Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła instalacja z okazji 30 rocznicy wyborów z 1989 roku

Anna Gronczewska
Wideo
od 16 lat
Przed Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi odsłonięto instalację rzeźbiarską Jacka Wesołowskiego. Przygotował ją z okazji 30-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

Autor zatytułował instalację „Pań Stwo 2”. Sześć betonowych, pomalowanych „głowosłupów” symbolizuje indywidualność jednostki w strukturach państwowa. Pierwsza taka instalacja zatytułowana „Pań Stwo” stanęła w 1994 roku w ogrodzie Muzeum Miasta Łodzi. Było to sześć słupów, wykonanych z cegły i betonu owiniętych taśmą.

Jacek Wesołowski urodził się w 1943 roku w Pruszkowie koło Warszawy. Od 1945 roku związany jest Łodzi, a teraz mieszka w Berlinie. Artysta przyjął zaproszenie Urzędu Miasta Łodzi by z okazji obchodów Dnia Wolności i Praw Obywatelskich, na nowo powołać do życia dzieło, które niegdyś w nieco innej formie można było oglądać w Ogrodzie Rzeźb Muzeum Miasta Łodzi.

Twórczość Wesołowskiego często oscyluje wokół konceptualnego wizerunku granicy. Granicy państwa, granicy człowieczeństwa, granicy naszych emocji, która potrafi łączyć ale może też dzielić. Eksplorując obszar graniczny, artysta stara się przekroczyć, przezwyciężyć i połączyć to, co ludzkie w znaczeniu społeczne z tym, co artystyczne, a więc często uznawane za bliższe duchowości, oderwane od codzienności.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki