18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła lekcja chemii w szkole

Jolanta Sobczyńska
Niezwykła lekcja chemii w szkole w Dłutowie
Niezwykła lekcja chemii w szkole w Dłutowie Krzysztof Szymczak
- Na takie lekcje chemii mogę chodzić - stwierdził po zajęciach Adrian Pik z klasy IIa gimnazjum w Dłutowie pod Pabianicami. Zajęcia zorganizował PKN Orlen. Tematem lekcji była ropa naftowa, zwana czarnym złotem.

W ogólnopolskim projekcie Orlenu bierze udział 600 szkół, w tym 51 gimnazjów z województwa łódzkiego. Wybór Orlenu padł też na gimnazjum w Dłutowie. W lekcji uczestniczyli uczniowie klasy IIa i IIb. Przed Natalią Olech i Katarzyną Patuszczyk, świeżo upieczonymi nauczycielkami chemii, i pracownicami płockiego koncernu stanęło nie lada wyzwanie. W zajęciach miała brać bowiem udział młodzież, która chemię organiczną ma mieć dopiero w trzeciej klasie.

Lekcja rozpoczęła się od projekcji filmu z Petro, kreskówkowym chłopcem, który o chemii wiedział sporo. Narrator w przystępny sposób, posługując się młodzieżowym językiem, opowiedział o tym, co to jest ropa, jakie są jej właściwości oraz gdzie i jak się wydobywa surowiec, a także jak się go przerabia.

- Już wiemy, że ropę wydobywa się m.in. w Krośnie, Jaśle i Kamieniu Pomorskim - chwali się swoją wiedzą Aleksandra Marek z klasy IIb.

XXI Liceum najbardziej obleganą łódzką szkołą

Panie z PKN Orlen przywiozły minilaboratorium chemiczne, by zademonstrować kilka doświadczeń. - Uczniowie dostali do ręki probówkę z czystą ropą naftową - mówi Natalia Olech. - Oglądając ciecz i wąchając ją, mieli określić właściwości surowca.

Młodzież poznała też sposoby wydobywania ropy. Do probówki z ropą jedna z prowadzących wlała wodę. Okazało się wtedy, że ropa jest lżejsza od wody, co można wykorzystać w kopalniach. Surowiec jest wypychany na powierzchnię ziemi właśnie za pomocą wody. Katarzyna Patuszczyk, wykorzystując wodę i denaturat, zaprezentowała proces destylacji, czyli oddzielania składników cieczy do siebie. Uzmysłowiła młodzieży, że w taki sposób uzyskuje się z ropy benzynę do samochodów czy smary.

Zjazd absolwentów VIII Liceum Ogólnokształcącego

- Daliśmy też uczniom do ręki różne przedmioty i zapytaliśmy, czy mogą być wykonane z ropy naftowej - opowiada Natalia Olech. - Gimnazjaliści łatwo wskazali, że jest to pasta do butów. Nie pomylili się też w przypadku kosmetyków i leków.

Lekcję w Dłutowie zorganizowano w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Chemii, który ogłosiła ONZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki