Niezapłacenie mandatu w Polsce się opłaca

  Niezapłacenie mandatu w Polsce się opłaca

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Co trzeci ukarany mandatem Polak go nie płaci - wynika z raportu NIK. To jeszcze nic, bo tych mandatów nie da się zwindykować, a pieniądze zwyczajnie przepadają, bo sprawy się przedawniają. NIK wyliczyła, że w 2011 r. wpływ z mandatów był na poziomie 612 mln zł, ale zaległości z lat poprzednich sięgnęły już 609 mln zł i wciąż rosną. Sęk w tym, że nieściągalność niejedno ma imię i pomyli się ten, który powie, że chodzi tylko o tych, którzy nie pracują, nie mają żadnego dochodu ani majątku i nie mieszkają w miejscu zameldowania.
  Marcin Darda

  Marcin Darda ©Dziennik Łódzki/archiwum/Grzegorz Gałasiński

  Otóż spora część pieniędzy przepadła w związku z tym, że urzędnicy skarbówki działali opieszale bądź nie działali wcale. Tak, tak. W skarbowym są jeszcze "dobrzy ludzie", którzy odpuszczą bliźniemu windykację nawet najbardziej skromnego mandatu. Niesamowite, a dla tych, którzy mandatów nie płacą, niezwykle opłacalne. NIK zwraca jednak uwagę, że w naszym prawie brak jest zachęt do płacenia z własnej woli, a chodzi m.in. o to, by taką spłatę premiować nadawaniem mniejszej liczby punktów karnych w przypadku mandatów za wykroczenia drogowe. A to już rola projektodawców, czyli posłów i senatorów, których my, wyborcy, wynajmujemy za ciężkie pieniądze po to, by w zamian regulowali prawo w taki sposób, by żyło się lepiej.
  Wszystkim. I w tym jest właśnie kłopot. Weźmy choćby sprawę autostrady A2 Łódź - Warszawa. Gdy przed Euro 2012 stała się sprawą narodową, uchwalono specustawę o "przejezdności". Obowiązywała 9 miesięcy - do 6 marca, i do tego czasu winna być ukończona. A nie jest i nie jest też zamknięta. Nadal widzimy tam znaki ograniczenia prędkości czy przejście dla zwierząt. Widać szacunek polityka i urzędnika do prawa jest taki sam jak tych, co nie płacą mandatów.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo