NIK wsiądzie na dworzec

  NIK wsiądzie na dworzec

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kiedy wszyscy byli już pewni, że poseł PO Krzysztof Kwiatkowski zostanie prezesem Najwyższej Izby Kontroli, ja nabrałem pewności, że któryś z posłów podrzuci mu do kontroli inwestycję pod nazwą budowa nowego dworca Łódź Fabryczna z węzłem multimodalnym. Pytanie brzmiało tylko "kiedy" i "kto". Prywatnie obstawiałem Dariusza Jońskiego (SLD), ale taką deklarację na sesji Rady Miejskiej złożył poseł Marcin Mastalerek z PiS.
  Marcin Darda

  Marcin Darda ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Na Mastelerku będą teraz wieszać psy, bo przecież ze strony władz miasta ciągle słyszymy, że "ta inwestycja potrzebuje spokoju", prezydent Hanna Zdanowska zasugerowała nawet kiedyś, że jeśli Komisja Europejska, która śledzi publikacje prasowe, wyczuje, że klimat wokół inwestycji jest nieciekawy, to może wstrzymać dotację. A wtedy dworzec nie powstanie i winni będą pyskaci posłowie z Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego, głównie Jan Tomaszewski i Dariusz Joński. Argument tragicznie naiwny, bo za zadawanie pytań jeszcze nikomu dotacji nie wstrzymano, a teraz to na dodatek argument już nieaktualny. Przez to zamieszanie z finansowaniem dworca okazało się przecież, że tak czy siak on powstanie i bez znaczenia, czy z pieniędzy unijnych, czy budżetu kraju, bo ministerstwa powtarzają, że ta inwestycja to "priorytet, który ma gwarancję ministra finansów".
  Oczywiście wszyscy możemy sobie dziś robić "podśmichujki" i zastanawiać się ile warta jest gwarancja ministra finansów. Ale Zdanowska i PO są w kropce, bo sami takich gwarancji kwestionować nie mogą. Powinni wręcz być zadowoleni, bo przecież wedle ich logiki pieniądze od rządu PO rządu to coś pewniejszego od unijnej biurokracji.

  A skoro mają tę "gwarancję", to kontrola NIK też nie powinna im przeszkadzać. Mają coś do ukrycia? Może w kontekście kontroli NIK sprawa próby uwalenia jesienią komisji doraźnej ds. NCŁ nie wygląda najlepiej, może też fakt, że m.in. za upór przy próbie utrzymania komisji z PO wylecieli radni Kwiatkowskiego, rzuca na tę inwestycję jakiś cień. Może wreszcie fakt, że prezes NIK z chęcią przyjrzy się dworcowi,czyli ukochanemu dziecku jego konkurenta Cezarego Grabarczyka, wieszczy nową awanturę polityczną, która przy okazji wesprze radnych Kwiatkowskiego...

  Tak czy siak, Platformie nie wypada krytykować wniosku o kontrolę, skoro sama tyle gada o transparentności. Nie wypada też krytykować Mastalerka. Oczywiście mógł poseł napisać interpelację, ale wybrał cyrkowe show, bo wniosek do NIK będzie inicjatywą klubową PiS, a 2 października usłyszy o niej cała Polska. Mam jednak przeczucie graniczące z pewnością, że gdyby Polską i Łodzią rządziło PiS, PO wykorzystałaby tę sprawę w identyczny sposób.

  Marcin Darda

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dobrze sie zaczyna

  aa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  x

  xyx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  no karierowicz lansejr jonski/.//cwaniaczek tylko chciał do W-wy pojsc :) wypromowal sie.. Kwiatek tez dobry lanser:) juz sie lansuje w NIKu


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie lansuje...

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  ... tylko pracuje. Prawdziwy sukces odnotowałby, gdyby prześwietlił EC1.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo