1/11
Niektóre wilczomlecze przypominają kaktusy, inne uprawiamy...
fot. Federico Burgalassi (unsplash.com)

Niektóre wilczomlecze przypominają kaktusy, inne uprawiamy ze względu na kolorowe "kwiaty". Zobacz najładniejsze gatunki.

2/11
Wilczomlecz nadobny, zwany też wilczomleczem pięknym...
fot. Lightheartdreamer (pixabay.com)

Wilczomlecz nadobny

Wilczomlecz nadobny, zwany też wilczomleczem pięknym (Euphorbia pulcherrima) to dobrze znana poinsecja, czyli gwiazda betlejemska. W Polsce ten gatunek uprawia się wybitnie sezonowo, w okolicy Świąt Bożego Narodzenia. Rośliny sprzedawane w tym czasie mają pięknie wybarwione tak zwane przylistki (często mylnie uważane za kwiaty). Z roku na rok pojawia się coraz więcej kolorów, odcieni i wzorów.

Te rośliny z czasem tracą kolorowe ozdoby i wtedy najczęściej pozbywamy się ich. Można je jednak uprawiać znacznie dłużej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że poinsecja na jakiś czas straci liście, a po okresie odpoczynku rośliny, pojawią się tylko zielone liście (mogą one się wybarwić jesienią, jednak nie zawsze się to udaje). Poinsecje, w przeciwieństwie do innych wilczomleczy, źle znoszą przesuszenie i powinny mieć wilgotne (ale nie mokre) podłoże.

3/11
Ta euforbia jest też znana jako wilczomlecz okazały...
fot. Katarzyna Laszczak

Wilczomlecz lśniący

Ta euforbia jest też znana jako wilczomlecz okazały (Euphorbia milii). Popularna jest także jej zwyczajowa nazwa, czyli korona cierniowa. Ta roślina tworzy dość długie i rozgałęzione pędy (może dorastać do 1,5 m wys.), które z czasem pokrywają się brązową, „drewnopodobną" skórką. Są one pokryte kolcami, szczególnie okazałymi u starszych roślin. Liście są owalne i niezbyt gęste.

Największą ozdobą tego wilczomlecza są piękne i kolorowe liście przykwiatowe. Są one nieduże, zaokrąglone i do złudzenia przypominają „zwykłe" płatki kwiatu. Najczęściej są różowe, czerwone, białe, kremowe, ale mają sporo odcieni. Wymagania uprawowe ma typowe dla wilczomleczy.

4/11
Wilczomlecz białounerwiony (Euphorbia leuconeura) bywa...
fot. Altina Bibliotechnaya (pixabay.com)

Wilczomlecz białounerwiony

Wilczomlecz białounerwiony (Euphorbia leuconeura) bywa nazywany gwiazdą Madagaskaru. To roślina średniej wielkości (dorasta do 60-90 cm), a jej pędy niezbyt mocno rozgałęziają się. Ma ona oryginalny wygląd, bo dolna część pędów jest naga, natomiast na szczycie wyrastają stosunkowo duże liście o łopatkowatym kształcie. Są one ciemnozielone, ale z bardzo wyraźnym białym wzorem, biegnącym wzdłuż nerwów liścia.

Ten wilczomlecz czasem kwitnie, ale jego kwiaty nie są dekoracyjne. Może również zawiązywać owoce, które z czasem pękają i wyrzucają nasiona na pewną odległość (uważajmy, żeby nie wpadały one do jedzenia czy picia, również naszych zwierząt, bo również są toksyczne).

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Oto horoskop na cały najbliższy tydzień. Sprawdź!

Oto horoskop na cały najbliższy tydzień. Sprawdź!

Upalna i słoneczna niedziela na Stawach Stefańskiego w Łodzi. Co dalej w pogodzie?

Upalna i słoneczna niedziela na Stawach Stefańskiego w Łodzi. Co dalej w pogodzie?

Warta - Widzew 2:1. Kibice Widzewa dopingowali w Grodzisku. Jak padły gole? Zdjęcia

Warta - Widzew 2:1. Kibice Widzewa dopingowali w Grodzisku. Jak padły gole? Zdjęcia

Zobacz również

Anita Sokołowska skąpana w słońcu. Z gracją eksponuje długie nogi i coś jeszcze!

Anita Sokołowska skąpana w słońcu. Z gracją eksponuje długie nogi i coś jeszcze!

16-latka wjechała citroenem w kawiarenkę

16-latka wjechała citroenem w kawiarenkę