotkaniu informacyjnym, dotyczącym II edycji budżetu obywatelskiego samorządu województwa łódzkiego. Organizatorzy przyczyn niskiej frekwencji upatrują w niedostatecznym rozpropagowaniu informacji o spotkaniu, sami zainteresowani wskazują na niefortunną porę.

Duże zainteresowanie, jakie wśród mieszkańców województwa wzbudziła pierwsza edycja budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego - w głosowaniu wzięło udział ponad 100 tys. osób - skłoniło samorząd województwa do kontynuacji przedsięwzięcia. Na razie jednak można mówić o falstarcie - przynajmniej w Skierniewicach, gdzie na spotkaniu informacyjnym pojawiła się zaledwie garstka zainteresowanych.
- To dziwne, bo sama robiłam kampanię informacyjną - zauważa Beata Ozga - Flejszer, radna sejmiku wojewódzkiego. - Dziwię się, że jest tak mało osób. Najwyraźniej informacja o spotkaniu była niedostateczna, urząd miasta powinien poinformować choćby organizacje i grupy społeczne.
Rzeczywiście, do sali konferencyjnej skierniewickiego magistratu przybyło zaledwie 9 osób, w tym czworo radnych z gminy Kowiesy. Oni, jak wyjaśniają, o spotkaniu dowiedzieli się w swoim urzędzie gminy.
- Przyjechaliśmy, żeby zorientować się, jakie są możliwości pozyskania środków zewnętrznych na różne przedsięwzięcia realizowane w naszej gminie - tłumaczą. - A przy niskich budżetach gmin warto korzystać z różnych środków.
Jednak zdaniem przybyłych na niskiej frekwencji nie zaważył brak informacji o spotkaniu, a raczej niefortunnie wybrany termin.
- Przecież o godzinie 15 większość ludzi jest jeszcze w pracy - zauważają.
Tej garstce, która pojawiła się na spotkaniu, informacje na temat drugiej edycji budżetu obywatelskiego samorządu województwa łódzkiego zaprezentował Julisz Góraj z Wydziału Dialogu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego to 8 milionów złotych na realizację zgłaszanych przez mieszkańców zadań. Można zgłaszać zadania o randze wojewódzkiej (koszt realizacji od 100 tys. złotych do 500 tys. złotych) oraz subregionalne (10 tys. złotych - 300 tys. złotych). Ważne, aby zgłaszane projekty były zadaniami własnymi samorządu województwa, zgodnymi ze strategią.
Skierniewice i powiat skierniewicki wchodzą w skład subregionu wschodniego. W poprzedniej edycji budżetu z tego subregionu finansowanie uzyskało siedem zadań.
Zadania można zgłaszać do 16 maja br. Później nastąpi merytoryczna i formalna ocena projektów i wybór (przez kapitułę) tych, które zostaną przedstawione do głosowania przez mieszkańców województwa. Samo głosowanie odbędzie się w październiku. Zadania, które uzyskają najwięcej głosów, zostaną przeznaczone do realizacji w 2019 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Niewielkie zainteresowanie budżetem obywatelskim województwa łódzkiego

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie