NIK krytykuje politykę przestrzenną miast regionu łódzkiego

  NIK krytykuje politykę przestrzenną miast regionu łódzkiego

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  NIK krytykuje politykę przestrzenną miast regionu łódzkiego
  1/2
  przejdź do galerii
  Najwyższa Izba Kontroli oceniła politykę przestrzenną kilku gmin w województwie łódzkim. Na negatywną ocenę NIK zasłużyły: Urząd Miasta Łodzi, Urząd Miasta w Zgierzu oraz Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim. Najważniejsze grzechy samorządów to: zbyt mały obszar miast objęty miejscowymi planami zagospodarowania, nieprzestrzeganie urzędowych terminów przy wydawaniu warunków zabudowy oraz brak informacji o przyczynach opóźnień.
  NIK skontrolowała politykę przestrzenną z lat 2011 - 2012. Z kontroli wynika, że 31 grudnia 2012 roku miejscowymi planami zagospodarowania było objętych jedynie 4,23 proc. Tomaszowa Mazowieckiego, 5,36 proc. Łodzi, 5,6 proc. Zgierza i 10,87 proc. Radomska. Lepiej jest w Piotrkowie Trybunalskim (23,38 proc.), a najwyższy procent pokrycia planami ma Bełchatów (57,61 proc.).

  Oznacza to, że na ponad 4,1 tys.
  ha, jakie zajmuje Tomaszów, tylko 175 ha ma plany zagospodarowania. Odpowiednio w Łodzi: 29,3 tys. ha terenu i 1,5 tys. ha z planami; w Zgierzu: 4,2 tys. ha i 237 ha pokryte planami; w Radomsku 5,1 tys. ha terenu i 559 ha z planami; w Piotrkowie Tryb. 6,7 tys. ha i 1,5 tys. ha z planami oraz w Bełchatowie: 3,4 tys. ha i prawie 2 tys. ha z planem.

  NIK ocenia negatywnie politykę przestrzenną Łodzi. Izba zarzuca łódzkiemu magistratowi brak miejscowych planów zagospodarowania dla ponad 94 proc. powierzchni miasta, opieszałe i nierzetelne ustalanie warunków zabudowy (tzw. wuzetki) dla tych terenów, dla których nie ma planów, powtarzające się błędy przy procedurze ustalania wuzetek, opieszałość przy windykacji tzw. opłaty planistycznej oraz niewykonywanie wniosków pokontrolnych NIK.

  Przypomnijmy, że w 2011 roku Izba przeprowadziła podobną kontrolę w Urzędzie Miasta Łodzi. Wyniki były wtedy dla Łodzi druzgocące. Planami zagospodarowania było objęte jedynie 4 proc. obszaru miasta. Miasto w ten sposób odstraszało potencjalnych inwestorów. Brak planu oznacza bowiem, że przedsiębiorcy są zdani na łaskę lub niełaskę urzędnika, który wydaje wuzetkę.

  NIK uważa, że na potrzebę przeprowadzenia kontroli wskazywały również skargi, składane do Izby. Na działanie UMŁ poskarżyli się m.in. inwestorzy, którzy chcieli stawiać budynki przy ulicy Edwarda oraz przy ulicy Rudzkiej.

  NIK negatywnie oceniła pracę podlegającej łódzkiemu magistratowi Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Kontrolerzy ustalili, że przyjęty harmonogram sporządzania miejscowych planów zagospodarowania na lata 2011 - 2014 jest realizowany słabo.

  Harmonogram ten ustalono w listopadzie 2011 roku. Zakładał on, że w 2012 roku zostanie zakończone 19 projektów planów, obejmujących łącznie 3,59 proc. powierzchni Łodzi (ponad 1.000 ha). Ale w tym terminie sporządzono jedynie siedem projektów dla 203 ha, a Rada Miejska w Łodzi uchwaliła plany jedynie dla 32 ha miasta. We wrześniu 2012 roku harmonogram zmieniono, a opracowanie 10 projektów planów przesunięto na 2013 rok.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdy reszta też nie działa, to plany miałyby być OK.?

  Sprawdź (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 5

  Planów zagospodarowania nie ma , studium zagospodarowania dla Łodzi ma być zmienione, studium transportowego nie ma. Są za to wydawane ogromne pieniądze na inwestycje - od sasa do lasa. Jest wielka...rozwiń całość

  Planów zagospodarowania nie ma , studium zagospodarowania dla Łodzi ma być zmienione, studium transportowego nie ma. Są za to wydawane ogromne pieniądze na inwestycje - od sasa do lasa. Jest wielka wola wyprzedaży terenów - jak najszybciej. Cały czas wołam - gospodarza szukajmy dla Łodzi. Gospodarz pilnie potrzebny! zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Studium transportowe bedzie dokonca tego roku :)
  Codo reszty zgadzam sie w 100%

  Pozdrawiam


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  studium transportowe

  benela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  Gdzie i jak bedzie mozna zapoznac sie ze szczegolami studium transportowego?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  Konsultacje juz byly organizowane (spotkania,ankiety internetowe) i wszystkie wnioski beda przedstawione jesienia:)
  Wtedy beda szczegoly - dokladnego terminu nie ma ale raczej koniec listopada lub...rozwiń całość

  Konsultacje juz byly organizowane (spotkania,ankiety internetowe) i wszystkie wnioski beda przedstawione jesienia:)
  Wtedy beda szczegoly - dokladnego terminu nie ma ale raczej koniec listopada lub początek grudnia,bo do końca roku chcą mieć już ten temat zamkniety.

  Z ankiety internetowej wynika tylko to ze mieszkancy chca uspokojenia ruchu, sa za budowami obwodnic, nie chca samochodow w centrum i chca priorytetu dla KM.

  Pozdrawiam
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chyba sami z sobą konsultowali

  Sprawdź (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Widziałem wiele pytań na forach o studium transportowe i nic. Kto, kiedy, gdzie konsultował? Znam parę osób też zainteresowanych tym tematem. Gdzie są informacje. Czemu o budżecie obywatelskim za...rozwiń całość

  Widziałem wiele pytań na forach o studium transportowe i nic. Kto, kiedy, gdzie konsultował? Znam parę osób też zainteresowanych tym tematem. Gdzie są informacje. Czemu o budżecie obywatelskim za 20 mln. tak głośno, a o miliardowych wydatkach nic. Pewnie takie same konsultacje jak planów zagospodarowania.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  http://bip.uml.lodz.pl/index.php?str=8848&PHPSESSID=fb882abb478da5c93435b98685ac2d5d

  http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/910685,lodzkie-dylematy-transportowe-konsultacje,id,t.html...rozwiń całość

  http://bip.uml.lodz.pl/index.php?str=8848&PHPSESSID=fb882abb478da5c93435b98685ac2d5d

  http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/910685,lodzkie-dylematy-transportowe-konsultacje,id,t.html

  http://www.rynekinfrastruktury.pl/artykul/53/1/prezydent-lodzi-zaprasza-na-konsultacje-w-sprawie-transportu.html

  prosze- nawet gazety o tym pisały...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Konsultacje urządza UMŁodzi tak, aby tylko mieli być na nich "odpowiedni

  mikie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  mieszkańcy". Termin konsultacji dn. 24.06.2013r. był tak dobrany, aby nie uczestniczyło w nich dużo mieszkańców tylko 35 osób. Czy tak dla UMŁodzi nie jest wygodnie?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak, tylko Śródmieście na spotkaniu

  Sprawdź (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Tego nie można nazwać konsultacjami strategii

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo