MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niewinna zabawa może kosztować majątek. Na Sardynii władze walczą z turystami wywożącymi nielegalne pamiątki z plaż

Eliza Ciepielewska
PAP
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wakacje na Sardynii to dla wielu turystów nie tylko czas relaksu i słońca, ale i okazja do zabrania ze sobą niezwykłych „pamiątek” w postaci piasku, muszelek, czy kamieni z pięknych plaż tej włoskiej wyspy. Niestety, to, co wydaje się być niewinnym gestem, jest surowo karane i uznawane za kradzież.

Spis treści

Nielegalne „pamiątki” z Sardynii

Wraz z nadejściem sezonu wakacyjnego, na Sardynii nasila się zjawisko zabierania przez turystów piasku, muszelek, i kamyków z plaż. Włoska wyspa od lat walczy z tym procederem, wprowadzając już w 2017 roku przepisy, które jasno zakazują takich działań.

Widok na plażę, Sardynia, Włochy
Z początkiem letniego okresu na Sardynii obserwuje się wzrost przypadków wynoszenia piasku, muszli i kamieni z plaż. Włoskie przepisy zakazują tego typu działalności, traktując ją jako kradzież, za co grożą surowe kary. Ile kosztuje taka nielegalna pamiątka? Massimo Virgilio/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

– W wielu miejscowościach widnieją tablice z informacjami o obowiązujących na Sardynii od 2017 roku przepisach. Prowadzona jest też szeroka kampania, ale – jak przyznają media obraz obrońcy środowiska – i to nie pomaga.

Pomimo wysiłków władz i aktywistów, turystom ciężko jest oprzeć się pokusie, zabrania souvenirów z wakacji. Niedawno doszło do zatrzymania turystów z Włoch i z Niemiec, którzy próbowali wywieźć z wyspy walizki pełne zakazanych skarbów.

Czytaj też: Najpiękniejsze miejsca we Włoszech, o których mogłeś nie słyszeć. Te zakątki trzeba zobaczyć choć raz z życiu – to ukryte skarby Italii

Konsekwencje nielegalnego zbieractwa

Kary za zabieranie piasku, muszelek i kamieni z plaż Sardynii są surowe i mogą sięgać od 500 do 3 tysięcy euro. Władze wyspy są zdeterminowane, aby chronić naturalne bogactwo i piękno sardyńskich plaż, które są jednym z głównych atutów turystycznych regionu. Co roku turystom służby odbierają setki kilogramów takich łupów. Wymierzane są im kary od 500 do 3 tysięcy euro.

Wszystkie skonfiskowane „pamiątki” są zwracane na plaże, a często udaje się nawet ustalić ich dokładne pochodzenie. Działania te są możliwe dzięki zaangażowaniu stowarzyszenia pod nazwą Sardynia Łupiona i Okradana, które aktywnie współpracuje z lokalnymi władzami w celu ochrony środowiska naturalnego wyspy.

Apel do turystów

Zjawisko kradzieży naturalnych dóbr z plaż Sardynii jest problemem, który dotyka nie tylko lokalną społeczność, ale i samych turystów, którzy przez swoje działania narażają się na wysokie kary finansowe. Władze wyspy oraz organizacje ekologiczne apelują o szacunek dla naturalnego środowiska i przestrzeganie obowiązujących przepisów.

Każdy, kto odwiedza Sardynię, powinien pamiętać, że prawdziwą pamiątką z wakacji są wspomnienia i zdjęcia, a nie kawałek naturalnego krajobrazu zabrany nielegalnie. Ochrona piękna i unikalności sardyńskich plaż jest odpowiedzialnością wszystkich turystów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Zobacz też: Tego nie wolno na wakacjach! 13 nietypowych rzeczy, zakazanych w różnych krajach. To m.in. jeansy, koronkowe majtki i wkurzanie ludzi

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki