Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NIK: Na mieszkanie socjalne poczekasz nawet 12 lat, a na komunalne 17 lat

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
- W większości skontrolowanych gmin prowadzono niewłaściwą politykę czynszowa oraz nie egzekwowano terminowych wpłat- komentuje prezes NIK Marian Banaś.
- W większości skontrolowanych gmin prowadzono niewłaściwą politykę czynszowa oraz nie egzekwowano terminowych wpłat- komentuje prezes NIK Marian Banaś. Łukasz Kaczanowski/ Polska Press
Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, liczba gospodarstw domowych oczekujących na mieszkanie od gminy wzrosła o 30 proc. Maksymalny czas oczekiwania na lokale socjalne wynosi 12 lat, z kolei na komunalne trze poczekać nawet 17 lat.

Blisko 10 proc. Polaków zamieszkuje lokale przeludnione i w złym stanie technicznym. Według Eurostatu wskaźnik deprywacji, czyli wskaźnik niemożności zaspokojenia podstawowych potrzeb dostosowanych do europejskich warunków życia, plasuje Polskę na piątym miejscu od końca w Europie.

- Gminy od lat borykają się z deficytem mieszkań dostępnych dla rodzin o niskich dochodach. Jak ustaliła NIK, maksymalny czas czekania na lokale socjalne wynosi 12 lat, a na komunalne 17 lat. W większości skontrolowanych gmin prowadzono niewłaściwą politykę czynszowa oraz nie egzekwowano terminowych wpłat- komentuje prezes NIK Marian Banaś.

Zdaniem prezesa NIK powodowało to, że gminom brakowało środków na pokrycie kosztów eksploatacyjnych lokali oraz na modernizację i remonty. - Tylko w trzech przychody z czynszów pokrywały koszty bieżącej eksploatacji. W żadnej nie wystarczyły na planowane remonty i modernizację- tłumaczył..

- W 11 kontrolowanych jednostkach samorządowych liczba gospodarstw domowych oczekujących na mieszkanie wzrosła o 30 proc, a czas oczekiwania na lokal wynosił nawet 17 lat. Z badań kwestionariuszowych obejmujących 622 gminy wynika, że w 73 proc. z nich potrzeby mieszkaniowe rodzin o niskich dochodach nie zostały zrealizowane- czytamy we wnioskach z raportu.

Jednocześnie z ustaleń NIK wynika, że gminy nie analizowały rzeczywistej sytuacji ekonomicznej lokalnej społeczności podczas diagnozowania potrzeb osób ubiegających się o pomoc mieszkaniową. Zdaniem NIK mogło to skutkować "niewłaściwym określeniem wysokości kryterium dochodowego", a tym samym nieuzasadniony wzrost liczby gospodarstw domowych oczekujących na mieszkanie od gminy.

Po kontroli wskazano na konieczność m.in. określenia minimalnych standardów kontroli społecznej, zmiany podejścia gmin do wieloletnich programów mieszkaniowych, w tym postrzegania ich jako elementu niezbędnego dla racjonalnej polityki mieszkaniowej, dostosowania zasad udzielania pomocy mieszkaniowej do rzeczywistych potrzeb mieszkańców gmin oraz opracowania i przyjęcia przez gminy długofalowej polityki remontowej zmierzającej do zatrzymania postępującej dekapitalizacji zasobu mieszkaniowego.

NIK pozytywnie oceniła natomiast podejmowanie przez gminy inwestycji służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, jednak ich liczba tylko w niewielkiej części pokrywała potrzeby w tym zakresie, a blisko 77 proc. gmin (z 622 poddanych badaniu) nie oddało do użytkowania ani jednego budynku po 31 grudnia 2016 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: NIK: Na mieszkanie socjalne poczekasz nawet 12 lat, a na komunalne 17 lat - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki