Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła historia ulicy Ogrodowej leżącej w sercu Łodzi

Anna Gronczewska
materiały promocyjne
„Ogrodowa - imaginarium społeczne” to książka poświęcona jednej z najbardziej charakterystycznych ulic Łodzi. To przy niej swoje imperium zbudował Izrael Poznański, a dziś mieści się tu Manufaktura.

Autorem książki poświęconej tej łódzkiej ulicy jest Bogdan Jankowski, doktor socjologii, współpracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. To także współautor książki „Ciągłość i zmian w łódzkich enklawach biedy” wydanej przez Wydawnictwo UŁ.

W książce „Ogrodowa - imaginarium społeczne” opowiada historię ulicy, która jest jego zdaniem zwierciadłem zmian zachodzących w Łodzi w ciągu ostatnich 200 lat. Przed laty Bogdan Jankowski prowadził badania socjologiczno-społeczne w famułach znajdujących się przy ul. Ogrodowej. Poznał mieszkających tam ludzi. To zainspirowało go, by przyjrzeć się ich losom. Dostał od nich zdjęcia, przeprowadził z nimi wywiady. To zaowocowało książką.

Bogdan Jankowski pokazuje niepozorną ulicę, która stała się z czasem ważnym miejscem na mapie Łodzi. On sam przez wiele lat nawet nie wiedział, że istnieje. Wychowywał się w okolicy Górniaka.

Historia ul. Ogrodowej jest jak historia Łodzi przemysłowej, robotniczej, a potem neoliberalnej, która musiała się zmierzyć z nowoczesnością.

Bogdan Jankowski zauważa zmiany jakie zaszły na ul. Ogrodowej. Powstało tam wiele hoteli i biur, które nadały nowy charakter nie tylko ul. Ogrodowej, ale i miastu.

Książka jest ilustrowana unikalnymi fotografiami, wiele z nich pochodzi z prywatnych archiwów byłych i obecnych mieszkańców tej ulicy.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki